Tranzyty Urana

tranzyty-urana

Ogólna charakterystyka Urana oraz skojarzenia związane z tą planetą. Pojęcie "uraniczności", zakres czasowy działania tranzytów Urana, zagadnienie dat stałych w osobistym cyklu Urana oraz wpływ jego tranzytów na osie i planety w horoskopie indywidualnym.

Symbolika Urana

Kiedy w czyimś horoskopie prognostycznym widzę oddziaływanie Urana, zwykle, przed dokładnym omówieniem aspektu, tłumaczę zainteresowanemu czym Uran tak naprawdę jest i co symbolizuje. Nigdy nie interesowały mnie mitologie, dlatego o nich nie mówię. Dla mnie Uran to planeta, która została odkryta w okolicach rewolucji francuskiej, a przez to niesie przesłanie naczelnego hasła tej rewolucji: Wolność, Równość, Braterstwo. W tym wszystkim ważne jest również to, jak te hasła zostały wprowadzone. Działo się to nagle, w sposób rewolucyjny, a nie ewolucyjny. Taki jest właśnie Uran, który działa gwałtownie, który burzy pewien skostniały układ, który można tylko w ten sposób zburzyć, bo dłużej już czekać nie sposób!

Chcąc szukać czegoś więcej na temat Urana możemy dojść do wniosku, że te nagłe zmiany można porównać do przeskoku napięcia między dwoma ciałami, co związane jest z wyładowaniem, iskrą i elektrycznością. To takie suche, mocne, ciepłe jak powietrze, ale nie wilgotne, więc nie emocjonalne. Gdy o tym myślę przychodzą mi na myśl dwa tory. Życie ludzkie jest niczym pociąg, który jedzie jednym stałym i niezmiennym torem (Wodnik jest znakiem stałym), po czym następuje jakiś wybuch, jakaś iskra, trochę dymu, trochę trzesków i nagle znajdujemy się na zupełnie innym torze, w jakichś zupełnie nowych okolicznościach, wśród nowych ludzi, w innym domu, z kim innym w łóżku, z kotem zamiast psa, choć dobrze, że na nogach mamy wciąż te same kapcie, nasze ukochane kapcie, które ostały się po tych wszystkich burzach i niepokojach ostatnio przez nas doświadczanych.

Uraniczność w horoskopie urodzeniowym

Zanim przejdę do omawiania oddziaływań tranzytującego Urana chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że nie każdy tak samo jego tranzyty odczuwa. Myślę, że przyczyn tego należy szukać w horoskopie urodzeniowym. Aby osoba była podatna na tranzyty Urana powinna spełniać jeden z dwóch warunków:

  1. Powinna być uraniczna, czyli w jej horoskopie urodzeniowym Uran powinien stanowić jakiś istotny element horoskopu, a to poprzez napięciowy aspekt (koniunkcja, kwadratura, opozycja) z planetą osobistą (od Słońca do Marsa), albo poprzez znajdowanie się w pobliżu osi (Asc-Dsc i IC) lub w domu kątowym.
  2. Nie może być „zbytnio osadzona”, czyli innymi słowy powinna być podatna na zmiany. Zdarzają się osoby, które z natury nie są uraniczne, ale ich planety osobiste znajdują się w znakach, które są podatne na zmiany. Wyobraźmy sobie osobą z Księżycem w Bliźniętach oraz kogoś innego, kto ma Księżyc w Raku lub Koziorożcu. Na te dwie osoby wyzywający tranzyt Urana do Księżyca będzie działa inaczej. Możemy powiedzieć, że znaki męskie (czyli żywioł ognia i powietrza) są bardziej podatne na zmiany od znaków żeńskich (żywioł ziemi i wody).

Tyle tytułem wstępu przed następnymi rozdziałami, które dokładnie omawiają techniki związane z tranzytującym Uranem.

Zakres czasowy oddziaływania

Pełen obieg Urana trwa około 84 lata, a Uran przebywa w jednym znaku średnio przez 7 lat. Z reguły oddziaływania Urana – biorąc pod uwagę fakt, że zwykle tranzytuje jakiś punkt w horoskopie trzykrotnie trwają około roku. Proszę spojrzeć na poniższy rysunek, który przedstawia kwadraturę tranzytującego Urana do Księżyca w horoskopie kobiety:

Tranzyt Urana do Księżyca

Kilka słów wyjaśniających ten rysunek. Jest to czasowy rozkład oddziaływania Urana przedstawiony w 12. harmonicznej. Na górze znajduje się oś czasu podzielona na kwartały w latach 2005-2008. Żółta przerywana linia wskazuje położenie Księżyca w 15 stopniu Bliźniąt. Falująca niebieska linia pokazuje tranzytującego Urana. Im linia falująca znajduje się bliżej linii przerywanej, tym oddziaływanie Urana na Księżyc jest silniejsze. Oczywiście najsilniej oddziaływanie to jest odczuwalne w momencie przecięcia się tych dwóch linii, co jest związane z dokładnym aspektem.

