Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Balijski teatr cieni
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Balijski teatr cieni
#6917
Balijski teatr cieni 12 lat(a), 4 mies. temu  
Balijski teatr cieni

W X w. na Jawie powstała najpiękniejsza i najsławniejsza forma widowiskowa Azji Południowo-Wschodniej: teatr cieni, tzw. wayang występujący w kilku odmianach (termin oznacza także w ogóle sztukę teatralną). Najbardziej popularny jest wayang purva – teatr płaskich, skórzanych lalek i teatr cieni równocześnie, gdyż publiczność siedzi po obu stronach ustawionego na środku widowni ekranu.

Po 1945 na Jawie próbowano rozwinąć wayang suluk – płaskie figury, które miały służyć propagandzie państwowej i opowiadać o Sukarno i innych twórcach niepodległego państwa Indonezji. Ważnym elementem teatru jest improwizacja, tematem przedstawień zazwyczaj legendy i opowieści z Mahabharaty i Ramajany, których jawajskie wersje rozwinęły się między IX a XV w. docierając tu prawdopodobnie z Bengalu i wschodnich Indii. W niedługim czasie zostały przyswojone przez rodzimą kulturę.

W Indonezji istnieje przekonanie, że teatr lalek, masek, taniec, muzyka posiadają specjalną moc duchową. Na Bali szczególny rozwój teatru przypada na XVI w., kiedy to jawajscy arystokraci hindusko-buddyjskiego dworu wycofali się na tę wyspę przed szerzącymi się w Indonezji wpływami islamu. Balijski wayang nosi różne nazwy, co wiąże się z typem repertuaru. Bardzo znany jest wayang topeng – taniec masek obrazujący balijskie i jawajskie legendy. XIX i XX w. przyniosły rozwój teatru masek i cieni. Ok. 1940 powstał topeng prembon łączący repertuar klasyczny i komiczny z tańcami kobiet i śpiewem w stylu operowym.

Źródło : : portalwiedzy.onet.pl/3014,,,,azjatycki_teatr,haslo.html

Wayang Orang - słowo wayang, określające na Jawie teatr odnosi się do przodków, bogów, duchów oraz cieni. Słowo orang w języku indonezyjskim znaczy człowiek. Wayang Orang jest więc teatrem aktorskim wzorowanym na teatrze cieni (wayang kulit). Początki Wayang Orang upatrywane są przez badaczy już w IX-X w. jednak jego renesans i wykrystalizowanie się obecnie istniejącej formy nastąpiło w wieku XVIII. Teatr ten był początkowo sztuką wykonywaną jedynie na dworach sułtanów Środkowej Jawy. Jako rozrywka dla szerszej publiczności zaistniał dopiero na początku XIX wieku. Teatrowi Wayang Orang towarzyszy muzyka wykonywana na gamelanie – tradycyjnych instrumentach jawajskich. Aktorzy są jednocześnie tancerzami i śpiewakami, muszą znać trudną sztukę improwizowanego dialogu oraz ściśle określone zasady charakteryzacji.

Źródło : teatryazji.blogspot.com/2009/09/teatr-ja...orang-sriwedari.html

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6918
Re: Balijski teatr cieni 12 lat(a), 4 mies. temu  
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6919
Ramajana 12 lat(a), 4 mies. temu  
Ważnym elementem teatru jest improwizacja, tematem przedstawień zazwyczaj legendy i opowieści z Mahabharaty i Ramajany


