Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

co mi przeszkadza w astrologii
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 12
TEMAT: co mi przeszkadza w astrologii
#4622
Re: Cel Astrologii 17 lat(a), 5 mies. temu  
Aspektów nie da się przepracować. Można tylko dziękować za ułatwienia i pokornie przyjmować ograniczenia. Gdyby istniało coś takiego jak przepracowanie aspektów, wszyscy już dawno bylibyśmy aniołami i nie chodzilibyśmy po ziemi tylko fruwali w powietrzu z błogimi uśmiechami na twarzach.
Alias
Posty: 110
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4800
Re:Astrologia a wolna wola. 17 lat(a), 2 mies. temu  
Astrologia i wolna wola.

W Talmudzie i w kabale spotykamy bardzo ważne stwierdzenie: ejn mazal le-Izrael, to znaczy: ,, Izrael nie podlega wpływom gwiazd”. Gwiazdy nie determinują niczego. W ramach naszego przeznaczenia dysponujemy wolnością prawie nieograniczoną. Układ ciał niebieskich w chwili narodzin ujawnia utrudnienia, przeszkody, które nam nie pozwalają poczuć się albo stać wolnym. Mamy z nimi do czynienia na określonym poziomie egzystencji, ale możemy je zwalczać i osiągnąć wyższy stopień świadomości.
Droga do celu wiedzie przez nieodzowne formy medytacji, modlitwy i bardziej uduchowiony styl życia. Dopiero potem można zapanować nad swoim przeznaczeniem, które wydaje się a priori tak ograniczające, i wyzwolić się z niego. Można wtedy wyprzedzić albo odmienić swój horoskop. Kabalista może z łatwością opisać profil psychologiczny człowieka na podstawie daty jego urodzenia. Co ważniejsze, można na tej podstawie zapoznać się ze swym wrodzonym programem i stworzyć nowy, unikając w ten sposób uzależnienia od przeznaczenia. Rola astrologii w kabale polega na uświadomieniu nam, że możemy przezwyciężyć przewidywania zapisane w gwiazdach. Horoskop nie powinien kolidować z wolną wolą. Słowo ,,gwiazda” i szerszym znaczeniu ,,przeznaczenie” nazywa się po hebrajsku mazal, od rdzenia oznaczającego tego ,,to, co płynie”, ,,co przepuszcza”.
To samo słowo odnosi się do znaków astrologicznych. Co łączy te dwa znaczenia? Otóż gwiazdozbiory są kanałami energii, filtrami światła. Przyjmują one energię płynącą z nieskończoności, zatrzymują część jej siły witalnej, a część przepuszczają. Rola kabalistycznej astrologii polega na uświadomieniu nam wagi wpływów, jakimi musimy podlegać w każdym miesiącu i w konsekwencji wystrzegać się ich negatywnych aspektów działających we wszechświecie. Trzeba się tego nauczyć, aby zrozumieć i móc unikać niebezpieczeństw. Kabalistyczna astrologia wyznaje zasadę ,,poznaj samego siebie”, abyś nie popadał bezwolnie w pułapkę swych przyrodzonych skłonności. Nie ma złych znaków ani złych momentów. W każdym wypadku człowiek może znaleźć dobro i przemienić zło w dobro.
Marc-Alain Ouaknin- Rabin i doktor filozofii, jest dyrektorem paryskiego Ośrodka Badań i Studiów Żydowskich ALEPH oraz profesorem Uniwersytetu Bar IIana w Izraelu.

Pozdrawiam
potrek
potrek
Posty: 131
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4801
Re: Re:Astrologia a wolna wola. 17 lat(a), 2 mies. temu  
Bardzo fajny tekst, potrek, bardzo mi się podoba i w dużej mierze zgadzam się z tym, co napisałeś. Według mnie i na etapie, jakim jestem, myślę, że droga do celu wiedzie może nie tak bardzo <<przez nieodzowne formy medytacji, modlitwy i bardziej uduchowiony styl życia>> ale przez zrozumienie, że w ogóle mamy życie duchowe (niezniszczalne), i trzeba starać się je zrealizować z zaangażowaniem równym temu, z jakim większość ludzi stara się realizować życie w materii (prawdopodobnie nie jedno) i coraz bardziej pogrąża się w "aspekty" . Myślę, że ludzie zrealizowani duchowo nie odczuwają skutków "złych" aspektów. W każdym razie nie odczuwają ich własnie jako złe.

Problem w tym, że nie każdy lubi być mnichem.

