Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Astrologia wedyjska
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 12
TEMAT: Astrologia wedyjska
#6201
Astrologia wedyjska 14 lat(a), 2 mies. temu  
zaczarowana napisał:
Ja nie dość, że rozumię to na dodatek mój Mars w Pannie domaga się ładu i porządku i wydzielenia części dla astrologii wedyjskiej :-)
Zalążki działu Astrologia wedyjska

Początek jest tutaj: www.astrolabium.pl/astrologia/wedyjska
Będziemy to sukcesywnie rozbudowywać. Jeżeli znasz angielski, to możesz nam pomóc w różnych opracowaniach. Trzeba zacząć szykować treści wg tego schematu w powyższym linku.

Długo na ten temat myślałem i doszedłem do wniosku, że musimy zrobić to tak, żeby wkładać elementy astrologii wedyjskiej do naszej astrologii, a nie uczyć się samej astrologii wedyjskiej. To podejście wydaje się ciekawsze. W taki sposób podszedłem do opracowania Nakszatr: www.astrolabium.pl/astrologia/zodiak/nakszatry gdzie żółtym kolorem oznaczałem zodiak zachodni, a nie syderyczny. Chodzi mi w tym o to, żeby ktoś, kto zna podstawy astrologii zachdniej, mógł wzbogacić je o elementy astrologii wedyjskiej. Taką mam ideę i tak to będzie ewoluowało.

Forum astrologia wedyjska

Jest też forum: www.astrolabium.pl/forum/18-astrologia-wedyjska
Tam możesz zadawać pytania na temat tej astrologii. Jak coś będę wiedział, to odpiszę...

Pzdr.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/01/16 00:54 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6278
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 2 mies. temu  
Chyba źle się wyraziłam... Chodziło mi o bardziej wyraźny podział na:

Astrologia (zachodnioeuropejska):
- interpretacja horoskopu: planety w znakach, domach, aspekty
- techniki predykcyjne: tranzyty, progresje..
-
- itd.
Astrologia wedyjska:
- interpretacja horoskopu: nakszatry (nie wiem co tam jeszcze jest w astrologii wedyjskiej)
- techniki predykcyjne: dashas, Ashtaka Varga..
-
- itd.

Fajnie byłoby gdyby była możliwość porównania obu systemów i ich jasnego rozdzielenia. Pamiętam jak weszłam do działu astrologia (kurs astrologii) a tam pod opisem znaków zodiaku widnieje hasło nakszatry. Ja jako osoba kompletnie nie zorientowana w temacie astrologii wedyjskiej byłam przekonana, że dotyczy to astrologii zachodnioeuropejskiej. Dopiero po wczytaniu się w tekst zrozumiałam, że to inna bajka. Niemniej przez chwile miałam spory chaos w głowie.

I tak oto przemówił Mars w Pannie ;-)


PS. Za wszystkie błędy odpowiada Word, reklamacje proszę kierować do Microsoftu ;-)))
zaczarowana
Posty: 42
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Płeć: Kobieta vedaaa Miejsce: Kraków Urodziny: 07/04
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6279
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 2 mies. temu  
Zaczarowana, zróbmy tak:

Jak chcesz to, to możesz nam pomóc. Proponuję zacząć od nawiązania kontaktu z tą babką: www.barbarapijan.com/ Wiele razy mieliśmy przychylny odzew na prośbę o umieszczenie jakichś materiałów, czy tłumaczenia, dlatego spokojnie można do niej napisać i zapytać się, czy nie ma nic przeciwko, żeby to potłumaczyć. Zresztą zawsze możesz zrobić na bazie tego opracowanie. Proponuję iść wg punktów przedstawionych tutaj: www.astrolabium.pl/astrologia/wedyjska Zresztą, jak chcesz, to tam jest parę innych filmów (7 chyba), które można po prostu przetłumaczyć. Jak mi to podeślesz na meila, to dorzucę tłumaczenie kolejnego filmu.

Ja ze swojej strony poszedłem w stronę Nakszatr. Zrobiłem to już i jest: www.astrolabium.pl/astrologia/zodiak/nakszatry Nie zostawiam tego, bo teraz badam powiązania między Nakszatrami a gwiazdami stałymi. Robię to przy okazji studium na temat gwiazd stałych, które znajduje się tutaj: www.astrolabium.pl/forum/24-gwiazdy-stale

Magda nie może się tym zająć, bo ona robi tłumaczenia Lilliego. Chcę zrobić nowy dział pt. astrologia horarna i to nam się tam przyda.

