Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
W dółStrona: 1234
TEMAT: Efekt horoskopowy
#10821
Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  

Efekt horoskopowy

Efekt horoskopowy (efekt Forera lub efekt Barnuma) to obserwacja, że ludzie uznają za bardzo trafne opisy ich własnej osobowości, które w rzeczywistości są jedynie ogólnymi zestawami danych odnoszącymi się do znacznej grupy ludzi. Efekt ten może wyjaśniać rozpowszechnienie wiary w pseudonaukowe teorie takie jak astrologia, numerologia czy wróżenie.

Eksperyment Forera

W 1948 psycholog Bertram R. Forer dał studentom do wypełnienia test osobowości, a następnie przedstawił im analizę ich osobowości rzekomo bazującą na wynikach tego testu. Studenci mieli ocenić trafność tej analizy w skali od 0 (bardzo słaba) do 5 (znakomita). Średnia ocen wyniosła 4.26. Później Forer ujawnił że w rzeczywistości wszyscy studenci otrzymali tę samą analizę.

Analiza ta została złożona z fragmentów horoskopów, a jej treść była mniej więcej następująca:

Masz potrzebę by ludzie cię lubili i podziwiali, jednak jesteś osobą krytyczną wobec siebie. Masz pewne wady osobowości, ale potrafisz je kompensować tym, co jest w tobie dobre. Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. Niekiedy masz poważne wątpliwości, czy twoja decyzja była dobra albo czy twoje czyny były właściwe. Lubisz pewną ilość zmian i różnorodności, a kiedy osaczają cię ograniczenia odczuwasz niezadowolenie. Cenisz sobie własną niezależność myślenia i nie przyjmujesz cudzych twierdzeń bez przekonujących dowodów. Życie nauczyło cię, aby nie przesadzać ze szczerością kiedy się przed kimś otwierasz. Czasem bywasz osobą otwartą na ludzi, przystępną i towarzyską, ale innym razem zamkniętą, ostrożną i zdystansowaną. Niektóre z twoich marzeń wydają się być nierealistyczne.
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy

James Randi przeprowadzający eksperyment Forera



Więcej o Jamesie Randim przeczytacie tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/James_Randi
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2011/04/17 11:11 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#10822
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
Ciekawe jaki byłby wynik tego eksperymentu w dzisiejszych czasach...
jelon
Posty: 332
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
jelongdynia
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
Hane personam induisti: agenda est.
 
#10830
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
ja bym tlumaczyla to EGO. kazdy z nas je ma, stety i niestety dlatego tez oczekiwania wobec siebie czy innych sa podobne. stad wieczne niezadowolenie, uczucie braku i pustki oraz potrzeba wybicia sie ponad tlum. nie zmienia to faktu ze poza EGO kazdy z nas jest kompletnie inna, ciekawa, fascynujaca dusza. dla przykladu, watpie aby ktos z ascendentem we lwie czy wodniku dal sie porownac do osoby z ascendetem w wadze czy rybach.. no chyba ze intensywnie doswiadcza fazy ryb - i jego ego ulega rozpuszczeniu..
Phoenix
Posty: 31
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Płeć: Kobieta goseeah Miejsce: Wroclaw Urodziny: 10/25
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#10852
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
panTo napisał:
[quote]
Efekt horoskopowy

Efekt horoskopowy (efekt Forera lub efekt Barnuma) to obserwacja, że ludzie uznają za bardzo trafne opisy ich własnej osobowości, które w rzeczywistości są jedynie ogólnymi zestawami danych odnoszącymi się do znacznej grupy ludzi. Efekt ten może wyjaśniać rozpowszechnienie wiary w pseudonaukowe teorie takie jak astrologia, numerologia czy wróżenie.


efekt ten mozna wyjaśnic psychologozowaniem społeczeństwa ... każdy teraz jest specjalistą ...specjalistą od psychiki najczęściej innego człowieka

przykład z własnego podwórka ... rozmowa z kandydatami na rodzinę zastępczą terapeutyczną (!) dla dzieci z PTSD po wieloletnim molestowaniu ... Pan kandydat: "ja to napewno sobie poradzę, jestem takim jakby to powiedzieć psychologiem trochę - jestem chorążym i zawsze sobie dawałem radę z poborowymi więc i z dziećmi sobie dam radę" ....cytat autentyczny ...
lucy
Posty: 1178
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#10854
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
Myślę, że pytanie właściciela horoskopu o opinię o samym sobie zawsze skończy się w malinach.
Reakcje ludzkie różnią się w zależności od miejsca, czasu i otoczenia. Bo w zasadzie jesteśmy "tacy", ale przydarza nam się postąpić "inaczej".
Bywamy podobni, ale główne rysy osobowości najbardziej widać z dystansu.

Ciekawa jestem wyników takiego testu: opiekun grupy otrzymuje pomieszane horoskopy swoich podopiecznych i ma je dopasować do nich.

Było coś takiego?
mucha
Posty: 468
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#10855
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
mucha napisała:
Ciekawa jestem wyników takiego testu: opiekun grupy otrzymuje pomieszane horoskopy swoich podopiecznych i ma je dopasować do nich.

Było coś takiego?

1. Kto wie, może Jóźwiak — jako nauczyciel fizyki chodzący z zeszytem, w którym były wyrysowane horoskopy jego uczniów — coś takiego kiedyś zrobił?

2. Podobny eksperyment, choć nie dosłownie taki, o jaki pytasz, był robiony przez naukowców z Indii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: biokompost.wordpress.com/2010/02/18/astr...stycznie-nieistotna/

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2011/04/17 17:13 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#10859
Re: Efekt horoskopowy 12 lat(a), 11 mies. temu  
Ciekawe - zainspirowało mnie:
Może zmienić tezę w antytezę?
Załóżmy, że astrologia działa.
    Jak wygląda świat bezbłędnie opisywany przez astrologię?

    Jeśli to nie możliwe, co powoduje zakłócenia?

    A jeśli poznamy zakłócenia,to czy możemy je wyeliminować?

D.C.al fine

Do czego zmierzam - myślę, że warto zrewidować nasze oczekiwania względem astrologii.
Nie domagać się nieomylności, a podziękować za wskazanie okazji, określanie jakości czasu. Nie traktowac jej wskazówek jak ostrzeżeń, bardziej jak wskazanie warunków na drodze.
W końcu, jeśli bardzo chcemy jechać, to zrezygnujemy z podróży z powodu gołoledzi?
Hm... w najlepszym razie przeliczymy trasę i wyjedziemy 2 godz. wczesniej, pojedziemy wolniej. Nawet jeśli nie uratujemy się przed kraksą, to może zamiast wypadku skończy się na stłuczce?

Na marginesie: moim zarzutem do astrologii jest to, że działa na niektóre osoby jak używka. A utrata umiaru prowadzi do frustracji.

Jeśli trochę nie na temat, wybaczcie - za oknem słoneczko a ja siedzię w betonie z katarem gigantem -fu!

Pzd.
mucha
Posty: 468
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1234