Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Domy Morinusa - stosowaliście może?
(1 wejść) (1) Gość
Forum dla astrologów i zaawansowanych, którzy chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z astrologią. Forum zawiera kilka kategorii: astrologia wydarzeniowa, prognostyczna, wedyjska, czy studium horoskopów.
W dółStrona: 1
TEMAT: Domy Morinusa - stosowaliście może?
#4398
Domy Morinusa - stosowaliście może? 17 lat(a), 7 mies. temu  
Witajcie. To mój pierwszy wpis na forum.

Mam pytanie odnośnie systemu domów Morinusa. Czy ktoś z Was stosował go lub stosuje? Czy wiecie może jak należy interpretować domy, AS, DS, MC i IC w tym systemie (AS nie równa się I domowi, a MC X domowi przy stosowaniu tego
systemu). Czy znacie może linki do stron w Internecie, gdzie można o tym systemie poczytać cokolwiek?<br><br>Edytowany przez: relimon, w: 10.08.06 14:26
relimon
Posty: 3
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4406
Re: Domy Morinusa - stosowaliście może? 17 lat(a), 7 mies. temu  
Ja nie stosuje tego systemu. Stosuje zazwyczaj Campanusa, chociaz duze (olbrzymie) domy I i VII mnie przerazaja czasem ;)
Ktos z Was stosuje Campanusa?
uranity
Posty: 95
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Astrologia dla każdego
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4413
Re: Domy Morinusa - stosowaliście może? 17 lat(a), 7 mies. temu  
Na temat tego sytemu możesz przeczytać sobie tutaj:

http://www.skyscript.co.uk/houprob3.html

Sposób ich wyliczenia jest tam bardzo dokładnie wytłumaczony. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to daj 'znak-sygnał', to jak znajdę chwilkę, to Ci wytłumaczę.

Nie rozumiem Twojego pytania dotyczącego tego, jak to interpretować. Przecież dla Morinusa wierzchołek I domu był dokładnie tym samym co dla nas.

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4414
Re: Domy Morinusa - stosowaliście może? 17 lat(a), 7 mies. temu  
Panto napisał:

Nie rozumiem Twojego pytania dotyczącego tego, jak to interpretować. Przecież dla Morinusa wierzchołek I domu był dokładnie tym samym co dla nas.


Chodzi mi o rozróżnienie między AS a I domem. W systemie tym przecież AS może wypadać w różnych domach np. w II czy XI. Podobnie MC. Oznacza to, że nie można stawiać znaku równości między domem I a AS. MC i AS są tu traktowane jak nowe elementy. Konieczne więc jest rozdzielenie pewnych sfer na te będące w domenie AS i I domu.

Jeśli chodzi o oś MC i IC to możemy znaleźć opis tego w "Astrologii" Mertza. MC jest traktowane jako cel życia, wewnętrzne powołanie, które chce się urzeczywistniać w życiu zewnętrznym. Natomiast dom X to zawód, kariera, zarobkowanie. Czyli naszym celem życia nie musi być zawód, ale może to być np. zaangażowanie w sprawy społeczne (gdy MC pada na dom XI). Tak samo traktuje to Zylbertal. Obaj stosują domy równe od AS.

Podobnie należałoby rozróżnić dziedziny przypisane I domowi i AS. Jak?
relimon
Posty: 3
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4415
Re: Domy Morinusa 17 lat(a), 7 mies. temu  
&gt; W systemie tym przecież AS może wypadać w różnych domach
&gt; np. w II czy XI. Podobnie MC. Oznacza to, że nie można
&gt; stawiać znaku równości między domem I a AS. MC i AS są
&gt; tu traktowane jak nowe elementy.

Poczekaj, poczekaj. Pytasz o domy Morinusa, w których Ascendent jest punktem przecięcia pierwszego wertykału (płaszczyzna przebiegająca przez 4 punkty wschód, zenit, zachód, nadir) z ekliptyką, a nie jak w większości systemów, w których Ascendent jest punktem przecięcia horyzontu lokalnego z ekliptyką. Z tego, co piszesz, wynika, że starasz się na ten drugi sposób wyliczania osi nałożyć osie z systemu domów Morinusa. Wydaje mi się, że Twoje pytanie o domy Morinusa jest trochę źle sformułowane, bo powinieneś pytać nie o te domy, tylko o to, czym w horoskopie jest punkt wyznaczony poprzez przecięcie pierwszego wertykału z ekliptyką. To bardzo ważne rozróżnienie, które na pozór wydaje się nie mieć znaczenia, ale dla mnie sposób sformułowania pytania &amp;#8211; przynajmniej tytułu wątku &amp;#8211; może być trochę mylący. Myślę, że wiesz, o co mi chodzi.

Tak więc de facto mamy dwa pytania:

1 &amp;#8211; Czym jest Ascendent w systemie domów Morinusa?
2 &amp;#8211; Czym jest w horoskopie punkt przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką?