W tym horoskopie widać, że pierwsze przejście Urana przez Księżyc miało miejsce w połowie II kwartału 2006 roku. Oddziaływanie to właściwie nie ustaje do początku III kwartału roku 2006. Potem będzie chwilę spokoju, by w połowie I kwartału 2007 znowu dać o sobie znać. Na tym przykładzie widać, że tranzyt Urana do jakiegoś elementu horoskopu trwa zwykle koło jednego roku.

Uran – daty stałe

Daty stałe w prognozach astrologicznych są szalenie ważne, choć trzeba powiedzieć, że z ich wagi nie wszyscy początkujący zdają sobie sprawę. Są to pewne ważne momenty w życiu każdego człowieka, które następują w mniej więcej w tym samym czasie wszystkich:

Mam więc okolice 21. roku życia, kiedy to kwadrat Urana do Urana sprawia, że musimy w jakiś symboliczny sposób zamanifestować swoją wolność i równość wobec naszych rodziców.

Mamy okolice 24. roku życia, kiedy to Jowisz domyka swój drugi cykl i czujemy się panami świata, tymi, którzy są już dorośli i dojrzali. Z tą dojrzałością to chyba przesada, bo jej prawdziwym wyznacznikiem są:

Okolice 29. roku życia, kiedy to Saturn domyka swój pierwszy cykl, co przynosi nam poczucie przejścia przez próg, symbolicznego pożegnania się z przeszłością i postawienia pierwszego ważnego kroku w dorosłym życiu – mieszkanie, firma, małżeństwo, czy jakieś inne odpowiedzialne przedsięwzięcia.

W przypadku tranzytów Urana najważniejsze są cztery momenty czasowe, które podane tu w kolejności ich wagi mają miejsce w okolicach 42. roku życia, 21. i 63. roku oraz 74. roku życia. Być może dla niektórych kolejność ta jest dziwna, ale nie spierajmy się o to zbytnio, bo chyba nie ma na razie takiej potrzeby.

W okolicach 42. roku życia Uran tworzy opozycję do swojej pozycji urodzeniowej. W tym mniej więcej czasie każdy człowiek znajduje się na przysłowiowym półmetku życia. Obserwując osoby, których horoskopy badałem zauważyłem, że o wiele częściej napięcie, które jest spowodowane opozycją, znajduje ujście u mężczyzn niż u kobiet. To wtedy większość panów przeżywa tzw. kryzys wieku średniego, który dość często manifestuje się w ten sposób, że szuka się młodszej partnerki, która czasami jest w wieku córki, czy syna. Jeden z moich klientów w tym czasie zamknął dobrze prosperującą firmę, rozwiódł się z żoną i wyjechał sprzątać w hotelach do Anglii. To jest taki moment, kiedy właściwie wiele w życiu się już osiągnęło, dzieci wychowało, przy okazji przez ten czas żonę przestało się już zauważać, bo jakoś tak spowszedniała. Pojawia wielka potrzeba przeżycia czegoś stymulującego, czegoś nowego, co pozwoli poczuć drugą młodość. Tak to mniej więcej działa w tym czasie.

W okolicach 21. roku życia Uran tworzy kwadraturę do swojej pozycji z horoskopu urodzeniowego. Jest to czas młodzieńczych buntów i niepokojów. Czas, w którym dorastający już człowiek potrzebuje zamanifestować sobie i swoim rodzicom, że jest wolny i im równy, że jest w stanie sam o sobie stanowić i decydować. Im bardziej burzliwy jest ten okres tym większego kryzysu możemy się spodziewać za 21 lat, czyli w 42 roku życia, kiedy to Uran stanie do swojej pozycji urodzeniowej w opozycji. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie każdy człowiek gwałtownie rozstaje się z domem. By móc orzekać na ten temat, trzeba sprawdzić graniczność i osadzenie w horoskopie, o którym pisałem w poprzednim rozdziale.

