Astrolabijne emendacje

Wszystkim użytkownikom nowego Astrolabium chciałbym przypomnieć, że serwis jest jeszcze w trakcie gruntownej modernizacji i w związku z tym wiele jego komponentów i modułów wymaga jeszcze dopracowania.

W niniejszym tekście chciałbym Wam przedstawić zakres prac związanych z rozbudową Astrolabium – jak i z poprawkami, które obejmą istniejące już moduły – jakie sobie wyznaczyłem na najbliższą przyszłość.

Artykuły ze starego Astrolabium

Oczywiście wszystkie będą przywrócone i już powoli zaczynam to robić. W tej chwili są odtworzone trzy artykuły z sekcji Vademecum.

Forum

Forum jeszcze nie ma, więc nie będę się na ten temat rozpisywał. Postaram się je uruchomić jak najszybciej. Oczywiście wszystkie posty ze starego forum zostaną odtworzone.

Budowniczy astrologicznej społeczności

Kilka miesięcy temu, gdy obserwowałem rozwój serwisu www.grono.net, przyszedł mi do głowy pomysł, żeby podobne możliwości publikowania informacji o użytkownikach stwarzało Astrolabium. Moduł do budowy społeczności, choć jeszcze ma kilka bugów (błędów) i nie posiada wszystkich opcji, już działa. [więcej informacji na jego temat]

Oto odkryte bugi, które postaram się jak najszybciej zlikwidować:

 • Gdy przeglądamy listę użytkowników i wchodzimy w profil konkretnego użytkownika, a następnie klikamy w przeglądarce przycisk 'wstecz', pojawia się komunikat, że strona już wygasła.
 • Wygląd listy użytkowników wymaga jeszcze dopieszczenia, gdyż w tej chwili wydaje mi się mało czytelny. Będę chciał bardziej wyeksponować – np. kolorem żółtym – nazwę użytkownika.
 • Wygląd profilu konkretnego użytkownika wymaga jeszcze graficznych poprawek. Chodzi mi głównie o ten tytuł, który jest jakoś dziwnie złamany. Ogólnie rzecz biorąc będę jeszcze pracował nad całym wyglądem tego modułu.

Oto przyszłe funkcje, które z czasem zostaną uruchomione.

 • Możliwość wyszukiwania użytkowników na podstawie bardziej szczegółowych zapytań: np. pokaż wszystkich użytkowników, którzy mają Ascendent w Baranie i Księżyc w Bliźniętach.
 • Być może, choć na razie zupełnie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, powstanie możliwość kojarzenia par. Nasz przyjaciel Mylogi pracuje obecnie nad rozpisaniem astrologicznego algorytmu kojarzenia partnerskiego. Jak wreszcie nad tym skończy, to postaram się do tego zabrać.

Prywatne wiadomości

Ten moduł już znacie ze starego Astrolabium, ale tym razem jest w nim sporo błędów, które trzeba wyeliminować:

 • Przede wszystkim poprawić daty, które pojawiają się w skrzynce odbiorczej.
 • Poprawić wygląd strony, na której edytuje się nową wiadomość, bo w tej chwili zupełnie rozjeżdża się layout.
 • Poprawić tekst, który pojawia się w okienku, gdy odpowiadamy na jakąś wiadomość, są tam zbędne znaczniki <br />, które będę chciał wyeliminować, a cytowane wiadomości, na które się odpowiada oznaczyć standardowym znacznikiem '>', który jest znany z programów do obsługi poczty.
 • Zmienić ikonkę nowej wiadomości, które pojawia się w panelu użytkownika, gdy otrzymujemy wiadomość. W tej chwili wydaje mi się ona za mała i za mało czytelna.

Komentarze

To nowa funkcja, której nie było w starym Astrolabium. W zasadzie wszystko w niej jest ok., choć trzy rzeczy nie dają mi spokoju:

 • Na stronie startowej znajduje się moduł wyświetlający najnowsze komentarze, w którym pojawia się temat komentarza i krótka zajawka. Gdy ktoś nie opatrzy komentarza tytułem, to w tym module pojawia się napis ‘Brak tytułu’. Zastanawiam się, czy w ogóle z tego tytułu nie zrezygnować, lub nie zamienić go na tytuł artykułu, który jest komentowany.
 • Klikając na tytuł komentarza, który znajduje się wyżej opisanym punkcie zostajemy przeniesieni bezpośrednio do artykułu w miejsce, gdzie zaczynają się komentarze. Jeżeli komentarzy jest wiele, to zjechać na sam dół, żeby przeczytać najnowszy komentarz. Będę chciał to zmienić, żebyśmy byli bezpośrednio przeniesieni do konkretnego komentarza.
 • Będę chciał połączyć moduł komentarzy z modułem budowniczego astrologicznej społeczności, tak, żebyśmy w momencie kliknięcia na Nick użytkownika, który występuje przy temacie komentarza, byli przeniesieni do profilu użytkownika, który występuje w bazie astrologicznej społeczności.

Planowane nowe funkcje

 • Kalendarz zdarzeń astrologicznych. Coś takiego jest na stronie www.astromarket.pl i mam nadzieję, że uda mi się namówić Chiron, żeby się tym zajął.
 • Newsletter – czyli najświeższe informacje astrologiczne wysyłane do mailem użytkowników, którzy zapiszą się na listę chcących otrzymywać te informacje. Tym najprawdopodobniej zajmie się Chiron.
 • Chcę uruchomić moduł, dzięki któremu będzie można wyliczyć sobie horoskop, tak, by nowi użytkownicy, którzy nie znają się na astrologii a tutaj zawitali, mogli sobie spokojnie sprawdzić, w jakim znaku mają Ascendent, czy Księżyc. Po sprawdzeniu będą odsyłani do konkretnych tekstów interpretacyjnych, które gromadzimy w Astrolabium.
 • W Astrolabium pojawią się niebawem informacje na temat usług astrologicznych, które świadczę. Przede wszystkim będzie można zamówić komputerowe interpretacje horoskopu (urodzeniowe, partnerskie, kontaktowe), które generowane są przez program Astrolog. Interpretacje te będą ładnie opracowane, a wszelkie płatności z nimi związane realizowane będą internetowo. Koszt takiego horoskopu, który do zamawiającego w formie PDF wysyłany będzie mailem, będzie wynosił 35 zł. Dodatkowo będzie można uzyskać telefoniczną konsultację astrologiczną w cenie 75 zł za godzinę rozmowy. Dodatkowo będzie można zamówić rektyfikację horoskopu - koszt 150-300zł.
 • Astrologiczne kursy internetowe. No, na razie planuję, zobaczymy, co będzie. Wczoraj wpadł mi do głowy pomysł, żeby zgłosić się do Pana Leona Zawadzkiego i nie zaproponować mu poprowadzenia takich kursów. Więcej nie powiem, bo to są raczej plany, których czas realizacji należy liczyć w miesiącach a nie tygodniach.

Podsumowanie

Myślę, że jak na razie, to już wszystko czym chciałem się z Wami podzielić. Mam do Was jeszcze jedną prośbę. Jeżeli macie jakieś pomysły, sugestie, czy odkryliście jakiś bug, czyli błąd w funkcjonowaniu Astrolabium, to napiszcie o tym proszę w komentarzu do tego artykułu.

Pozdrowienia z Mazowsza - Panto