Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Punkty równonocy i przesileń
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Punkty równonocy i przesileń
#7409
Punkty równonocy i przesileń 13 lat(a), 5 mies. temu  
We współczesnej astrologii mundalnej bardzo ważną rolę odgrywają aspekty planet transsaturnicznych, jakie w danym czasie się między nimi tworzą. Dowodem tego niech będzie choćby tekst Roberta Handa na temat wzajemnych aspektów między Saturnem i Plutonem – artykuł Magdy Krukowskiej wraz z odsyłaczami do tekstów w internecie znajduje się tutaj: www.astrolabium.pl/astrologia/artykuly/2...le-saturna-i-plutona

Po katastrofie nad Smoleńskiem kilku astrologów zabrało głos i pokazywało, jak aspekty między planetami transsaturnicznymi odzwierciedlają to zdarzenie. Z racji tego, że ostatnio patrzę na horoskopy bez planet transsaturnicznych zacząłem się zastanawiać, czy stosując jedynie 7 tradycyjnych planet astrologicznych jesteśmy w stanie znaleźć jakąś globalną konfigurację, która byłaby podobna w swej wymowie do informacji jakie możemy uzyskać stosując ww. cykle Saturna i Plutona, czy Saturna i Urana, która to była często wskazywana przez astrologów omawiających to, co ostatnio miało miejsce.

Wydaje mi się, że coś takiego znalazłem. Chodzi mi o tzw. punkty równonocy oraz przesileń. Proszę popatrzeć na poniższy rysunek:Źródło: pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:...stamp=20090128145819

Zwróćcie uwagę na następujące rzeczy:

1. Płaszczyzna Równika Niebieskiego. Wg Wikipedii – Koło wielkie, którego płaszczyzna jest prostopadła do osi obrotu sfery niebieskiej. Jego płaszczyzna pokrywa się z płaszczyzną równika ziemskiego. Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Równik_niebieski

2. Płaszczyzna Ekliptyki. Wg Wikipedii - Ekliptyka – wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi. Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ekliptyka

3. Równik Niebieski przecina Ekliptykę w dwóch miejscach. Ta dwa miejsca to 0° Barana-Wagi na naszym zachodnim Zodiaku. W momencie, gdy Słońce znajduje się w tych punktach dzień z nocą mają taką samą długość, czyli ma to miejsce w momencie równonocy wiosennej i jesiennej.

4. W tym układzie są również dwa punkty na Ekliptyce, które są najdalej oddalone od Równika Niebieskiego. To oś 0° Koziorożca-Raka. Gdy Słońce znajduje się w 0°Raka (przesilenie letnie) dzień jest najdłuższy w ciągu. Gdy Słońce znajduje się w 0° Koziorożca dzień jest najkrótszy w ciągu roku.

5. Zwróćcie uwagę, że punkty przesileń wyznaczają osie odbić Antiscii i Contrantiscii. Więcej o tym znajdziecie tutaj: www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...cia-punkty-lustrzane

*****

W obecnym czasie w jednym z tych punktów 0°Wagi przebywa Saturn i coś mi się wydaje, że to zdarzenie ma szczególne znaczenie mundalne. To wszystko wymaga jeszcze przebadania i pogrzebania po źródłach, co niniejszym zamierzam tu zrobić.Pzdr.

PS. Gdybyście coś wiedzieli lub udało się Wam znaleźć na ten temat będę wdzięczny za info.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/16 19:57 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7411
Ptolemeusz o punkty równonocy i przesileń 13 lat(a), 5 mies. temu  
Punkty równonocy i przesileń były znane już Ptolemeuszowi, który w I księdze Tetrabiblos w rozdziale XIV pt. "O znakach przesilenia, równikowych, stałych i zmiennych" pisał tak:

Mamy również tłumaczony ten tekst w Astrolabium:

Według pierwszego rodzaju podziału znaków, dzielą się one na znaki przesilenia, równonocy, stałe i dwupostaciowe. Są dwa znaki przesilenia, pierwszy przedział 30° od przesilenia letniego, znak Raka, i pierwszy od przesilenia zimowego, Koziorożec; nazwę nadano im od zjawiska, jakie w nich zachodzi. Na początku tych znaków Słońce zmienia bieg i zawraca, powodując lato w Raku i zimę w Koziorożcu. Dwa znaki nazywane są znakami równonocy, znak pierwszy po równonocy wiosennej - Baran, i pierwszy, który zaczyna się z równonocą jesienną - Waga. Ich nazwa również łączy się ze zjawiskiem, jakie w nich zachodzi, ponieważ gdy Słońce jest na początku tych znaków, powoduje dokładne zrównanie dnia z nocą.

