O przyczynach śmierci wg Sephariala

śmierćKlasycy astrologii twierdzą, za Ptolemeuszem, że szanujący się astrolog przed przystąpieniem do interpretacji horoskopu powinien najpierw zbadać długość życia jego właściciela. Jak to zrobić? Wiemy, jak śmierć może się manifestować w horoskopie. Wiemy, że Saturn, że Pluton, że dom VIII, itd. Każdy horoskop jest jednak inny, unikalny. I w każdej mapie horoskopu śmierć jest zapisana na swój własny, unikalny sposób. Dlatego klasyczne reguły mogą być bardzo pomocne jako drogowskaz dla praktykujących astrologię. [Tomasz Wiński]


Śmierć naturalna

Są dwa rodzaje śmierci: śmierć naturalna i śmierć gwałtowna. O śmierci naturalnej mówimy wtedy, kiedy właściciel horoskopu umrze z powodu choroby lub ze starości. Jeżeli jednak śmierć nastąpi z powodu różnych życiowych okoliczności, wtedy jest to śmierć gwałtowna. Śmierć naturalną można przewidzieć astrologicznie, ale tylko wtedy, kiedy w horoskopie nie ma wyraźnych sygnifikacji śmierci gwałtownej. Śmierć gwałtowną lub śmierć w nieszczęśliwym wypadku łatwo można zobaczyć w horoskopie natalnym – Słońce i Księżyc są uszkodzone przez planety maleficzne i jednocześnie brak jest pozytywnego aspektu między Jowiszem i Wenus.

Kiedy chcemy się upewnić, że śmierć będzie naturalna, wtedy badamy dom szósty i ósmy, a także znaki, w których znajdują się maleficzne planety.

 • Znaki kardynalne wskazują na śmierć, wskutek problemów z głową (Baran), problemów żołądkowych (Rak), problemów z jelitami (Waga) i ze skórą i kośćmi (Koziorożec).
 • Znaki stałe wskazują na śmierć, która następuje na skutek krwawienia (Wodnik), problemów z gardłem i narządem mowy (Byk), problemów z sercem i kręgosłupem (Lew), problemów z układem rozrodczym (Skorpion).
 • Znaki zmienne wskazują na śmierć z powodu  problemów z płucami (Bliźnięta), problemów z systemem nerwowym (Ryby i Strzelec) i problemów pokarmowych (Panna).

Śmierć gwałtowna

Niewątpliwą wskazówką gwałtownej śmierci jest sytuacja, kiedy Słońce jest uszkodzone przez malefika i kiedy Księżyc jest uszkodzony przez malefika lub kiedy Słońce odbiera negatywne aspekty od malefików, albo kiedy Księżyc jest atakowany przez dużą liczbę malefików, a szczególnie wtedy, gdy nie ma żadnego pozytywnego oddziaływania między Jowiszem i Wenus. Jeszcze jednym znanym wyznacznikiem gwałtownej śmierci jest sytuacja, kiedy atakujące planety są w znakach gwałtownych: Baranie, Skorpionie, Koziorożcu oraz kiedy Słońce i Księżyc znajdują się w wymienionych znakach zodiaku.

Następujące aspekty, występujące w horoskopie natalnym, zawsze mówią o dużym prawdopodobieństwie gwałtownej śmierci:

 1. Mars w relacji ze Słońcem i Księżycem, w koniunkcji, kwadraturze lub opozycji lub, kiedy Mars atakuje tylko Słońce lub Księżyc.
 2. Kiedy Słońce i Księżyc są uszkodzone przez malefiki w pierwszym, szóstym, ósmym, dziesiątym lub czwartym domu.
 3. Malefik znajduje się w domu pierwszym lub ósmym, na wierzchołku siódmego domu i kiedy jednocześnie atakuje Słońce i Księżyc.
 4. Kiedy malefiki są we wzajemnej opozycji w rogach horoskopu, a szczególnie, kiedy znajdują się w znakach gwałtownych i kardynalnych.
 5. Kiedy Słońce lub Księżyc odbierają więcej niż jeden negatywny aspekt od malefika i kiedy Słońce lub Księżyc znajdują się w znakach gwałtownych.
 6. Oba ze Świateł są uszkodzone przez malefik i jedno ze Świateł jest we wschodniej półkuli horoskopu.
 7. Kiedy dwie maleficzne planety atakują Słońce lub Księżyc.
 8. Pluton i Neptun mogą być uważane za malefiki, a szczególnie wtedy, kiedy znajdują się w złych aspektach ze Słońcem i z Księżycem, ale także z Marsem i Saturnem. Kiedy Pluton znajduje się w domu ósmym, wskazuje na śmierć będącą skutkiem jakiejś masowej katastrofy, związanej z dużą ilością osób, jak eksplozja bomby, trzęsienie ziemi... A Neptun w domu ósmym oznacza niebezpieczeństwo dla życia ze strony wody (uduszenie), niebezpieczeństwo zatrucia fałszywymi lekami, narkotykami lub przedawkowaniem leków lub narkotyków.

