Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Moc imienia
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1234
TEMAT: Moc imienia
Moc imienia 10 lat(a), 2 mies. temu  
Autorem cytowanych fragmentów jest Metropolita Sawa (Hrycuniak), zwierzchnik polskiej cerkwi pawosławnej. Jest to fragment z tekstu na temat Modlitwy Jezusowej, która jest bardzo ważnym rytuałem religijnym w prawosławiu.

W Starym Testamencie i wielu kulturach œwiata zauważyć można rzeczywiste utożsamienie duszy człowieka z jego imieniem. Cała osobowoœć człowieka oraz jego wszystkie właœciwoœci i energie zawarte są w imieniu, jakie nosi. Poznanie czyjegoœ imiena jest równoznaczne z posiadaniem w swej œwiadomoœci jego charakteru, zachowania się, a nierzadko wiąże się ze sprawowaniem nad nim kontroli. Z tego powodu tajemniczy głos nad brodem Jabboku pyta o imię (por. Rdz 32,28-29). Podobny pogląd wyrażony jest w odpowiedzi anioła Manoachowi: “Dlaczegóż to pytasz o moje imię? Jest ono tajemne" (Sdz 13,18). Zmiana imienia oznacza zmianę w życiu człowieka, np. Abram na Abraham (por. Rdz 17,5), Jakub zostaje Izraelem (por. Rdz 32,28-29), a Szaweł otrzymuje imię Paweł (por. Dz 13,9). Również mnich przy składaniu œlubów zakonnych otrzymuje nowe imię. Nie sam je wybiera, ale zostaje mu ono nadane przez przełożonego, co oznacza zasadniczą odnowę, poprzez którą przechodzi.

W tradycji żydowskiej czynić cokolwiek w imię drugiego człowieka, wzywać jego imię jest traktowane jako akt o wielkim znaczeniu. Wzywać imię okreœlonej jednostki oznacza czynić ją obecną. Imię ożywia, kiedy je ktoœ wymawia. Imię łączy się z duszą, którą oznacza; dlatego tak wielkie znaczenie posiada wymawianie imienia. Prawda ta w jeszcze w większym stopniu odnosi się do Imienia Bożego. Moc i chwała Boża są obecne i aktualne w Jego Imieniu. Imię Boże jest zawsze z nami. Właœnie taki jest sens Imienia Emmanuel — “Bóg z nami". Uważnie i œwiadomie wzywać Imię Boże oznacza być w Jego obecnoœci, otworzyć się na przyjęcie Jego energii, przynieœć siebie jako narzędzie i żywš ofiarę w Jego ręce. Uœwiadomienie sobie wielkoœci Imienia Bożego w póŸniejszym judaizmie było tak wielkie, iż tetragramu (czterech liter Imienia Bożego) nie wymawiano na głos. Imię Najwyższego uważano za coœ strasznego. Takie rozumienie Imienia Bożego przechodzi ze Starego do Nowego Testamentu. Szatan był wypędzony mocą Imienia Jezusa. W Imię Jezusa uzdrawiani byli ludzie, bowiem Imię Jego jest mocš. Potwierdzają to teksty Pisma Œwiętego. W Modlitwie Pańskiej wypowiadamy słowa: “[...] œwięć się Imię Twoje". Chrystus na Ostatniej Wieczerzy pozostawił obietnicę: “O cokolwiek prosicie Ojca w Imię moje, da wam (J 16,23). Œw. Piotr głosił, iż zbawienie zawarte jest w “Imieniu Jezusa Chrystusa" (Dz 4,10). “Nie ma bowiem poza Nim zbawienia, gdyż na œwiecie nie ma innego imienia danego ludziom, dzięki któremu moglibyœmy być zbawieni" (Dz 4,12). W hymnie œw. Pawła o Chrystusie czytamy: “Dlatego też Bóg wywyższył Go ponad wszystko i darował Mu Imię, które jest ponad wszelkie imię, aby na Imię Jezusa zginało się każde kolano w niebie, na ziemi i pod ziemią, i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca" (Flp 2,9-11). Z Apokalipsy dowiadujemy się o nowym tajemniczym imieniu, którego nikt nie zna, tylko ten, kto je otrzymuje (por. Ap 2,17).

Źródło: www.prawoslawie.k.pl/book/mod%20Jez.html
panTo
Admin
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Re: Moc imienia 10 lat(a), 2 mies. temu  
Imiona sekretne istnieją od tysięcy lat wszędzie tam, gdzie utożsamia się imię z duszą człowieka, tak jak czyniono to wcześniej w staroż. Egipcie.

Znając prawdziwe imię jakiejś osoby można ją przekląć i w ten sposób zniszczyć jej duszę.

W mitach i wierzeniach ludowych odkrycie czyjegoś sekretnego imienia dawało władzę nad nosicielem imienia.
W wielu religiach także imiona bogów są tajemnicą znaną jedynie kapłanom.
Nikomu innemu nie wolno ich wymawiać.

Kiedy czarownik wywołał imię diabłów lub demonów zjawiały się i musiały słuchać jego rozkazów.
W religiach staroż Indii , Egiptu, Babilonii samo wypowiedzenie imienia boga zmuszało go do wysłuchania modlitwy.

Tabu imienia boskiego
zajmuje w dekalogu drugie miejsce.

Tabu imienne w stosunku do zwierząt wywołujących strach ( nie wywołuj wilka z lasu)

Wypisane z :

Kopaliński , Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 1987, s. 403
lula322
:)
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Re: Moc imienia 10 lat(a), 2 mies. temu  
Czytałam kiedyś Słownik imion.

Według mnie był autorstwa Jóźwiaka .

Może się mylę . Nie mogę teraz znaleźć.

Zapamiętałam z tej książki min. , ze Weronika ( moje drugie imię) to numerologiczna dwójka. Jóźwiak (?) pisząc o tym imieniu wspomniał film Podwójne życie Weroniki Kieślowskiego.

Są filmy, które w pewnych okresach życia były dla mnie ważne.

Takie "życie w filmie" Podwójne życie Weroniki jest jednym z takich filmów ( liceum :)

lula322
graphgraph

Podwójne życie Weroniki 10 lat(a), 2 mies. temu  
lula322
graphgraph

Imię róży 10 lat(a), 2 mies. temu  
Czymże jest imię ?

To, co zwiemy różą, słodko pachniałoby pod każdym innym imieniem

Romeo i Julia - William Shakespeare

A pamiętacie finał filmu Imię róży? ( Cytuję z głowy)

Pozostała największą miłością jego życia, chociaż nigdy nie poznał jej imienia.
( Aż mam ciarki jak to piszę:)

lula322
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2010/03/25 01:51 Przez lula322.

Imię róży 10 lat(a), 2 mies. temu  
Gertruda Stein

Róża jest różą, jest różą, jest różą

lula322
graphgraph

Imię Carmen 10 lat(a), 2 mies. temu  
Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) - francuski reżyser i krytyk filmowy. Jeden z twórców i głównych przedstawicieli nurtu filmowego Nowej fali (fr. Nouvelle Vague). Współzałożyciel wraz z F. Truffautem, A. Bazinem, E. Rohmerem i J. Rivettem pisma Cahiers du Cinéma.

W 1983 za film Imię: Carmen (Prénom Carmen) otrzymał nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Luc_Godard

lula322
graphgraph

Do góryStrona: 1234