Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
W dółStrona: 1
TEMAT: Kojiki
Kojiki 10 lat(a), 3 mies. temu  
Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń (jap. 古事記, kojiki) – spisane w 712 roku przez Ō no Yasumaro (jap. 太安万侶, Ō no Yasumaro?) na rozkaz cesarzowej Genmei dzieło, mające stanowić oficjalną historię Japonii. Składa się z trzech zwojów:

* pierwszy opisuje proces rozdzielenia nieba i ziemi, stworzenia Japonii oraz zesłanie boskiego wnuka na ziemię;
* drugi to dzieje pierwszego cesarza Japonii, legendarnego Jimmu i opis panowania piętnastu kolejnych władców;
* trzeci to dzieje osiemnastu kolejnych władców, kończące się na cesarzowej Suiko (593-628).

Kojiki jest pierwszym zachowanym japońskim dziełem historiograficznym (nie zachował się oryginał, najstarsza znaleziona kopia pochodzi z 1371). Prawdopodobnie powstało na podstawie wcześniejszych źródeł. Tekst został spisany znakami chińskimi traktowanymi znaczeniowo lub fonetycznie.

W Polsce Kojiki opublikowana została po raz pierwszy w 1986 (Państwowy Instytut Wydawniczy) roku. Księgę przetłumaczył i opatrzył przypisami Wiesław Kotański, światowy autorytet w badaniach nad Kojiki. Wcześniej, w roku 1983, nakładem wydawnictwa Iskry pojawiło się studium na ten temat, Japońskie opowieści o bogach, również autorstwa Kotańskiego.

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Kojiki,_czyli_ksi%...awnych_wydarze%C5%84

Ciekawy artykuł tutaj : www.tygodnik.com.pl/japonia/kotanski.html !
lula322
:)
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/03 02:19 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Kitaro Kojiki Reimei 10 lat(a), 3 mies. temu  
lula322
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Re: Kojiki 10 lat(a), 3 mies. temu  
lula322
graphgraph

Beowulf 10 lat(a), 3 mies. temu  
Kojiki jest często porownywana do poematu Beowulf

Beowulf – epicki poemat heroiczny nieznanego autora, będący jednym z najstarszych dzieł literatury staroangielskiej. W formie ustnej istniał już prawdopodobnie od ok. VIII wieku. Około roku 1000 poemat został spisany w dialekcie zachodniosaskim języka staroangielskiego, prawdopodobnie przez dwóch skrybów.

Poemat liczy 3182 wersów, napisany jest systemem aliteracyjnym, a jego rękopis znajduje się w Bibliotece Brytyjskiej.

Autorem pierwszego przekładu Beowulfa na język nowożytny (duński) był Mikołaj Grundtvig.

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Beowulf
lula322
graphgraph

Re: Beowulf 10 lat(a), 3 mies. temu  
O, czasy studiów mi się przypomniały :) Studenci filologii angielskiej zwykle zaczynają omawianie literatury angielskiej właśnie od Beowulfa. Pamiętam, że w mojej grupie powstał niemalże fanklub matki Grendela ;) Podobne motywy przewijają się jeszcze np. u Tolkiena w "Silmarillionie" i "Władcy pierścieni", co z kolei było jednym z zagadnień w mojej pracy magisterskiej. O Kojiki wcześniej nie słyszałam, ale muszę się przyjrzeć.
stargazer
Admin
graphgraph

Re: Kojiki 10 lat(a), 3 mies. temu  
Ja pewnie bym nie zaryzykowała porównania Kojiki do Beowulf ale podobieństwo to zauważa Wiesław Kotański, ( znawca kultury japońskiej) we wstępie do Kojiki więc mogłam mu zaufać. Myślę że wszystkie wielkie eposy i poematy epickie mają wiele elementów wspólnych.

( Mam Kojiki w domu . Zamierzam podrzucić tu parę fajnych cytatów,ale musze mieć czas by je spisać:)

Pozdrawiam :)
lula322
graphgraph

Do góryStrona: 1