Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Teresa z Ávili
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Teresa z Ávili
#6733
Teresa z Ávili 12 lat(a), 4 mies. temu  
Święta Teresa z Ávili, Teresa od Jezusa, Teresa Wielka (dla odróżnienia od Małej Tereski), Teresa Hiszpańska, właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Ávili w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska zakonnica i mistyczka, reformatorka zakonu karmelitanek, Doktor i Odnowiciel Kościoła. Kanonizowana w 1622 roku.

Od młodości przepełniona ideałami poświęcenia się w imię wiary katolickiej. W roku 1534 potajemnie wstąpiła do zakonu karmelitanek w Ávili, a w roku 1555 po przeżyciach mistycznych (niektóre z przekazów głoszą, że w czasie snu potrafiła unosić się w powietrzu tj. lewitować) postanowiła przywrócić w zakonie surową regułę, która została złagodzona w XIV i XV wieku. Mimo oporów w zakonie karmelitanek, za zgodą papieża, w roku 1562 utworzyła pierwsze zreformowane zgromadzenie, a od 1567 współpracowała ze św. Janem od Krzyża nad dalszą reformą. Powstały dalsze klasztory o zreformowanej regule (karmelitanki bose pod wezwaniem św. Józefa), także męskie w Medina del Campo, Malagón, Valladolid, Toledo, Pastranie, Salamance i Albie de Tormes. W sumie przez ostatnich 15 lat życia, podróżując po kraju w bardzo prymitywnych warunkach, założyła w Hiszpanii 17 klasztorów karmelitanek bosych i przyczyniła się do powstania 15 klasztorów męskich. Jej działalność miała wpływ na odrodzenie religijne w całej Europie oraz umocnienia kontrreformacji.

Św. Teresa należy do klasyków literatury hiszpańskiej doby renesansu. Jednocześnie jest jednym z najważniejszych pisarzy Kościoła Katolickiego (oficjalnie została uznana za Doktora Kościoła).

Do najważniejszych jej dzieł zaliczane są:

* Życie (Libro de mi vida lub Vida)
* Droga doskonałości (Camino de perfeccion, 1565-1570, wydanie polskie 1625)
* Twierdza wewnętrzna (El castillo interior o las Moradas lub Moradas del castillo interior, 1577, wydanie polskie 1633)
* Księga fundacji (Libro de las fundaciones)


* George Eliot (wł. Mary Ann Evans) uczyniła ze św. Teresy genius loci swojej powieści Miasteczko Middlemarch, jednocześnie dając do zrozumienia, że taka postać nie mogłaby żyć w społeczeństwie wiktoriańskim[1]
* Josef Breuer i Zygmunt Freud w swoich Studiach nad histerią nazwali św. Teresę patronką histeryczek, uznając jej doznania mistyczne za przykład histerii. Stwierdzili oni jednak także, że była ona "kobietą obdarzoną geniuszem i wybitnymi zdolnościami praktycznymi".[2]
* Simone de Beauvoir pisała w Drugiej płci, że św. Teresa "nie jest niewolnikiem swojej psychiki i hormonów" i że "trzeba podziwiać (...) wielkość wiary, która dociera do najbardziej intymnych części ciała".[3]
* Jan Paweł II "Trzeba, by bogate dziedzictwa pozostawione przez Teresę od Jezusa zostało dogłębnie przemyślane i by skutecznie wpłynęło na odnowienie życia wewnętrznego narodu, a przez to na odrodzenie całego życia kościelnego w jego różnorakich przejawach.


Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Teresa_z_%C3%81vili
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6745
Re: Teresa z Ávili 12 lat(a), 4 mies. temu  
St. Teresa of Avila by Giorgio Papasogli, Alba House, 1973


lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1