Przejście Urana przez osie horoskopu

Przejście tranzytującej planety przez oś horoskopu jest szalenie istotne i silnie odczuwalne. Pracując z tą techniką należy mieć ciągle na uwadze, że godzina urodzenia jest zawsze godziną niepewną. Wynika z tego tyle, że jeżeli ktoś się rozwodzi, czy ma jakieś problemy w partnerstwie, a Uran znajduje się kilkanaście stopni przed Descendentem, to jest to sygnał do rektyfikacji horoskopu. Po prostu ustawiamy Descendent na tranzytującego Urana i zakładamy, że jest to jeden z horoskopów zrektyfikowanych, który należy jeszcze przetestować za pomocą innych technik prognostycznych i zdarzeń z przeszłości.

Przejście Urana przez Ascendent zwykle wiąże się z olbrzymią potrzebą zamanifestowania swojej odrębności i inności od ogółu społeczeństwa. To może zamanifestować się na różne sposoby, począwszy od dziwnego i ekscentrycznego ubierania się, noszenie dziwnych fryzur, poprzez dziwne zachowanie, a wybraniu jakiegoś dziwnego nieprzystającego zawodu kończąc. Gdy Uran przechodził mi przez Ascendent postanowiłem zostawić dobrze płatną pracę i zostać astrologiem – czyż nie jest to bardzo dziwne i ekscentryczne zachowanie? Przy przejściu Urana przez Ascendent trzeba pamiętać, że Uran w tym samym czasie tworzy opozycję do Descendentu. Związane jest to z licznymi kłótniami z otoczeniem, gdyż zainteresowany jest dziwny, ekscentryczny i nieprzewidywalny w swoich zachowaniach, co prowadzi oczywiście do reakcji otoczenia, braku zrozumienia i akceptacji dla poczynań osoby przeżywającej taki tranzyt.

Przejście Urana przez IC jest związane z wielką potrzebą zmiany środowiska domowego. Dla wedyjczyków IV dom i Księżyc symbolizują również naszą mentalność, przez co tranzyt ten związany jest również z niepokojem mentalnym. Różnie to się może zamanifestować. Jeden z moich klientów postanowił w tym czasie się rozwieść, co związane było z koniecznością kupienia żonie mieszkania. W ostatecznym rozrachunku jego sytuacja domowa uległa wielkiej zmianie. W przypadku mężczyzn tranzyt ten może nieść również jakiś romans, spotkałem się z czymś takim w dwóch przypadkach. Tradycyjna astrologia twierdzi, że układ ten przynieść może również jakieś niespodziewane wypadki w domu i zaleca ubezpieczenie domu i mienia. Przy tym oddziaływaniu człowiek nie może wytrzymać w tym układzie, jaki przez ostanie kilkanaście lat wytworzył, zaczyna go coś uwierać i kosmicznie swędzieć potrzebuje wyrwać się, coś zmienić. Oczywiście jak to zwykle w przypadku Urana zmiany są nagłe i gwałtowne.

Przejście Urana przez Descendent związane jest z wielkim ożywieniem sytuacji w partnerstwie. Często okazuje się, że związek, w którym do tej pory żyliśmy i jakoś funkcjonowaliśmy potrzebuje gruntownej przeróbki i albo coś z tym zrobimy i zaczniemy go zmieniać, albo to się najzwyczajniej w świecie rozpadnie. Dlatego przy tego typu sytuacjach należy zawsze mieć świadomość, że może skończyć się rozstaniem, ale jak będziemy coś z tym robili, będziemy nad tym pracowali, to powinno się udać. Dość często tranzyt ten przynosi nam ekscentrycznych znajomych, którzy są dziwni i nieprzewidywalni. Dlatego układ ten mimo, że w trakcie jego trwania mogą pojawić się związki, nie koniecznie musi prowadzić do szczęśliwego zakończenia.

Przejście Urana przez MC oznacza zmiany w obszarze zawodowym. MC jest niczym wskazówka kompasu, która wskazuje nam drogę i cel naszego życia. Tranzyt Urana przez MC doprowadza do sytuacji, w której wskazówka ta nagle kilkukrotnie zmienia kierunek, tak jakby była potrząśnięta i jest wielce prawdopodobne, że po tych perturbacjach będzie wskazywała inną stronę niż wcześniej. To oczywiście nie musi być złe, podobnie jak przy przejściu Urana przez IC. Owszem ludzie te zdarzenia odbierają jako złe, ale wynika to raczej z tego, że niechętni są zmianom, że ich umysł przyzwyczaił się dreptać określonymi ścieżkami, a tu nagle okazuje się, że musimy te przyzwyczajenia zmienić i przystosować się do nowych warunków.

