Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
W dółStrona: 1
TEMAT: Astrologia klasyczna
*
Astrologia klasyczna 10 lat(a), 3 mies. temu  
II Konferencja PSA pokazała mi, że trzeba czym prędzej zainteresować się astrologią klasyczną, a co za tym idzie technikami, które kiedyś ponoć były stosowane z powodzeniem – jak pisze Frawley w swojej Rzeczywistej Astrologii – a dzisiaj o nich zupełnie zapomniano.

Zdecydowałem się założyć nowy dział na Forum Astrolabium, w którym będziemy zajmowali się omawianiem klasycznych technik astrologicznych, i gdzie będziemy patrzyli na horoskopy bez Urana, Neptuna i Plutona. Jeszcze nie wiem, gdzie mnie to zaprowadzi, ale zachęcam wszystkich do współtowarzyszenia mi w tej podróży...

Na początek zajmiemy się nauką o temperamentach, punktach lustrzanych, czy sektach planetarnych.

W duchu widzę już zgorszenie niektórych, którzy sobie będą myśleć, co on wyprawia? Ja widzę to tak. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak działa astrologia. Są dwie możliwości:

1. Fizykalnie, to jest naukowe.
2. Jest to konwencja mentalna, a więc np. gwiazda działa tym silniej im więcej na jej temat napisano. Nie wiem, czy to za bardzo nie zbliża mnie do Junga - który ostatnio nie jest w kręgach astrologicznych tendi – ale trdudno...

Fizykalista będzie zmuszony do swojego systemu wprowadzać nowe obiekty.
Konwencjonalista nie musi tego robić, gdyż jego warsztat powinien opierać się na metodach opisanych w tradycji.

Tak więc zapraszam do podróży...
panTo
Admin
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Re: Astrologia klasyczna 10 lat(a), 3 mies. temu  
Pewnie na początku będzie mi trudno się przestawić, ale chętnie się pouczę i poeksperymentuję z takim spojrzeniem na horoskopy :)
stargazer
Admin
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Światło - mechanizm astrologii klasycznej 10 lat(a), 3 mies. temu  
stargazer napisała:
Pewnie na początku będzie mi trudno się przestawić, ale chętnie się pouczę i poeksperymentuję z takim spojrzeniem na horoskopy :)O, i takie podejście mi się podoba! Pamiętaj, że mamy pewną tezę, którą poprzez tą podróż chcemy udowodnić lub jej zaprzeczyć. Teza brzmi: techniki tradycyjne są w stanie nam o człowieku powiedzieć co najmniej tyle, co gdybyśmy stosowali techniki współczesne.

I jeszcze podbudowa teoretyczna. Frawley na temat mechanizmu astrologii, jak również na temat planet transsaturnicznych pisze tak:

Potrzeba wcielenia nowych planet do systemu jest sama w sobie błędna i zdradza nieznajomość tego systemu. Mechanizm systemu tradycyjnego opiera się na świetle i na opatrznościowym widoku Niebios oglądanych gołym okiem: planeta bez światła nie ma mocy i stąd pochodzi słabość każdego ze świecących ciał niebieskich przesłoniętych podczas zaćmienia. Nowe planety ani inne rozmaite obiekty nie mają dostrzegalnego światła [...] są więc dla nas bez znaczenia.

John Frawley, Rzeczywista Astrologia, str. 113
panTo
Admin
graph
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/05 14:20 Przez panTo.

Re: Światło - mechanizm astrologii klasycznej 10 lat(a), 3 mies. temu  
Ciekawy pogląd z tym widocznym światłem. Moje spojrzenie może być trochę skrzywione przez astrologię współczesną, bo na ten moment mój horoskop po wycięciu z niego Plutona wydaje mi się tak niekompletny, jak np. portret osoby, której ktoś nie narysował oczu :) Ale mogę sobie postawić takie zadanie - przy pomocy technik klasycznych spróbować znaleźć wyjaśnienie tych moich cech, które normalnie przypisuję Plutonowi na Księżycu, a zarazem w kwadracie ze Słońcem. Jeśli znajdę, będzie to jakieś potwierdzenie sformułowanej przez Ciebie tezy :)
stargazer
Admin
graphgraph

stargazer napisał:
na ten moment mój horoskop po wycięciu z niego Plutona wydaje mi się tak niekompletny, jak np. portret osoby, której ktoś nie narysował oczu :) Ale mogę sobie postawić takie zadanie - przy pomocy technik klasycznych spróbować znaleźć wyjaśnienie tych moich cech, które normalnie przypisuję Plutonowi na Księżycu, a zarazem w kwadracie ze Słońcem. Jeśli znajdę, będzie to jakieś potwierdzenie sformułowanej przez Ciebie tezy :)

Magda, oto Twój horoskop:

A oto horoskop tzw. punktów lustrzanych, czyli Antiscia (www.skyscript.co.uk/antiscia.html). Jedni piszą, że chodzi w nich o lustrzane odbicie jakiejś sprawy, inni, że mówią o ukrytych rzeczach, które mają na coś wpływ.

Antiscia to horoskop, który jest odbiciem normalnego horoskopu poprzez oś przesileń, czyli oś Rak-Koziorożec. To ma związek ze światłem (www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...logia-klasyczna#7314). Chodzi o długość trwania dnia gdy Słońce przebywa w punktach lustrzanych. Dla przykładu: długość dnia jest taka sama, gdy Słońce przebywa w 15° Skorpiona i 15° Wodnika. Trzeba przyznać, że to ładne symboliczne wyjaśnienie tego, dlaczego te punkty są ważne.
Źródło: www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...unkty-lustrzane#7319

Teraz popatrz, że poprzez Antiscie Twój Księżyc jest w koniunkcji z Ketu, a jak Węzły działają na Światła powinnaś wiedzieć.

Pzdr.

PS. Zwróć uwagę na Antiscie w horoskopie Hitlera. Zwróć uwagę na to, że Saturn poprzez Antiscie jest w kontakcie z Wenus i Marsem. (www.astrolabium.pl/forum/28-astrologia-k...op-klasyczny-hitlera)
panTo
Admin
graph
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/04/05 16:26 Przez panTo.

Bardzo ciekawa sprawa :) Poczytam o tym więcej potem, bo w tym momencie nie bardzo mam czas - ale jeszcze znalazłam, że jest coś takiego jak Contrantiscia, czyli punkty opozycyjne do Antiscia (już nie w odbiciu lustrzanym, najzwyklejsza opozycja). Contrantiscion dla mojego Księżyca jest na moim Saturnie.
stargazer
Admin
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2010/04/05 14:18 Przez stargazer.

I to jest ruch we właściwym kierunku!
Świetnie Tomek, że reaktywujesz stare techniki. W miarę czasu podrzucę tu trochę swoich tłumaczeń z antyku i średniowiecza
Koyasan
graphgraph

Do góryStrona: 1