Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Zielonoświątkowcy
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Zielonoświątkowcy
#6803
Zielonoświątkowcy 12 lat(a), 4 mies. temu  
Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – kierunek w chrześcijaństwie wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie. Powstał w USA w 1901, kładzie duży nacisk na osobiste przeżywanie wiary oraz dary Ducha Świętego – w tym prorokowanie, uzdrawianie chorych (np. przez nałożenie rąk i modlitwę), dar glosolalii (tj. "mówienia językami", chodzi tu o języki, których osoba mówiąca nie zna i nie może znać)[1], wypowiadane w innym stanie świadomości (wspomniane w rozdziale 12 Pierwszego Listu do Koryntian).

Pentakostalizm szerzej pojęty obejmuje także ruch charyzmatyczny, który często nie wyodrębnił się w oddzielne wspólnoty, działając w łonie Kościoła katolickiego (np. Odnowa w Duchu Świętym) oraz zborów protestanckich.

Wyznawcy są nazywani powszechnie zielonoświątkowcami z uwagi na najważniejsze dla nich święto Zesłania Ducha Świętego, w Biblii (Dz.Ap. 2,1) wymieniane jako Zielone Święta.

Pod względem teologicznym większość denominacji zielonoświątkowych łączy z chrześcijanami ewangelikalnymi nacisk na wiarygodność i nieomylność Biblii jako Słowa Bożego oraz wyłączne pośrednictwo Jezusa Chrystusa w zbawieniu. Pentakostalizm przyjmuje konieczność nawrócenia się: pokuty i wiary w Ewangelię. Od pozostałych protestantów różni ich natomiast nacisk na osobiste doświadczenie przeżywania obecności i mocy Ducha Świętego. Jackie David Johns pisze, że w doktrynie zielonoświątkowej Biblię postrzega się jako księgę, w której Duch Święty jest zawsze aktywny a spotkanie z Pismem to spotkanie z Bogiem.


Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Pentekostalizm

P.S.
Czytalam kiedyś na ten temat książkę autorstwa Johna L. Sherrilla „Oni mówią innymi językami”.Była niesamowita!
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6804
Zielonoświątkowcy a katolicy 12 lat(a), 4 mies. temu  
Ekumeniczny dialog między Kościołem Rzymskokatolickim a przedstawicielami poszczególnych Kościołów Zielonoświątkowych, jest jednym z najważniejszych faktów w ekumenicznej historii ostatnich dziesięcioleci ubiegłego wieku. Spotykają się bowiem dwie największe rodziny chrześcijańskie współczesnego świata, żyjące dotąd wśród świata obok siebie, we wzajemnym niezrozumieniu, nierzadko wrogości.


Więcej tutaj :

www.magazyn.ekumenizm.pl/content/article/20031221021535143.htm
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6809
Friedrich Daniel Ernst Schleiermacher 12 lat(a), 4 mies. temu  
Dzisiaj ( a właściwie wczoraj) moja prof od filozofii opowiadała na wykładzie o Friedrichu Danielu Schleiermacherze - nie znałam wcześniej tej postaci.

Czytała jego dzieło Mowy o religii. ( Od razu przypomniala mi się jedna z ostatnich dyskusji o Eckharcie tu na forum, wiele elementów było wspólnych)

Scheleimacher wyznawał ideały pietystyczne, które mogą być zbieżne z założeniami ruchu zielonoświątkowców, dlatego tu prezentuję tę postać.

Friedrich Daniel Ernst Schleiermacher
(ur. 21 listopada 1768 we Wrocławiu; zm. 12 stycznia 1834 w Berlinie) – protestancki teolog, filozof i pedagog.

Schleiermacher jest autorem 10 tomów kazań i dzieł: Reden über die Religion (1799) i Der christliche Glaube (1821). Wybrane dzieła Schleiermachera przetłumaczył Jerzy Prokopiuk.

Schleiermacher wybrał pośrednią drogę między świecką filozofią a ortodoksyjnym chrześcijaństwem, biorąc jako punkt wyjścia dla swych rozważań zjawisko przeżycia religijnego. Dostrzegał on istotę religii właśnie w przeżyciu, w uzmysławianiu sobie przez wiernego całkowitej zależności od Boga. Te elementy ocenił jako klucz do każdej innej doktryny chrześcijańskiej. Brak poczucia zależności od Boga uznał za istotę grzechu. Chrystus był (wg Schleiermachera) człowiekiem zależnym do końca od Boga w każdym działaniu, myśli, czynie i słowie. Zależność ta wyrażała się w istnieniu Boga w Nim (w Jezusie). Misją Jezusa miało być uzmysłowienie ludziom tej całkowitej zależności.

Schleiermachera uznaje się też za twórcę teologii liberalnej.

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Daniel_Ernst_Schleiermacher
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1