Tranzyty Urana do planet osobistych

Od razu zaznaczmy, że tranzyty do planet osobistych – czyli Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus i Marsa – są o wiele ważniejsze od tranzytów do innych planet. Jest tak dlatego, że planety osobiste, jak sama nazwa mówi, są dla nas czymś bardzo osobistym, czymś dość dobrze introspekcyjnie wyodrębnionym, czymś co nas bardzo silnie konstytuuje. To właśnie dlatego tranzyt Urana do Słońca będzie o wiele silniej odczuwalny niż jego przejście nad Saturnem, czy Neptunem. Propozycja interpretacji aspektów do planet wolnych (od Jowisza do Plutona) znajduje się w następnym rozdziale.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to rodzaj aspektu. Czym innym jest trygon, a czym innym kwadratura. By lepiej to zrozumieć możemy odwołać się do obserwacji poczynionych na przyrodzie. Kiedy jest najcieplej? Latem. Dlaczego? Bo wtedy promienie Słońca padają na ziemię pod kątem zbliżonym do 90 stopni. Czy już rozumiecie? Chodzi o to, że ciepło i energia to rzeczy bardzo podobne do siebie. Jeżeli jest ciepło, to znaczy, że jest dużo energii. A więc aspekt 90 stopni (jak również jego wielokrotność 180 stopni) jest aspektem wielce energetycznym, a co za tym idzie niosącym wielkie prawdopodobieństwo przetransformowania wcześniej zaistniałego układu. Z drugiej strony naukowcy mówią nam, że jednym z najbardziej trwałych układów w przyrodzie jest sześcian, który możemy zaobserwować w plastrze miodu. Z tego można wywnioskować, że układy, w których występuje wielokrotność 60 stopni są stabilne. Można zapytać, dlaczego tak jest? Może dlatego, że jest w nich o wiele mniej energii niż w układach czwórkowych. Piszę o tym, by zwrócić waszą uwagę na to, że będzie tu mowa o aspektach wyzywających, czyli koniunkcji, kwadraturze i opozycji, gdyż właśnie te układy z większym prawdopodobieństwem będą przyczyną zmiany.

Gdy patrzę na planety osobiste, to dzielę je na trzy grupy:

  1. Planety męskie (twarde) – Słońce i Mars;
  2. Planety żeńskie (miękkie) – Księżyc i Wenus;
  3. Planety neutralne – Merkury.

Można śmiało powiedzieć, że tranzyty Urana do Słońca i Marsa – czyli planet twardych – będą miały podobne zabarwienie. Zupełnie inaczej zamanifestują się z kolei tranzyty Urana do planet miękkich. Może pokuśmy się o kilka słów na ten temat.

Tranzyty Urana do Słońca i Marsa powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, gdyż wydają się być jednymi z silniejszych oddziaływań tranzytującego Urana. Słońce i Mars są suche i gorące, a przez to bardzo podatne na gwałtowną zmianę. Z jednej strony mamy więc zagrożenie pozycji (Słońce w horoskopie mężczyzny), czy rozwód (Słońce w horoskopie kobiety), z drugiej strony walki z partnerem (Mars w horoskopie kobiety), czy potrzebę seksualnej stymulacji (Mars w horoskopie mężczyzny). Wszystko jak zwykle zależy od natury całego horoskopu, a więc od predyspozycji zainteresowanego, których zawsze należy szukać w horoskopie urodzeniowym. Można jednak śmiało powiedzieć, że iskrzenie, jakie zapowiada ten tranzyt, będzie zauważone przez innych, będzie od razu widać, że coś uległo zmianie. Przy tych oddziaływaniach zwykle ostrzega się zainteresowanych przed możliwością wystąpienia wypadku. Coś w tym jest, bo gdy Uran stał mi w kwadracie do Marsa w ciągu jednego miesiąca miałem dwa – wydawać by się mogło – poważne wypadki na rowerze. Raz wjechałem na linę, która była rozpostarta między dwoma drzewami i niczym motocyklista z filmu wojennego spadłem plecami na ziemię. Drugim razem miałem stłuczkę z innym rowerzystą i o mały włos, a straciłbym mały palec u nogi.

