Czynniki dominujące w horoskopie

Są różne sposoby pracy z horoskopem. Z reguły osoby początkujące interpretują po kolei wszystkie planety w znakach jednocześnie uwzględniając ich położenie w domach i aspekty. Osoby trochę bardziej zaawansowane swoją interpretację zaczynają od interpretacji kolejnych domów astrologicznych, przez co ich uwaga skupia się na określonych obszarach życia takich jak: pieniądze, praca, romanse, partnerstwo, etc… Wadą tego typu pracy z horoskopem jest zbytnie rozdrobnienie informacji trafiającej do klienta, którą można porównać do wydruku z programu komputerowego.

Interpretacja analityczna i syntetyczna

Są różne sposoby pracy z horoskopem. Z reguły osoby początkujące interpretują po kolei wszystkie planety w znakach jednocześnie uwzględniając ich położenie w domach i aspekty. Osoby trochę bardziej zaawansowane swoją interpretację zaczynają od interpretacji kolejnych domów astrologicznych, przez co ich uwaga skupia się na określonych obszarach życia takich jak: pieniądze, praca, romanse, partnerstwo, etc… Wadą tego typu pracy z horoskopem jest zbytnie rozdrobnienie informacji trafiającej do klienta, którą można porównać do wydruku z programu komputerowego.

Czy wiecie, że wydruki komputerowe z polskiego programu Astrolog, które dotyczą horoskopu urodzeniowego liczą przeciętnie około 20-25 stron? Klient, który otrzymuje tego typu wydruk nie bardzo wie, co może z nim zrobić, gdyż natłok informacji w nim zawartych jest niejednokrotnie niespójny, a opisy różnych konfiguracji mogą być między sobą sprzeczne. Kurs Interpretacja horoskopu, na którym jesteście, ma na celu nauczenia Was wyławiania z tego natłoku znaczeń interpretacyjnych rzeczy, które są naprawdę ważne i odsiewania tych informacji, które zupełnie nic nie znaczą. Zapamiętajcie: praca astrologa polega na odsiewaniu zbędnych informacji.

Podchodząc do interpretacji konkretnego horoskopu musicie mieć świadomość, że istnieją dwa rodzaje interpretacji:

  • Interpretacja analityczna, która polega na dokładnej analizie wszystkich elementów horoskopu i zebraniu znaczeń interpretacyjnych, które ich dotyczą. Interpretację tego typu oferują programy astrologiczne.
  • Interpretacja syntetyczna, polega na wyłowieniu z horoskopu najważniejszych elementów, wokół których buduje się potem całą dalszą interpretację. Przykładem tego typu interpretacji jest najkrótszy horoskop przygotowany przez Leszka Szumana, który zawierał dwa słowa: chytry dureń. Głównym celem tego kursu jest nauczenie Was syntetycznej interpretacji horoskopu.

Mamy więc przed oczami czyjś horoskop i wiemy, że analityczną interpretację potrafi robić każdy lepszy program komputerowy i nie jest to żadna sztuka. Chcemy czegoś więcej, chcemy dokonać syntezy interpretacyjnej, chcemy opisać kogoś możliwie trafnie, a przede wszystkim bezbłędnie. Zanim to nastąpi, przede wszystkim powinniśmy znaleźć czynnik dominujący w horoskopie.

Czynnik dominujący

Czynnik dominujący w horoskopie to konfiguracja, która w tym horoskopie jest najważniejsza. Każdy horoskop może posiadać jeden lub kilka czynników dominujących. Jak sama nazwa wskazuje, czynniki te są najważniejszymi elementami horoskopu, które wymagają dogłębnego zbadania na samym początku pracy z horoskopem. Dopiero wtedy, gdy czynnik dominujący zostanie odnaleziony i właściwie zinterpretowany, możemy ruszyć z dalszą interpretacją horoskopu, która będzie toczyła się niejako wokół tego elementu horoskopu – można również powiedzieć, że cała dalsza interpretacja horoskopu bazuje na czynniku dominującym.

Pamiętajcie, że interpretację horoskopu, jak również poszukiwanie czynnika dominującego a następnie budowanie na nim dalszej interpretacji horoskopu, można porównać do rysowania portretu. Dobry artysta jest w stanie oddać czyjś charakter za pomocą tylko jednej kreski. Dopiero wtedy, gdy ją narysuje, może zająć się dorysowywaniem szczegółów.

Dużo już zostało powiedziane, ale przejdźmy do zasadniczej części tej lekcji. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jak znaleźć czynnik dominujący w horoskopie? Można powiedzieć, że z czasem poświęconym na studiowanie horoskopów innych osób znalezienie czynnika dominującego będzie dla Was bardzo łatwe. Mi osobiście przygotowanie się do pracy z horoskopem klienta zajmuje około 10-15 minut. Zanim jednak nabierzecie wprawy powinniście wyrobić sobie nawyk pracowania z horoskopem według poniższej procedury. Mogę Wam zagwarantować, że dzięki temu Waszej uwadze nie umknie to, co w horoskopie może być najważniejsze, czyli co może stanowić jego czynnik dominujący, a przede wszystkim informacje, które będziecie przekazywali klientowi w większości przypadków będą trafne. Tak więc zaczynając pracę z horoskopem powinniście sprawdzić następujące elementy horoskopu, gdyż mogą one być jego czynnikiem dominującym:

  • Rozkład planet w żywiołach i jakościach. O sposobach badania tego rozkładu dowiecie się w 2 części tego kursu.
  • Dominanta horoskopu. Dominantą horoskopu jest planeta, która znajduje się najbliżej osi. Nie każdy horoskop ma dominantę. Uważajcie, by nie mylić pojęcia czynnik dominujący z pojęciem dominanta horoskopu. Więcej na temat dominanty horoskopu dowiecie się w 3 części tego kursu.
  • Triada horoskopu. To potoczne określenie trzech elementów horoskopu: Ascendentu, Księżyca i Słońca. Triadą horoskopu zajmiemy się w 4 części naszego kursu. Szczególną uwagę poświęcimy wtedy na badanie wzajemnych relacji między Słońcem i Księżycem.
  • Konfiguracje aspektów. W szczególności Stellia i inne konfiguracji z 4 harmonicznej, czyli Wielki Krzyż i Półkrzyż, które wydają się być bardzo ważnym elementem horoskopu. Tematyką tą zajmiemy się w 5 części naszego kursu.
  • Inne elementy. Czasami zdarza się, że czynnikiem dominującym może być element, który nie zawiera się w ww. punktach. Może nim być na przykład koniunkcja jakiegoś elementu z gwiazdą stałą, bardzo silny dyspozytor końcowy, szczególne ułożenie planet w półkulach horoskopu. To sformułowanie „Inne elementy” jest takim workiem, w który wrzucimy wszystko to, co nie mieści się w ww. punktach. Wiele tego typu konfiguracji będzie przewijało się podczas naszych zajęć praktycznych i będą przeze mnie wtedy sygnalizowane.

Tak więc macie Państwo zarysowany główną tematykę naszego kursu. Jeżeli w tekście tym pojawiły się jakieś niejasne terminy, to proszę o zasygnalizowanie mi tego na forum dyskusyjnym.

Do zapamiętania!

Interpretacja analityczna i syntetyczna. Na czym polega praca astrologa? Co to jest czynnik dominujący? Co może być czynnikiem dominującym?

Materia zosta napisany na potrzeby internetowego kursu astrologii, ktry prowadziem w latach 2005-2006. Z czasem postaram si dorzuci kolejne teksty. Panto.