Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Prengel: 7 przykazań etycznych dla astrologów
(1 wejść) (1) Gość
Forum dla astrologów i zaawansowanych, którzy chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z astrologią. Forum zawiera kilka kategorii: astrologia wydarzeniowa, prognostyczna, wedyjska, czy studium horoskopów.
W dółStrona: 1
TEMAT: Prengel: 7 przykazań etycznych dla astrologów
Prengel: 7 przykazań etycznych dla astrologów 9 lat(a), 10 mies. temu  
Jakiś czas temu rozmawiałem z Margot Graham (www.margotgra.com.pl), która podczas rozmowy nawiązała do zasad etycznych Franciszka Prengla. Mówiła o tym, że astrolog nie powinien szukać reklamy i poklasku. Poprosiłem, by dała mi dostęp do tego tekstu, który dzisiaj dostałem. Oto on:

Franciszek Prengel: Siedem przykazań etycznych dla astrologów
  1. Horoskopem posługuj się zawsze w duchu budującym

2. Opracowywane przez ciebie horoskopy uważaj za rzecz wielkiego zaufania

3. Nie mogą one być przedmiotem twojego wyzysku dla złych celów

4. Nie interpretuj ich w duchu fatalistycznym

5. Właścicielowi horoskopu nigdy nie przepowiadaj dokładnego terminu śmierci lub innych ciężkich wydarzeń

6. Interpretuj horoskop w duchu astrologicznej prawdy, sprawiedliwości i wyrozumiałości, ale nie narzucaj swoich osobistych poglądów

7. Unikaj szumnej autoreklamy cechującej pseudo-astrologów i szarlatanów

Tym tekstem mógłbym tutaj nawiązać do kilku rzeczy, ale głównie umieszczam go jako kontynuację tego wątku: www.astrolabium.pl/forum/17-studium-horo...skop-pewnego-loginu, w którym omawiany był XII domowy Księżyc. Piotr powiedział wówczas, że WłH popularności nie zazna, a mi od razu przyszły do głowy te rady Prengla, chodzi mi o radę 7.

Dzielę się nimi z Wami, gdyż wydaje mi się, że są bardzo cenne. Jeśli chodzi o pkt. 5, to dla przeciwwagi daję cytat z Leona Zawadzkiego:

Pytanie: …a jeśli widzimy, że właściciel horoskopu za dwa lata będzie chciał popełnić samobójstwo. Co robimy?
LZ: Mówimy mu to, po prostu: – za dwa lata znajdzie się Pan w ciężkiej, depresyjnej sytuacji, która będzie prowadziła do myśli samobójczych i do targnięcia się na własne życie, lub też będzie Pan prowokował sytuacje, które mogą zakończyć się zejściem śmiertelnym. Dzisiaj, wiedząc o tym dwa lata wcześniej, może Pan podjąć takie to a takie kroki, aby zdołał Pan przejść przez ten kryzys i wyjść z niego zwycięsko. Umierać można niekoniecznie na planie fizycznym… (Źródło: www.logonia.org/content/view/506/2/)

Życzę owocnych przemyśleń, a chętnych zapraszam do dyskusji...

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/01/09 00:21 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Re: Prengel: 7 przykazań etycznych dla astrologów 8 lat(a), 8 mies. temu  
Witam.

Zainteresowała mnie moralno-etyczna strona Astrologii. Z jednej strony może być ona (Astrologia) drogowskazem, a z drugiej próbą oszukania (?) karmy/przeznaczenia?

Jakże więc?

Astrolog powinien, czy nie powinien mówić, uprzedzać o czających się problemach?
Kwestia sumienia Astrologa, czy zależne jest to od WłH, pod kątem jego dojrzałości i gotowości do przyjęcia takich informacji, co jak zakładam, można wyczytać z jego horoskopu?

???

Pozdrawiam.
gucio
nihil est?
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

gucio napisał:

Astrolog powinien, czy nie powinien mówić, uprzedzać o czających się problemach?
Kwestia sumienia Astrologa, czy zależne jest to od WłH, pod kątem jego dojrzałości i gotowości do przyjęcia takich informacji, co jak zakładam, można wyczytać z jego horoskopu?

Myślę, że to kwestia dość złożona. Moim zdaniem astrolog powinien uprzedzać o takich problemach, których można w jakiś sposób uniknąć. Np. w czyimś horoskopie widać groźbę wypadku - przestrzec, by WH uważał na drodze, problemy finansowe - uprzedzić, by sobie coś odłożył na trudne czasy itp. Natomiast jestem zdecydowanie przeciwna przepowiadaniu śmierci WH lub jego najbliższych bądź wygłaszaniu zdań, które mogą kogoś zdołować/zablokować, np. "Skończysz jako stara panna" :] Astrolog powinien bardzo uważać, by nie podcinać innym skrzydeł, zwłaszcza osobom, które sprawiają wrażenie zdesperowanych. Wydaje mi się to nie w porządku z punktu widzenia zwykłej ludzkiej empatii, poza tym co z odpowiedzialnością za tego typu stwierdzenia?