Ad 1. Ascendent w systemie domów Morinusa jest tym samym czym jest w innych systemach domów. Pamiętaj, że cała astrologia jest konwencją mentalną. Są różne konwencje oparte na różnych założeniach. W przypadku domów Morinusa Ascendent jest tym samym czym w systemie Placidusa, tylko się go inaczej wylicza. Gdybym miał pracować z tym systemem domów, to bym je naniósł na horoskop &amp;#8211; a nie jak Ty chcesz to robić na inny system domów &amp;#8211; i starałbym się na tej podstawie coś wnioskować.

Ad 2. Nie wiem czym w horoskopie jest punkt przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką. Nigdy tego nie badałem i trudno mi jest coś na ten temat powiedzieć. By ułatwić Ci poszukiwania mogę jedynie powiedzieć, że kiedyś przy okazji badania Vertex-u badałem Anty-vertex &amp;#8211; czyli East Point. Jest to tzw. Ascendent równikowy, który wyznacza się poprzez punkt przecięcia horyzontu na równiku danej długości geograficznej z ekliptyką. Zauważyłem, że u osoby, u których ten punkt wypadał w okolicach XII domu, miały skłonności do introwersji, a osoby, u których ten punkt wypadał w I domu, były raczej ekstrawertykami. (Zaznaczam, że nie zbadałem na tyle dużo horoskopów, bym mógł traktować te spostrzeżenie jako pewnik.) Być może to jest jakiś klucz do znalezienia odpowiedzi na Twoje pytanie.

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4417
Re: Domy Morinusa 17 lat(a), 7 mies. temu  
Panto napisał:Pytasz o domy Morinusa, w których Ascendent jest punktem przecięcia pierwszego wertykału (płaszczyzna przebiegająca przez 4 punkty wschód, zenit, zachód, nadir) z ekliptyką, a nie jak w większości systemów, w których Ascendent jest punktem przecięcia horyzontu lokalnego z ekliptyką.

Punkt przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką to I dom, a nie AS. AS jest normalnie jak w innych systemach punktem przecięcia horyzontu lokalnego z ekliptyką.

Panto napisał:Z tego, co piszesz, wynika, że starasz się na ten drugi sposób wyliczania osi nałożyć osie z systemu domów Morinusa.

Tak się właśnie używa systemu Morinusa. Podobnie w systemie domów równych od AS. MC jest czymś innym niż dom X.

Panto napisał:Wydaje mi się, że Twoje pytanie o domy Morinusa jest trochę źle sformułowane, bo powinieneś pytać nie o te domy, tylko o to, czym w horoskopie jest punkt wyznaczony poprzez przecięcie pierwszego wertykału z ekliptyką. To bardzo ważne rozróżnienie, które na pozór wydaje się nie mieć znaczenia, ale dla mnie sposób sformułowania pytania &amp;#8211; przynajmniej tytułu wątku &amp;#8211; może być trochę mylący. Myślę, że wiesz, o co mi chodzi.

Masz rację. To mogło być mylące.

Panto napisał:Ascendent w systemie domów Morinusa jest tym samym czym jest w innych systemach domów.

Racja. Więc poprawiam pytanie. Czym jest w horoskopie punkt przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką czyli w systemie domów Morinusa I dom?

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że East Point (wierzchołek I domu w Morinusie) spełnia rolę zastępczego AS, dodając pewnego zabarwienia do cech AS. No, ale to wiele nie mówi.<br><br>Edytowany przez: relimon, w: 22.08.06 16:13
relimon
Posty: 3
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4425
Re: Domy Morinusa 17 lat(a), 7 mies. temu  
&gt;&gt; domy Morinusa, w których Ascendent jest punktem
&gt;&gt; przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką

&gt; Punkt przecięcia pierwszego wertykału z ekliptyką to
&gt; I dom, a nie AS. AS jest normalnie jak w innych
&gt; systemach punktem przecięcia horyzontu lokalnego
&gt; z ekliptyką.

Okej, przyznaję Ci rację.

&gt; Czym jest w horoskopie punkt przecięcia pierwszego
&gt; wertykału z ekliptyką

Nie wiem.

&gt; Spotkałem się ze stwierdzeniem, że East Point
&gt; (wierzchołek I domu w Morinusie) spełnia rolę
&gt; zastępczego AS, dodając pewnego zabarwienia do cech AS.
&gt; No, ale to wiele nie mówi.

Widzisz, w astrologii jest wiele rzeczy, o których się pisze, a mało kto to sprawdził. Mogę na ten temat powidzieć jedynie tyle, że astrolodzy mają zwykle dość silnie rozwiniętą sferę mentalną i lubią tworzyć różne dziwne teorie. To było tak na marginesie. :-)

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1
Moderatorzy: panTo