Pozbądź się pragnień a osiągniesz spokój jakiego nie znałeś :).

pozdrawiam,
rza<br><br>Edytowany przez: rzanna, w: 21.01.07 01:47
rzanna
Posty: 42
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4802
Re: Re:Astrologia a wolna wola dokończenie 17 lat(a), 2 mies. temu  
Astrologia tetragram

Tetragram składa się z czterech części ( J-H-W-H ).Rok dzieli się na dwie. Sześć pierwszych miesięcy, od Barana do Panny, są rodzaju męskiego i wiążą się pragnieniem dawania. Odpowiadają one dwu pierwszym literą JH. Rodzaju żeńskiego są natomiast pozostałe miesiące, od Wagi do Ryb. Wyobrażają one pojemniki ( kelim ), a więc przyjmują. Odpowiadają litera WH tetragramu. Każdemu z dwunastu miesięcy odpowiada znak zodiaku, litera alfabetu, część ciała i jedna kombinacja tetragramu. Kabalistyczna astrologia analizuje cały zespół tych danych nie po to by poznać czyjąś przyszłość lub przeznaczenie, lecz aby pomóc zrozumieć, jak człowiek może stać się wolny i uniknąć zapisanego w gwiazdach losu.
Wyjdź ze swego przeznaczenia. Wyjdź ze swej astrologii. To właśnie talmudyczny komentarz wyraża słowami ,, ejn mazal le-Izrael&amp;#8221;, czyli ,,Izrael nie podlega wpływowi gwiazd&amp;#8221;.
,,Izrael odnosi się w biblijnej terminologii do każdego człowieka, który &amp;#8211; na podobieństwo patriarchy Jakuba &amp;#8211; w wyniku walki z aniołem został Izraelem( Rz 32 ). Jakub walczył i zwyciężył, choć wyszedł z walki okulawiony. Okulawienie jest częścią jego zwycięstwa. Walka nigdy jednak się nie kończy. Zmagania Jakuba z aniołem oznaczają przede wszystkim pokonywanie w toku ludzkiej egzystencji zapisanej w historii ,,anielskiej&amp;#8221; łatwizny. Jest to niezgoda na historię, której bieg zapisany jest z góry w postaci przeznaczenia.
Historia ludzi w ogóle i każdego człowieka w szczególności polega właśnie na ,, nie byciu przeznaczonym&amp;#8221;. Zachowanie ludzi, ich czyny i słowa mogą powodować pęknięcia i zachwiania biegu historii. Przeznaczenie nie wyprzedza Historii, lecz postępuje jej śladem.
Człowiek, który nie wyrywa się przeznaczeniu, jest &amp;#8211; jak się wyraził czeski filozof Jan Potoćka &amp;#8211; człowiekiem ,,prehistorycznym&amp;#8221;.
,,Prehistoria&amp;#8221; nie jest okresem w dziejach, epoką, lecz postawą wobec świata. Jest życiem bez problemów, gdy człowiek swą bierna postawa godzi się na świat jaki jest, w naiwnym przekonaniu o jego niekwestionowanej prostocie. Człowiek ,,prehistoryczny&amp;#8221; to człowiek ,,posłuszny gwiazdom&amp;#8221;, czyli ustalonemu przeznaczeniu, posłuszny swojemu horoskopowi.
Taka prehistoryczna postawa nie jest nieodwracalnym losem. W każdym momencie może wkroczyć na scenę jako człowiek problematyczny, historyczny. Przyjmuje wówczas postawę niezgody i zaczyna zadawać pytania.
Pozbywa się zniewolenia myśli i nienaruszalnych sytuacji, w których jest tylko anonimową postacią zatopioną w podobnej postaci anonimów, w której był przedmiotem niemającym dostępu do siebie samego. Teatr marionetek ustępuje miejsca teatrowi aktorów, gdzie człowiek może ,,zmierzyć się z nieoczekiwanym.
Stosunek kabały do astrologii polega na wyjsciu poza astrologię i prehistorię. Kabalista staje się człowiekiem pytającym, wpisuje się w owoce kształtowania przyszłej twórczej wolności. W tym celu będzie musiał porzucić świat ,,nieszczęsnych gwiazd&amp;#8221;.
Pozdrawiam potrek
potrek
Posty: 131
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#4803
Re: co mi przeszkadza w astrologii 17 lat(a), 2 mies. temu  
Astrologia zakłada częściowy determinizm. Każdy kto doszedł do jakiegos zadowalajacego poziomu odczytywania horoskopu widzi iz pewnych spraw nie jestesmy w stanie uniknąc mimo iz bardzo sie staramy. Teksty o Izrealu(analogiczne znaczenie badz doslowne) mimo iz moga miec silne podloze religijne i sa konstruowane/pisane w celach podbudowania wiary lub zjednoczenia sie w tradycji nie wyjaśniaja sprawy dlatego ze horoskopy Izraelczykow w dalszym ciagu dokladnie wyjasniaja ich zycia. W wedyjskiej astrologii istnieja upaya czyli remedia, które umozliwiaja zmiane karmy(przeznaczenia). Dla zainteresowanych wysylam linka do mojego artykulu. "Free will"

www.rohinaa.com/content/view/16/22/lang,en/

Niestety jest w jezyku angielskim.<br><br>Edytowany przez: rafaljyot, w: 21.01.07 13:55
rafaljyot
Posty: 3
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 12