Kiedy w horoskopie natalnym znajduje się któraś z wymienionych wyżej sygnifikacji śmierci, ale Jowisz i Wenus są w korzystnych aspektach ze Słońcem i Księżycem, oznacza to, że niebezpieczeństwu utraty życia można zapobiec w nieoczekiwany sposób w ostatniej chwili.

Kiedy malefiki znajdują się w znakach „ludzkich” (Bliźnięta, Panna, Strzelec, Wodnik) wtedy śmierć także nastąpi na skutek czynnika ludzkiego.

Przyczyny śmierci (znaczenie planet)

Głównymi wyznacznikami przyczyny śmierci są domy ósmy i czwarty, a także planety tam posadowione, aspekty tych planet i władcy domu ósmego i czwartego: na przykład Uran, Mars, Saturn lub Neptun w znakach gwałtownych zawsze mówią o przedwczesnej śmierci właściciela horoskopu.

 • Kiedy planetą, która atakuje jest Neptun, wtedy zapowiada śmierć, która nastąpi w ramach jakiejś sekty lub duchowej grupy; śmierć może nastąpić w następstwie uduszenia, otrucia, oszustwa, itp.
 • Kiedy planetą, która mówi o przyczynie śmierci jest Uran, wtedy śmierć następuje w wyniku niewyjaśnionych i dziwnych okoliczności, ale Uran może wskazywać na samobójstwo, szczególnie jeśli Merkury jest źle aspektowany i jest słaby w horoskopie natalnym lub kiedy Wenus jest uszkodzona przez Saturna lub Urana, albo kiedy oba Światła są uszkodzone.
 • Saturn zawsze wskazuje na śmierć wskutek jakiejś ruiny, zniszczenia, dotyczy to wszystkich sytuacji symbolizowanych przez znak i dom, w których znajduje się Saturn, a także aspektów Saturna z pozostałymi planetami.
 • Mars zawsze oznacza śmierć w następstwie pożaru i ognia, ale także niebezpieczeństwo śmierci od noża, rany, utraty krwi, urazu, śmierć w działaniach wojennych. Ostatecznym sygnifikatorem śmierci jest dyspozytor Marsa, ale można także wziąć pod uwagę domy posadowienia Urana i Saturna i znaki, w których się te planety znajdują.

Planeta Mars musi być dokładnie przeanalizowana, kiedy w pytamy o powód śmierci, bez względu na to, czy znajduje się w ludzkim, zwierzęcym, powietrznym, ognistym, ziemskim znaku...

Należy zwrócić uwagę na planety, które atakują Słońce i Księżyc, i malefiki, kiedy znajdują się nad horyzontem, bo są to sygnifikatory pewnej gwałtownej śmierci.

Tak samo władca domu ósmego uszkodzony przez malefika jest pewnym sygnifikatorem gwałtownej śmierci.

Nie przewidujmy gwałtownej śmierci właściciela horoskopu, dopóki nie znajdziemy wszystkich ważnych sygnifikatorów, które wskazują na taki powód śmierci.

Planety w VIII domu

Kiedy Saturn jest w domu ósmym śmierć następuje cicho i z wysiłkiem, kiedy jest tam Mars, śmierć jest szybka i bolesna, a kiedy Uran, wtedy śmierć następuje znienacka i nieoczekiwanie. Kiedy w domu ósmym jest Jowisz, śmierć jest zwyczajna, a Wenus wskazuje na śmierć bez bólu lub śmierć we śnie. Kiedy Księżyc lub Merkury są w ósmym domu, wtedy powód śmierci sprawdza się poprzez wpływ planety, która ma pierwszy aspekt z Księżycem lub Merkurym. Księżyc może wskazać na jawną śmierć, w obecności świadków, w instytucji, takiej jak szpital. Neptun w domu ósmym może wskazywać na śmierć w szpitalu psychiatrycznym lub miejscu odosobnienia.Przygotował
Tomasz Wiński na podstawie: http://www.astrologus.co.yu/
Biografię Sephariala znajdziesz na: http://www.skyscript.co.uk/sepharial.html