O Księżycu, jego sygnifikacjach ogólnych i szczegółowych

Przedstawiamy tłumaczenie tekstu wybitnego XVII-wiecznego angielskiego astrologa Williama Lilly'ego "O Księżycu, jego sygnifikacjach ogólnych i szczegółowych". Jest to fragment dzieła Lilly'ego pt. Christian Astrology, uznawanego za jeden z najlepszych podręczników astrologii horarnej. Tekst oryginalny znajduje się na stronach Renais​sanceastro​logy.com oraz Skyscr​ipt.com. Druga z wymienionych stron zawiera również skrócone i uwspółcześnione opracowanie tekstu wraz z przypisami, które były bardzo pomocne przy tłumaczeniu.Nazwa

Starożytni nazywali Księżyc Lucina, Cyntia, Diana, Febe, Latona, Noctiluca, Prozerpina. Jest najbliżej Ziemi ze wszystkich planet. Jego kolor jest powszechnie znany.

Bieg

Jego kurs wokół Słońca przez dwanaście znaków trwa 27 dni, 7 godzin i 43 minut lub w okolicach tej wartości. Jego średni dobowy ruch wynosi 13 stopni 10 min. i 36 sekund, czasem mniej, czasem więcej, lecz nie przekracza 15 stopni i dwóch minut w ciągu doby.

Szerokość

Jego największa szerokość północna to około 5 stopni i 17 minut. Jego największa szerokość południowa to około 5 stopni 12 minut. Nigdy nie wchodzi w bieg wsteczny, zawsze porusza się prosto. Gdy biegnie powoli i w ciągu doby przebywa mniej niż 13 stopni 10 minut, jest traktowany jak planeta w retrogradacji.

Domicyl

Domicylem Księżyca jest znak Raka, a Koziorożec jest jego wygnaniem. Księżyc jest w egzaltacji w 3 stopniu Byka, a w upadku w 3 stopniu Skorpiona. Jest dziennym władcą trygonu ziemskiego, czyli Byka, Panny, Koziorożca.

Trygony, termy i dekanaty

Słońce i Księżyc nie mają przypisanych do siebie term.

Następujące stopnie znaków są jego dekanatami:

W Byku, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
W Raku, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30.
W Wadze, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
W Strzelcu, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
W Wodniku, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30.

Natura

Jest planetą żeńską, nocną, chłodną, wilgotną i flegmatyczną.

Działania i zachowania, gdy dobrze położony

Oznacza osobę o opanowanym sposobie bycia, łagodną i delikatną, kochającą uczciwość i pomysłowość, lubiącą nowości, o naturalnej skłonności do zmiany miejsca zamieszkania, niestałą, żyjącą chwilą obecną, nieśmiałą, rozrzutną i lękliwą, kochającą spokój, lubiącą życie wolne od trosk; jako rzemieślnik, może nauczyć się wielu zawodów i zajmować się wieloma rzeczami.

Gdy źle położony

Włóczęga, leń, nienawidzący pracy, pijak, bez energii, nie myślący o przyszłości, żyjący w nędzy, nierozważnie, nic w życiu nie daje mu satysfakcji.

Sylwetka i wygląd zewnętrzny

Przedstawia osobę znacznej postury, o jasnym kolorycie, okrągłej twarzy, szarych oczach, patrzących nieco z ukosa; gęste owłosienie na głowie, twarzy i ciele; zwykle jedno oko trochę większe niż drugie; krótkie, mięsiste dłonie, całe ciało mięsiste, pulchne, korpulentne i flegmatyczne; jeśli Księżyc jest uszkodzony przez Słońce w natywniku lub horoskopie pytania, zwykle wskazuje na skazę w oku lub w jego okolicy; skaza jest blisko oka, gdy jest uszkodzony w domu następujacym; wada wzroku, jeśli jest uszkodzony w domach kątowych i przy gwiazdach stałych, zwanych mgławicami.

Ludzie i zawody

Oznacza królowe, hrabiny, damy, wszelkiego rodzaju kobiety; także zwykłych ludzi, podróżników, pielgrzymów, marynarzy, rybaków, sprzedawców ryb, piwowarów, barmanów, handlarzy winem, roznosicieli listów, dorożkarzy, myśliwych, posłańców, (niektórzy mówią, że legatów papieskich), marynarzy, młynarzy, karczmarki, słodowników, pijaków, sprzedawczynie ostryg, rybaczki, sprzątaczki, sprzedawczynie flaków, uliczne handlarki; także położne, pielęgniarki itp.; ludzi wynajmujących powozy i konie, przewoźników, nosiwodów.

Choroby

Apopleksja, paraliż, kolka, ból brzucha, choroby lewej strony ciała, pęcherz, narządy rozrodczych, menstruacja, wątroba u kobiet, puchlina wodna, płyny wewnątrz brzucha, choroby reumatyczne wynikające z zimna, zimny brzuch, podagra w nadgarstkach i stopach, rwa kulszowa, robaki, łzawienie lub bóle oczu, lewego u mężczyzn i prawego u kobiet; przejedzenie, męczący kaszel, ataki konwulsji, padaczka, gruźlica węzłów chłonnych, wrzody, ospa, odra.