Tłumaczyła Magda Krukowska
Źródło: www.astrolabium.pl/astrologia/zrodla/ptolemeusz/183-o-znakach

Zobacz również: www.sacred-texts.com/astro/ptb/ptb17.htm


Zwracam waszą uwagę na fakt, że w obecnej astrologii wyróżniamy znaki kardynalne, stałe i zmienne. Ptolemeusz grupę znaków kardynalnych dzieli jeszcze na dwie części: znaki przesilenia (Rak-Koziorożec) oraz znaki równikowe (Baran, Waga). Równikowe dlatego, że są to punkty przecięcia z Równikiem Niebieskim. Wydaje się, że ta wzmianka u Ptolemeusza wskazuje na doniosłe astrologiczne znaczenie omawianych tutaj punktów.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/16 19:00 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7412
Deklinacja a punkty równonocy i przesileń 13 lat(a), 5 mies. temu  
W astronomicznych bardzo ważną rolę odgrywają następujące płaszczyzny:

1. płaszczyzna ekliptyki
2. płaszczyzna równika niebieskiego.
3. płaszczyzna horyzontu lokalnego
4. płaszczyzna południka miejscowego.

Ad 1. Współczesna astrologia najczęściej odwołuje się do płaszczyzny Ekliptyki, wg której wyznacza się długość i szerokość ekliptyczną planety. Z tych dwóch wartości dla astrologów ważniejsza jest długość ekliptyczna liczona od 0° Barana. Wg konwencji wykorzystanej w astrologii zachodniej punkt ten wyznaczony jest przez przecięcie Ekliptyki z Równikiem Niebieskim.

Ad 2. W źródłach astrologicznych możemy również przeczytać o tzw. deklinacji planety. Należy mieć świadomość, że wartość ta pochodzi z układu współrzędnych, który za podstawę odniesienia ma Równik Niebieski. W tym przypadku mamy do czynienia z rektascencją (długość równikowa) oraz deklinacją (szerokość równikowa). Proszę popatrzyć na poniższy rysunek, który z pewnością wiele Wam wyjaśni:

Źródło: lcogt.net/en/book/export/html/485

Między planetami o takiej samej deklinacji występuje aspekt paraleli. W przypadku deklinacji odwrotnej aspekt kontrparaleli. Wiele z programów astrologicznych pokazuje tego typu aspekty.

Tyle tytułem wstępu. Posiadając tę wiedzę możemy teraz popatrzeć na to koło z programu Stellarium. Rysunek pokazuje obecne położenie Saturna. Wszystko rozgrywa się w płaszczyźnie równika niebieskiego, zaznaczonego na rysunku kolorem niebieskim. Kolorem czerwonym zaznaczono Ekliptykę. W tym przypadku punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim wyznacza na ekliptyce 0° Wagi. Saturn posiada deklinację pónocną 2°39".cdn...
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/16 19:59 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7415
Video: i punkty równonocy i przesileń 13 lat(a), 5 mies. temu  
Zobaczcie to koniecznie!

panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/16 23:09 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7437
Punkty równonocy i przesileń a znaki południowe i północne 13 lat(a), 5 mies. temu  
Cardano (www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...oskop-jerome-cardano) w Commentaries on the Seven Segments pisał:

Nie rozpoczynaj budowy, gdy Ksieżyc jest w Skorpionie lub Rybach, albo gdy wschodzi znak południowy, albo gdy Ksieżyc lub Władca IV domu aplikują do planety retrogradującej, gdyż zagraża to zawaleniem bądź ruiną tej budowli.

Źródło: books.google.com/books?id=zB-IesWD3YcC&a...ge&q&f=false

Zwracam uwagę na podział znaków na znaki południowe i północne. Znaki południowe, to te, które w odniesieniu do płaszczyzny równika niebieskiego znajdują się na hemisferze południowej (deklinacja ujemna), a więc od Wagi do Ryb. Znaki północne, to te, które znajdują się na hemisferze północnej, mają deklinację dodatnią, a więc od Barana do Panny.Obecna opozycja między Saturnem a Uranem wydaje się być tym bardziej silna, że rozgrywa się na punktach równonocy. Są to punkty 0 st Barana-Wagi. To tam przebywa Słońce wiosną i jesienią, gdy następuje zrównanie dnia z nocą.Układ współrzędnych równikowych zdaje się mieć silne znaczenie w astrologii geopolitycznej, ale nie tylko. Przecież Antiscia (punkty lustrzane: www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...cia-punkty-lustrzane) wskazują na miejsca na ekliptyce, które mają taka samą deklinację - znajdują się na tej samej półkuli a ich odległość od równika niebieskiego jest identyczna.

Weźmy dwa dni, w których Słońce przebywa w miejscach na ekliptyce, które są powiązane ze sobą poprzez Antiscie. Zauważcie, że długość dnia i nocy będzie w tych dniach identyczna. Co tu daleko szukać, wystarczy popatrzeć na punkty 0 Barana-Wagi, gdzie następuje zrównanie dnia z nocą. Punkty równonocy są połączone ze sobą poprzez Antiscie.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/20 13:25 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1