Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Kobiety z księzycem w Swati
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 12
TEMAT: Kobiety z księzycem w Swati
#2246
Re: Księżyc Bharani, Księżyc Ashwin 19 lat(a), 5 mies. temu  
We mnie takie podejście powoduje sprzeciw i uważam,
że właśnie pewne rzeczy można zmienić i pracować nad nimi. Jest to
bardzo trudne, czasem nic z tego nie wychodzi, ale czy wobec tego
należy siedzieć z założonymi rękami i czekać?

przypomina mi to pewne "poważne" rozmowy ze znajomymi, kiedy to nie kryłem się ze swoim fatalizmem. Zawsze słyszałem: "tak? to skoro uważasz, że się stanie, to, co się ma stać, to sobie siądź i na to czekaj!" A przecież to zupełnie nie o to chodzi. Fatum realizuje się przez nasze działanie (nawet jeśli jest to bezczynność). Ktoś mi powiedział, że widzi możliwośc wyboru, że wyobraża sobie, że w każdej chwili można wybrać z wielu możliwości. Oczywiście, zgadza się, można, ale niemniej jednak zawsze wybieramy tak, a nie inaczej - wydaje nam się, że postępujemy najlepiej, zgodnie z naszą wiedzą posiadaną w danym momencie, uczuciami, wyobrażeniami i złudzeniami, ale nie zmienia to faktu, że wszystko są to ruchy konieczne, że mają one być takie a nie inne. Wolna wola istenieje w sferze naszej niewiedzy - bo skoro przyszłośc jest nieznana, to ma się wrażenie, że można ją kształtować - a tu wcale nie. Z tego rodzi się drugi dylemat - czy znając przyszlośc postępujemy świadomie tak, by stało się to, o czym wiemy, że się ma stać (wiemy? są tacy ludzie?), czy też staramy się uniknąć tego, co nas lęka? Ale wówczas wpadamy od razu w mit Edypa, gdzie ucieczka przed losem jest jego spełnieniem.
ech, długo bym tak mógł - konkluzja taka: to, że los jest ustalony i niezmienny nie zwalnia nas z pracy nad nim, a przede wszystkim nad sobą.
pozdr.
nadir
Posty: 47
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 12