Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Via Combusta a gwiazdy stałe
(1 wejść) (1) Gość
Gwiazdy stałe w astrologii. Opisy znaczeń gwiazd i gwiazdozbiorów. Gwiazdy stałe w horoskopach vipów. Techniki astrologiczne wykorzystujące gwiazdy stałe.
W dółStrona: 1
TEMAT: Via Combusta a gwiazdy stałe
#6287
Via Combusta a gwiazdy stałe 14 lat(a), 2 mies. temu  
Tradycyjnie w astrologii horarnej przyjmuje się, że gdy Księżyc w horoskopie ustawionym na moment zadania pytania znajduje się w tzw. Via Combusta (dosł. spalona droga) czyli między 15 stopniem Wagi a 15 stopniem Skorpiona, jest to położenie bardzo niefortunne. Szukałam informacji, dlaczego tak jest - i znalazłam, że kiedyś w tym miejscu znajdował się pas gwiazd stałych, uważanych za bardzo maleficzne. Jednak obecnie, wskutek precesji, gwiazdy te przesunęły się pod koniec Skorpiona i do Strzelca. Jak to w końcu więc jest? Czy Via Combusta w dziś sporządzanych horoskopach horarnych ma rację bytu? Czy nie należałoby tej tradycji nieco uaktualnić? A może są jakieś inne przesłanki za uwzględnianiem jej? Co o tym myślicie, czy sami patrzycie na położenie w Via Combusta?
stargazer
Admin
Posty: 728
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Płeć: Kobieta Urodziny: 07/03
Ostatnio zmieniany: 2010/01/19 22:59 Przez stargazer.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6288
Re: Via Combusta a gwiazdy stałe 14 lat(a), 2 mies. temu  
Via Combusta, czyli trasa spalona ma związek nie tyle z gwiazdami stałymi, ile przede wszystkim z planetami.
Po pierwsze, w Wadze i w Skorpionie Światła znajdują się w upadku (Słońce jest wywyższone w Baranie, więc upada w Wadze; Księżyc jest wywyższony w Byku, więc upada w Skorpionie.
Po drugie, Waga jest znakiem egzaltacji Saturna, a Skorpion jest znakiem Marsa. Zarówno Saturn, jak i Mars to dwa malefiki.
Z tych powodów dawni astrologowie uznali, że 30 stop. pomiędzy Wagą a Skorpionem to trasa spalona. Czasami mówi się, że wyjątkiem jest 23 stopień Wagi, w którym znajduje się dobroczynna gwiazda Spica.
Dziś zwraca się na to uwagę jedynie w astrologii horarnej i elekcyjnej.

Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
Posty: 67
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/01/20 02:08 Przez PiotrPiotrowski.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6289
Re: Via Combusta a gwiazdy stałe 14 lat(a), 2 mies. temu  
Dziękuję za odpowiedź, teraz rozumiem, skąd to się wzięło. Ciekawa jestem jednak, czy to faktycznie działa w praktyce i czy lepiej nawet się nie brać za interpretowanie takiego horoskopu. Niektórzy twierdzą, że nie jest radykalny, tzn. nie da adekwatnej odpowiedzi na pytanie. Tymczasem zdarzyło mi się kiedyś za pomocą takiego horoskopu uzyskać odpowiedź, która się potem sprawdziła - mam wrażenie, że Księżyc (o ile pamiętam, w Skorpionie w 12 domu) w jakimś sensie odzwierciedlał moją trudną sytuację i kiepskie samopoczucie psychiczne.
stargazer
Admin
Posty: 728
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Płeć: Kobieta Urodziny: 07/03
Ostatnio zmieniany: 2010/01/20 02:20 Przez stargazer.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6291
Re: Via Combusta a gwiazdy stałe 14 lat(a), 2 mies. temu  
Zwykle jest tak, że jeżeli w horoskopie horarnym ascendent, Księżyc albo sygnifikator zagadnienia przebywają w via combusta, to horoskop jest nie tyle niezasadny, ile raczej wskazuje na sprawę spaloną i zwykle daje odpowiedź negatywną. Natomiast sam Księżyc często pokazuje aktualny stan pytającego, więc jego wędrówka przez trasę spaloną może również mówić o stanie emocjonalnym pytającego.
Generalnie reguła ta się sprawdza, jednak mimo to trzeba na horoskop patrzeć szeroko. Zapewne znajdą się powody, dla których można będzie dalej interpretować horoskop, choćby po to, by potwierdzić werdykt wyjściowy, że sprawa jest spalona.
PiotrPiotrowski
Posty: 67
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1