Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Wyniesienie i upadek Merkurego
(1 wejść) (1) Gość
Forum dla astrologów i zaawansowanych, którzy chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z astrologią. Forum zawiera kilka kategorii: astrologia wydarzeniowa, prognostyczna, wedyjska, czy studium horoskopów.
W dółStrona: 12345
TEMAT: Wyniesienie i upadek Merkurego
*
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 12 lat(a), 5 mies. temu  
panTo napisał:

Teraz należałoby jeszcze poszukać, gdzie dokładnie Lilly pisze o tym Merkurym w Wodniku i kim był Martin Seymour-Smith.

Znalazłam, że Martin Seymour-Smith był pisarzem i astrologiem, napisał jedną książkę o astrologii zatytułowaną "The New Astrologer". Biografia między innymi tutaj, a informacja o książce tutaj. Jednak Hand wydaje mi się nieco większym autorytetem :) U Lilly'ego na razie nic takiego nie znalazłam, ale jeszcze będę szukać.
stargazer
Admin
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/05/07 19:10 Przez stargazer.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

I trochę danych ze źródeł klasycznych, które wyjaśniają, skąd się w ogóle wziął system wyniesień i dlaczego przypisano planety do określonych znaków. Ptolemeusz w Tetrabiblos (fragment tutaj )pisze, że Merkury i Wenus mają przeciwną naturę, więc znaki ich wywyższenia i upadku są też przeciwstawne (Wenus wyniesiona w Rybach i w upadku w Pannie, a Merkury odwrotnie). Poza tym stosuje też kryterium podobieństwa natury planety i pory roku, której początek sygnalizuje dany znak.

Z kolei system egzaltacji stosowany w astrologii babilońskiej, który został opisany tutaj, wskazuje na wyniesienie Merkurego w obszarze dwóch konstelacji, z których nazwę jednej można przetłumaczyć jako "bruzda" i nazywano ją też "kłosem bogini Sala", a druga to gwiazdozbiór Kruka. Pierwsza z tych konstelacji odpowiada wschodniej części Panny; ciekawe też, że najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Panny (obecnie w znaku Wagi) nosi nazwę Spica, czyli kłos. Czas pobytu Merkurego w tym obszarze nieba kojarzono z plonami, obfitością i bogactwem. Z kolei Kruk miał powiązanie z bogiem deszczu i burzy, co łączyło się z naturą Merkurego, któremu przypisywano moc wywoływania deszczu i powodzi.
stargazer
Admin
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Są też nowe badania, w końcu nie żyjemy na płaskiej Ziemi:)
A jak to wygląda u Ciebie? Merkury w Lwie nigdy nie jest zawieszony w próżni;) Zawsze czuje się lepiej, jeśli np. leży we własnym domu, do tego możesz mieć np. obstawione domy powietrzne itd. Niemniej, to o Merkurym w Lwie mówi się, że bardzo obawia się tego, jak go widzą/co sobie pomyślą, inni, m.in. taka charakterystyka.
P.S. U Handa Merkury w detrymencie, ale w VI domu, więc wg klasyków powinno być lepiej.
ederlezi
graphgraph

U mnie właśnie akurat Merkury jest jedyną planetą, która ma same harmonijne aspekty (koniunkcja Jowisz, sekstyl Mars) i jest we własnym domu (trzecim). Zawsze uważałam go za najjaśniejszy (nie wiem czy nie jedyny jasny ;)) punkt mojego horoskopu, więc idea upadku jest mi trochę nie w smak :) Owszem, ważne jest dla mnie, jak inni mnie widzą, ale przypisywałam to raczej paru innym elementom mojego horoskopu, np. Słońcu w I domu.

Owszem, są nowe badania i ich nie neguję :) Jednak ostatnio jestem zwolenniczką łączenia nowego podejścia z tradycyjnym i szukania początków, dochodzenia do podstaw, skąd się w ogóle pewne rzeczy wzięły.
stargazer
Admin
graphgraph

ederlezi napisał:
Są też nowe badania, w końcu nie żyjemy na płaskiej Ziemi:)
A jak to wygląda u Ciebie? Merkury w Lwie nigdy nie jest zawieszony w próżni;) Zawsze czuje się lepiej, jeśli np. leży we własnym domu, do tego możesz mieć np. obstawione domy powietrzne itd. Niemniej, to o Merkurym w Lwie mówi się, że bardzo obawia się tego, jak go widzą/co sobie pomyślą, inni, m.in. taka charakterystyka.
P.S. U Handa Merkury w detrymencie, ale w VI domu, więc wg klasyków powinno być lepiej.

Merkury w Lwie będzie jednak tez działał na poziomie aspektów i domów - warto o tym pamietać. Nic nie jest zawieszone w próżni:)
kruk
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/03/17 12:14 Przez kruk.

Owszem, ważne jest dla mnie, jak inni mnie widzą, ale przypisywałam to raczej paru innym elementom mojego horoskopu, np. Słońcu w I domu.

To się właśnie ściśle łączy, bo przecież Słońce jest dyspozytorem Twojego Merkurego:)
ederlezi
graphgraph

W związku z tematem upadków i egzaltacji załączam link do kosmogramu Marlona Brando. Warto przyjrzeć się biografii.

www.astrotheme.com/portraits/EZ6gV4nLFX2U.htm
ederlezi
graphgraph

Do góryStrona: 12345
Moderatorzy: panTo