I tak to wygląda...
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6486
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 1 Miesiąc temu  
Dobra robota!

Tutaj trochę klipów o Jyotish (j.polski):
rohinaa.com/om/index.php/polski/klipy
RafalGendarz
Posty: 107
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
jyotraff1 Astrologia Wedyjska Rohinaa
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Jyotish / Polska / www.rohinaa.com
 
#6487
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 1 Miesiąc temu  
Parę uwag do tekstu na stronie:
www.astrolabium.pl/astrologia/wedyjska

Podoba mi się pomysł, sam jestem w trakcia pisania na ten temat.

PUNKT 2
Jeśli chodzi o ważność obiektów w horoskopie to pierwsze miejsce zajmuje Atmakaraka czyli planeta (graha) która ma najwięcej stopni (dla rahu i ketu liczymy odwrotnie). Parasara Muni wskazuje, iż ta planeta jest królem horoskopu.

Następnie istotna jest Lagna oraz Lagnesh (czyli Ascendent i jego władca). Później w zależności od typu interpretacji zwraca się uwagę na inne obiekty/punkty. Chandra między innymi dotyczy umysłu (mana) jak mówi Śaravali. Surya dotyczy świata, duszy, Boga - Saravali 'mówi', iż opisuje Sarvatma czyli zarówno Paramatma (odpowiednik naszego Boga) jak i Jivatma (indywidualne dusze). Z tego względu Surya (słońce) zajmuje bardzo istotną pozycję w horoskopie i wskazuje formę Adityi (form Słońca) jakie przyjmuje za swoją WH (właściciel horoskopu). Surya oraz Atmakaraka należą do tego samego poziomu - duszy. Karaka, księżyc (Chandra/Indu), Nakshatry należą do poziomu mentalnego. Lagna, Lagnesha, Bhavesha (władca ascendentu) dotyczą tulya czyli ciała fizycznego. Podobnie dzielą się sygnifikatory (karaka) na chara, naisargika oraz sthira.

4.
Ashtakavarga to nie jest system tranzytów. Jest to system, dzięki któremu bada się wsparcie domu/planety od innych planet/obiektów (włączając Lagne wg. Varahamihiry). Ashtakavarga jest tak rozległa, że używa się ją do Jataka Portuha Sodhana (kojarzenie horoskopow), Upaya (remediów), Gochara (tranzytów) oraz Dasa (systemów prognoz bazujących na porządku planet)

W Jyotisha (astrologii wedyjskiej) używa się wiele narzędzi. Głównym i najbardziej popularnym są Dasy. Stosuje się również progresje (varshapala, tithi pravesha) oraz tranzyty (gochara). System tranzytów nie musi być skomplikowany, najbardziej popularny to Kantaka Shani (pozycja Saturna / Shani w 1,8,10 domu od Księżyca oraz Sade Sati - pozycja Księżca w 12,1,2 domu od Księżyca)

Jeśli chodzi o Driszti to wszystkie obiekty (graha) prócz Ketu mają aspekt planetarny zwany graha drsti. Oprócz aspektów znakowych (rasi drsti omawianych zarówno w Jaimini Upadesa jak i Brhat parasara Hora Śastra) istnieją również aspekty nakshatr - Nakshatra-Dristi.
RafalGendarz
Posty: 107
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
jyotraff1 Astrologia Wedyjska Rohinaa
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Jyotish / Polska / www.rohinaa.com
 
#6488
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 1 Miesiąc temu  
Witaj Rafał, niezła historia, bo ja przed chwilką trafiłem na Twój kanał na YouTubie: www.youtube.com/user/RafalGendarz

Już się kładłem spać ale jeszcze laptop na chwilkę, do Astrolabium, a tam kto? Ty :)

Witaj w Astrolabium, już czuję, że bardzo dużo się od Ciebie nauczymy...

Pzdr.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6489
Re: Astrologia wedyjska 14 lat(a), 1 Miesiąc temu  
I wzajemnie :) Przypadki istnieją tylko w gramatyce ;)
RafalGendarz
Posty: 107
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
jyotraff1 Astrologia Wedyjska Rohinaa
Ostatnio zmieniany: 2010/02/25 03:00 Przez RafalGendarz.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Jyotish / Polska / www.rohinaa.com
 
Do góryStrona: 12