Ramajana (skr. रामायण , trl. rāmāyana, Dzieje Ramy) - epos sanskrycki, który kształtował się na przestrzeni II wiek p.n.e. - II wiek n.e. Składa się z ok. 24 tysięcy strof (dwuwierszy), pogrupowanych w 7 ksiąg (kanda). Autorstwo Ramajany przypisuje się legendarnemu wieszczowi, Walmikiemu (lecz - oczywiście - Ramajana powstała dzięki wysiłkowi wielu kompilatorów). Większość strof napisano w metrum anusztubh (tzw. śloka).
Ramajana przedstawia dzieje Ramy (siódme wcielenie boga Wisznu), jego brata Lakszmany, żony Ramy Sity (porwanej przez demona Rawanę na wyspę Lankę) oraz ich wiernego towarzysza Hanumana.
Na jej podstawie poeta Tulsidas w 1574 r. ułożył poemat Ramćaritmanas (w awadhi, dialekcie literackim języka hindi).
Popularność eposu rozciągnęła się nie tylko na cały subkontynent indyjski, ale i na Azję Południowo-Wschodnią, co zaowocowało wieloma wersjami i adaptacjami w innych językach, np. Hikayat Seri Rama (Powieść o Seri Ramie) w języku malajskim.
Inne Ramajany
Oprócz Ramajany Walmikiego (znanej po prostu jako "Ramajana") powstały także inne Ramajany opisujące życie Ramy, jednak skupiające się na innych aspektach jego życia. Należy do nich między innymi "Ramajana Tulsidasa" (autorstwa Tulsidasa).


Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Ramajana

Rama i Hanuman walczą z Rawaną

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/05 20:42 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6920
Mahabharata 12 lat(a), 4 mies. temu  
Ważnym elementem teatru jest improwizacja, tematem przedstawień zazwyczaj legendy i opowieści z Mahabharaty i Ramajany


Mahabharata (dewanagari महाभारत, trl. mahābhārata) – najbardziej obszerny oraz jeden z najstarszych poematów epickich znanych ludzkości, powstały w starożytnych Indiach i zapisany w sanskrycie. Mahabharata liczy sto tysięcy ślok (dwu- i czterowierszy), jest osiem razy dłuższa od Iliady i Odysei razem wziętych.


Epos ten opowiada o współzawodnictwie pomiędzy dwiema gałęziami jednego rodu: Pandawami i Kaurawami zakończonym osiemnastodniową, wyniszczającą bitwą na polach Kurukszetry (Wojna Kurukszetra), świętego miejsca pielgrzymek w środkowych Indiach. W szeregach wojsk Pandu poczesne miejsce zajmuje Kryszna, syn królewskiej dynastii Jadu, który widząc zwątpienie i rezygnację swego przyjaciela Ardźuny, tuż przed rozpoczęciem bitwy udziela mu filozoficznego wykładu w formie Bhagawadgity.
Obejmująca ponad siedemset ślok "Pieśń Pana" (zapisana w części Mahabharaty zwanej Biszma Parwa) wyjaśnia w zwięzły sposób trzy podstawowe nurty jogi: karma (działania pozbawione rezultatów karmicznych), dźńanajogę (jogę wiedzy spekulatywnej) oraz bhakti (czyli bezinteresowne oddanie dla Najwyższego).

Uważaną za piątą Wedę (pańćanaweda) Mahabharata ustanawia supremację Kryszny, jako summum bonum całego stworzenia i jednocześnie Najwyższego Osobowego Boga. Ze względu na dogłębność i rozciągłość tematów związanych z kultem Kryszny, Mahabharata uważana jest za "encyklopedię religii i filozofii wisznuizmu".

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Mahabharata

Ilustracja manuskryptu "Mahabharaty", przedstawiającego wojnę Kurukszetra.