Co do dojrzałości i gotowości na przyjęcie informacji będących nie po mysli WH - sądzę, że czasem da się to odczytać z horoskopu, choć jeszcze nie wiem, jakie są tego wskaźniki. Zaobserwowałam jak dotąd dwa przypadki osób kompletnie niegotowych na przyjęcie niezbyt miłych dla nich informacji. Ciekawe, że obie miały "spalonego" Merkurego (w bliskiej koniunkcji ze Słońcem) i co najmniej jeden silny nieharmonijny urodzeniowy aspekt Neptuna do osobistych elementów horoskopu. W obu przypadkach reakcja polegała na kategorycznym zaprzeczaniu i podważaniu kompetencji astrologa. Przy tym u pierwszej osoby (silny Wodnik) działo się to na zasadzie "Ja wiem lepiej, jestem psychologiem i znam się na ludziach" (kwestia dotyczyła horoskopu partnerskiego), a u drugiej (silny Skorpion z Marsem w Rybach) łączyło się to z graniem na poczuciu winy i wypowiedziach typu "Jeśli tak jest jak mówisz, to co ja mam zrobić, w łeb sobie palnąć?" (reakcja na niezbyt pomyślną prognozę przy kumulacji trudnych tranzytów; muszę podkreślić, że nie było to podane jako jedna seria katastrof i kataklizmów i ze były też aspekty pozytywne, jednakże osoba przeczytała prognozę wybiórczo i przyjęła do świadomości tylko to, co potwierdzało jej obawy).

Myślę też, że niebagatelną rolę odgrywają bieżące oddziaływania, zwłaszcza tranzyty. Spróbujcie np. osobie, której Neptun tranzytuje po kolei trzy planety osobiste (aktywizując jednocześnie urodzeniową kwadraturę w/w z Neptunem), że z mężczyzną, którym jest zafascynowana, ma marne szanse na długoterminowe powrozumienie i stworzenie szczęśliwego związku ;)
stargazer
Admin
graphgraph

Witaj.

Wiesz wydaje mi się że w każdym zawodzie można bardziej lub mniej manipulować ludźmi. Każdy oczywiście będzie miał inne zdanie na ten temat. Najwięcej zależy tu od moralności danego człowieka (astrologa). A to pytanie moim zdaniem jest z cyklu czy lekarz powinien mowić pacjentowi czy jest chory, czy nie. Zazwyczaj jest tak że astrolog uprzedza o czychających problemach, ale człowiek jest tak skonstruowany że nie bierze tego do siebie bo zazwyczaj odrzucamy nasze problemy dopóki prognoza nie zacznie się sprawdzać.

A co do oszukania przeznaczenia to sam się zastanawiam czy to jest możliwe. A co do przyczyny i skutku to zawsze ponosimy konsekwencje naszych czynów. Tak ja to przynajmniej widze.

Pozdrawiam
jelon
graphgraph
jelongdynia
Hane personam induisti: agenda est.

Dzięki za odpowiedzi.

Jakkolwiek nie spodziewałem się zerojedynkowych rozwiązań, to jednak czuję pewien niedosyt.

Z jednej strony mogłoby być rozwiązaniem wspomnienie o tranzytach lub urodzeniowych konfiguracjach uniemożliwiających, lub raczej utrudniających przyjęcie trudnych do strawienia informacji i pozostawienie WłH z zakwasem na przyszłość...

Z drugiej jednak może blokada taka może być generowana przez Astrologa?
Czytałem gdzieś o praktyce badania synastrii Astrologa i Klienta w celu ułatwienia porozumienia, lub znalezienia drogi by do Niego dotrzeć, jednakowoż była tam wzmianka o sytacjach w których Astrolog nie powinien analizować horoskopu a właściwie wygłaszać o nim opinii na podstawie tejże synastrii.

Wiem że to raczej złożony problem, gdyby jednak ktoś rzucił mi trochę światła na to zagadnienie - będę zobowiązany.

Pozdrawiam
gucio
nihil est?
graphgraph

Tu w tekście znajdziesz kiedy należy uważać www.logonia.org/content/view/92/2/

Pozdrawiam
jelon
graphgraph
jelongdynia
Ostatnio zmieniany: 2011/03/08 17:00 Przez jelon.
Hane personam induisti: agenda est.

Dzięki.

Pzdr.
gucio
nihil est?
graphgraph

Do góryStrona: 1
Moderatorzy: panTo