Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Chiny w sztuce filmowej
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Chiny w sztuce filmowej
#6812
Chiny w sztuce filmowej 14 lat(a) temu  
Cesarzowa (uprosz. pismo chiń.: 满城尽带黄金甲; trad. pismo chiń.: 滿城盡帶黃金甲; hanyu pinyin: Mǎnchéng Jìndài Huángjīnjiǎ) – chiński film z 2006 r. w reżyserii Zhang Yimou. Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy. Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cesarzowa_(film)

panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/03/03 01:37 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6816
Ostatni cesarz 14 lat(a) temu  
Ostatni cesarz (ang. The Last Emperor, 1987) − brytyjsko-francusko-hongkońsko-włoski film biograficzny w reżyserii Bernarda Bertolucciego. Film opowiada historię życia Puyi, ostatniego cesarza Chin.

więcej informacji tu:

pl.wikipedia.org/wiki/Ostatni_cesarz

Ryuichi Sakamoto - The Last Emperor


lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6817
Ostatni cesarz 14 lat(a) temu  
THE LAST EMPEROR 末代皇帝 (1987):Forbidden City


lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6850
Żegnaj, moja konkubino 14 lat(a) temu  
Żegnaj, moja konkubino – chińsko-hongkoński melodramat z 1993 roku.

Historia miłosna rozgrywająca się w latach 1924-1977. Mały Cheng uczy się w szkole operowej. Żeby został przyjęty, matka obcina mu szósty palec u ręki. Delikatny Cheng zostaje przeznaczony do grania ról kobiecych. Jego kolega, silny i odważny Duan, staje się jego obroną. Potem obaj zdobywają sławę jako wykonawcy ról króla Chu i jego konkubiny.

Więcej tu : pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBegnaj,_moja_konkubino

Film ten widziałam jeszcze w liceum. Fantastyczny!Przede wszystkim niezwykłe zdjęcia.Gra w nim Gong Li, o której można przeczytać w innym wątku.

www.astrolabium.pl/forum/27-sztuka-orientu/6814-gong-li

( w filmie muzyka jest inna, ale nie moglam znaleźć filmiku bez fałszywej ścieżki dźwiękowej, jeśli ktoś taki znajdzie to niech mi da znać :)

:)

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6853
Dom latających sztyletów 14 lat(a) temu  
Dom latających sztyletów (ang. House of Flying Daggers, chiń. 十面埋伏, shí miàn mái fú) – przygodowo-kostiumowy film fabularny z 2004 roku, który został wyprodukowany w kooperacji Chin i Hongkongu, w reżyserii Zhang Yimou.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 859, chińska dynastia Tang chyli się ku upadkowi. Powstają buntownicze organizacje, dwóch kapitanów Leo i Jin, pragnie złapać przywódcę grupy "Domu latających sztyletów". Do celu ma ich doprowadzić nieświadoma niczego, niewidoma tancerka Mei – córka zmarłego przywódcy buntowników.

Wiecej tu : pl.wikipedia.org/wiki/Dom_lataj%C4%85cych_sztylet%C3%B3w

Zdjęcia (nominację do Oscara !) są niesamowite.

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6855
Re: Dom Latających Sztyletów 14 lat(a) temu  
Dom Latających Sztyletów w idziałem zaraz po Cesarzowej. Oba filmy nakręcone przez tego samego reżysera: Zhang Yimou więcej: pl.wikipedia.org/wiki/Zhang_Yimou



PS. Coś się Lula ten Twój film wywala...
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/03/04 01:30 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6927
Re: Chiny w sztuce filmowej 14 lat(a) temu  

KINO CHIŃSKIE
OD PEKIŃSKIEJ OPERY DO PSYCHOTHRILLERA
KONRAD J. ZARĘBSKI


Historia chińskiego kina zaczęła się stosunkowo późno. Wprawdzie jeszcze pod koniec XIX wieku zarówno Edison jak i Pathé wysłali swoich operatorów do Chin, ale na pierwszy chiński film trzeba było czekać aż do 1905 roku. Nazywał się "Zdobycie góry Jun" i był ekranizacją fragmentu chińskiej opery z jedną z jej gwiazd w roli głównej. Wiadomo, że spotkał się z ogromnym zainteresowaniem: nie tylko dlatego, że widzowie byli ciekawi "zachodniego teatru cieni", jak nazywano kino w Państwie Środka, ale przede wszystkim dlatego, że można było zobaczyć ukochanego aktora za nieporównywalnie niższą cenę niż wykupując bilet do opery.(...)

Więcej tutaj :
www.przeglad-filmow-chinskich.pl/kino_chinskie.html

Bardzo dobry artykuł!

P.S

widzowie byli ciekawi "zachodniego teatru cieni", jak nazywano kino w Państwie Środka

Dla mnie to taka ciekawostka pasująca do wątku o balijskim teatrze cieni!

( www.astrolabium.pl/forum/27-sztuka-orien...ski-teatr-cieni#6926 )

Można by tu poszukać paralel
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/05 23:01 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1