Tranzyty Urana do Księżyca i Wenus są do siebie podobne, nie aż tak groźnie jak te do planet męskich. W horoskopach mężczyzn mogą nawet przejść niezauważone, choć z drugiej strony zainteresowany pan może się skarżyć na dość niesforną, płaczliwą i nieprzewidywalną żonę. Coś w tym jest, że Księżyc i Wenus mężczyzny pokazuje jego partnerkę, a Słońce i Mars w horoskopie kobiety jej partnera. W przypadku tranzytów do Księżyca możemy odwołać się do tego, co zostało napisane w części poświęconej przejściu Urana przez IC – a więc niepokój mentalny, zmiany na płaszczyźnie emocjonalnej i domowej. W przypadku tranzytów Urana do Wenus możemy powiedzieć, że ich oddziaływania są podobne do przejścia Urana przez Descendent – a więc możliwy związek, nagłe zauroczenie, ale czy coś z tego będzie, to trudno powiedzieć, bo to jest taki moment w życiu zainteresowanego, że potrzebuje zmiany i stymulacji, a to przecież z czasem przejdzie. To w takich sytuacjach partnerzy od siebie odchodzą, a potem wracają z nowym sympatycznym doświadczeniem, oczywiście jak dostaną na ten powrót pozwolenie.

Tranzyty Urana do Merkurego przede wszystkim stymulują intelektualnie. Umysł jest szybki, czasami za szybki, skacze z tematu na temat. W tym czasie zaleca się niepodejmowanie jakichś ważnych decyzji życiowych – zresztą podobnie dzieje się w przypadku tranzytów Urana do Księżyca – gdyż jesteśmy zbyt niespokojni, zbyt niecierpliwi, zbyt napięci. To właśnie z tego względu przy tranzytach Urana do Merkurego zwraca się uwagę na niebezpieczeństwo wypadków komunikacyjnych. Z drugiej strony konfiguracja ta może nam przynieść wiele wglądów, zainteresowanie Internetem, czy jakimiś technicznymi naukami.

Tranzyty Urana do planet wolnych

W poprzednim rozdziale pisałem, że tranzyty Urana do planet wolnych – czyli od Jowisza do Plutona – są o wiele słabsze niż jego tranzyty do planet osobistych. W tym miejscu chciałbym przedstawić pewną technikę, którą ostatnio pracuję. Chodzi o to, że tranzyt Urana do Saturna teoretycznie powinien przynieść jakąś wielką zmianę, ale gdy zaczniemy pytać, w jakiej sferze życia będzie ta zmiana, to będziemy mieli z tym problem. W przypadku tranzytu do Księżyca będzie nam prościej, bo wiadomo, że to będzie dotyczyło emocji, sytuacji domowej, czy macierzyństwa, ale w przypadku Saturna jest trochę inaczej – trudno powiedzieć, jakiej sfery życia będzie dotyczył ten tranzyt. Ale wyobraźmy sobie taki przypadek, na którym pokażę tę technikę. Mężczyzna ma urodzeniowo Saturna w IX domu. Przez jego I dom przechodzi Uran. Możemy więc powiedzieć, że jest w tym czasie niespokojny. Uran dochodzi do kwadratury z Saturnem w IX domu, no i co się dzieje? Normalnie moglibyśmy powiedzieć, że nastąpi jakaś ważna zmiana, jakieś wyrwanie ze skostniałych struktur. Ma to jednak małą wartość informacyjną. Podstawowa zasada jest więc taka, że w tym przypadku naszą interpretację powinniśmy osadzać na domach, w których znajdują się planety zaangażowane w ten tranzyt. Kiedyś obserwowałem taki horoskop, w którym przy takim układzie ktoś zrezygnował ze studiów. Myślę, że przykład jest dobry i temat został poddany do przemyśleń.

Podsumowanie

Zmiana jest nieuchronna, wszystko płynie, wszystko się zmienia. Jedno się rodzi, drugie umiera, jedno zostaje znalezione, inne zgubione i tak w kółko. To, w jaki sposób zniesiemy tranzyty Urana jest uzależnione od tego, w jaki sposób podchodzimy prawa zmiany w okalającym nas świecie. Zmiany są oczywiście różne – jedne przebiegają wolniej, drugie szybciej. Dla kogoś, kto boi się zmiany, tranzyty Urana mogą być nieprzyjemne i ciężkie. Dla kogoś, kto lubi nowe wyzwania i nowe miejsca – choć te same kapcie – tranzyt Urana przyniesie tę nowość i stymulację.

To tyle, tylko tyle, a może aż tyle?

Panto; Kabaty, 22.06.06