Kolory i smaki

Wśród kolorów biel lub żółtawa biel, blada zieleń, kolor srebrzysty. Wśród smaków świeży lub brak jakiegokolwiek smaku, jak u roślin zanim dojrzeją, lub takie, które nawilżają mózg.

[Prawdopodobnie chodzi tu o rozpowszechniony w tradycyjnej medycynie pogląd, że żywność może mieć właściwości suche bądź wilgotne, ciepłe bądź chłodne itp. Uznawano też, że "suchość" mózgu może prowadzić do problemów ze zdrowiem i nastrojem. Przykład można znaleźć np. w XVII-wiecznym dziele pt. Arcana Microcosmi: http://penelope.uchicago.edu/ross/ross22.html – przypis tłumacza]

Rośliny i zioła

Rośliny podległe Księżycowi mają miękkie i grube, soczyste liście, wodnisty lub słodkawy smak, lubią rosnąć w wilgotnych miejscach, wyrastają szybko i są soczyste; są to mlecz, kapusta, melon, tykwa, dynia, cebula, mandragora, mak, sałata, rzepak, lipa, grzyby, endywia, wszystkie drzewa, które mają okrągłe, rozłożyste liście dające cień i mają niewiele owoców.

Zwierzęta i ptaki

Wszystkie zwierzęta żyjące w wodzie, takie jak żaby, wydry, ślimaki itp.; łasica, królik, wszelkie ptactwo morskie, kukułka, gęś i kaczka, sowa.

Ryby

Ostryga, małż, krab i homar, żółw, węgorz.

Miejsca

Pola, fontanny, łaźnie, przystanie morskie, drogi i pustkowia, miasta portowe, rzeki, stawy rybne, stojące zbiorniki wodne, miejsca bagniste, brzegi,  małe strumyki, źródła.

Metale, Srebro, Kamienie

Selenit, wszystkie miękkie kamienie, kryształy.

Pogoda

Z Saturnem zimne powietrze; z Jowiszem łagodne; z Marsem wiatry i czerwone chmury; ze Słońcem zgodnie z porą roku; z Wenus i Merkurym ulewy i wiatry.

Wiatr

Według porządku hermetycznego, rządzi północą, a gdy jest najmocniejszą planetą w horoskopie, tzn. przy jakiejkolwiek lunacji, wzbudza wiatr według natury planety, do której się zbliża.

[W oryginale słowo "hermetical", które prawdopodobnie zostało użyte w znaczeniu "alchemiczny", "przypisywany Hermesowi Trismegistosowi" - przypis tłumacza].

Orba

12 stopni przed i po jakimkolwiek aspekcie.

Lata

Największe lata to 321, większe 108, średnie 66, najmniejsze 25. W horoskopie poczęcia rządzi siódmym miesiącem.

Kraje

Holandia, Zelandia, Dania, Norymberga, Flandria.

Anioł

Gabriel.

Dzień tygodnia

Dniem Księżyca jest poniedziałek, oraz jego pierwsza  i ósma godzina po wschodzie Słońca.

Węzły Księżycowe

[Uwaga: Pólnocny Węzeł Księżycowy jest znany jako Caput Draconis, Głowa Smoka, a Węzeł Południowy jako Cauda Draconis, Ogon Smoka. Węzły są punktami, w których orbita Księżyca przecina ekliptykę, orbitę Słońca.]

Głowa Smoka jest męska, o naturze Jowisza i Wenus, oraz ma fortunne działanie. Jednak starożytni twierdzą, że w koniunkcji z dobrą planetą jest dobry, a ze złą jest uznany za zły.

Ogon Smoka ma naturę żeńską i jest dokładnym przeciwieństwem Głowy. Jest on złoczynny, gdy połączony z dobrymi planetami, a dobry, gdy w koniunkcji ze złymi planetami. Jest to opinia wszystkich starożytnych, lecz nie wiem, na czym się opiera.

Stwierdziłem, że Węzeł Północny jest równoznaczny z dobrymi planetami, a gdy łączy się ze złymi planetami, zmniejsza ich złoczynny wpływ; gdy łączy się z dobrymi, powiększa ich pozytywne wpływy. W swojej praktyce zawsze obserwowałem, że gdy Ogon Smoka łączył się ze złymi planetami, ich złoczynność była podwójna, potrójna lub skrajnie wzmocniona. Natomiast gdy był w koniunkcji z planetami fortunnymi, będącymi sygnifikatorami pytania, to nawet jeśli istniała wyraźna obietnica danej sprawy i miała się ona dokonać w krótkim czasie, było wiele przeszkód i trudności, sporów i kontrowersji, przez co sprawa nieraz była uznana za beznadziejną, zanim została ukończona. O ile główne sygnifikatory nie były kątowe i wzmocnione godnościami esencjalnymi, wiele razy nieoczekiwanie cała sprawa obracała się wniwecz.


Tłumaczyła: Magdalena Krukowska