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/05 20:44 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6921
Peter Brook : Mahabharata 12 lat(a), 4 mies. temu  
Film

"Mahabharata" to indyjska epopeja opowiadajaca dzieje wojny potomków Bharaty - rodów Pandawów i Kaurawów o władzę nad Ziemią. Oryginalnie w eposie zmagania toczą się o władzę nad Indiami; natomiast reżyser chciał ukazać je w wymiarze bardziej uniwersalnym - o panowanie nad całym światem - stąd w filmie międzynarodowa obsada z przedstawicielami wszystkich ras (nie brakuje także Polaków - w postać Yudhishthiry wcielił się Andrzej Seweryn, a Dhritharashtrę zagrał Ryszard Cieślak). Udział w zmaganiach (choć nie bezpośredni) ma też świat nadprzyrodzony - w eposie pojawiają się najpotężniejsze bóstwa hinduizmu - Shiva (Niszczyciel), przekazujący Arjunie potężną broń zdolną do zniszczenia całego świata - Pashupatę oraz przeciwieństwo Shivy - Vishnu, występujący w swej ludzkiej formie jako Krishna, który pomimo że z racji swego boskiego pochodzenia wie, iż wojna jest nieunikniona, za wszelką cenę stara się jej uniknąć. W filmie ukazane są też pomniejsze bóstwa i demony - jak duchy Rakshasa. Samo powstanie epopei, uznawanej za najdłuższy antyczny epos świata, datowane jest na lata 1400 - 800 przed naszą erą. Dzieło to było zbiorem wielu ustnych opowieści i przez setki lat przekazywano je z pokolenia na pokolenie właśnie w formie ustnej; w formie pisemnej zachowane zostało dopiero w epoce nowożytnej. Obecnie "Mahabharata" jest prawdziwą encyklopedią rozmaitych mitów hinduizmu. Wielką zaletą twórców adaptacji filmowej jest połączenie tych wielu opowieści w bardzo przejrzystą akcję, jednocześnie pozwalającą na poznanie pewnych zasad oraz filozofii hinduizmu - religii wyznawanej przez około 640 mln. ludzi na świecie.

Ekipa

• Reżyseria: Peter Brook
• Scenariusz: Peter Brook, Jean-Claude Carriere, Marie-Helene Estienne
• Zdjęcia: William Lubtchansky
• Scenografia: Chloe Obolensky
• Muzyka: Toshi Tsuchitori
• Obsada aktorska: Georges Corraface (Duryodhana), Jean-Paul Denizon (Nakula), Mamadou Dioume (Bhima), Jerry Goldsmith (Kunti), Andrzej Seweryn (Yudhishthira), Robert Langton-Lloyd (Vyasa), Ryszard Cieślak (Dhritharashtra)

Źródło : www.filmpolski.pl/fp/index.php/129039lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6922
Rok niebezpiecznego życia 12 lat(a), 4 mies. temu  
Po 1945 na Jawie próbowano rozwinąć wayang suluk – płaskie figury, które miały służyć propagandzie państwowej i opowiadać o Sukarno i innych twórcach niepodległego państwa Indonezji


Rok niebezpiecznego życia
– australijski melodramat wojenny z 1982 roku na podstawie powieści C.J. Kocha.
Dżakarta, rok 1965. W mieście pojawia się nowy korespondent "Australian Broadcast Service" Guy Hamilton. Jest to pierwsza placówka zagraniczna, ale nikt z kolegów nie chce mu pomóc. Przewodnikiem zostaje fotoreporter Billy Kwan. Dzięki jego pomocy Hamilton poznaje specyfikę sytuacji politycznej w Indonezji. Dzięki temu zdobywa zaufanie mieszkańców Indonezji oraz popularność wśród dziennikarzy i dyplomatów.

Aktorka Linda Hunt za zagranie roli mężczyzny (Billy Kwan) została nagrodzona Oscarem. Jest to jedyny taki przypadek w historii nagród Akademii Filmowej.


Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Rok_niebezpiecznego_%C5%BCycia


W filmie tym bohaterowie oglądają spektakl balijskiego teatru cieni. Jaka szkoda że nie mogę znaleźć tej sceny! Może ktoś będzie miał więcej szczęścia!
( Muzyka Vangelisa - cudowna!)

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6926
Balijski teatr cieni 12 lat(a), 4 mies. temu  
Lelucon 2 [ WAYANG CENK BLONK ]

Cokolwiek to znaczy:)


lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1