Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Wyniesienie i upadek Merkurego
(1 wejść) (1) Gość
Forum dla astrologów i zaawansowanych, którzy chcą dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z astrologią. Forum zawiera kilka kategorii: astrologia wydarzeniowa, prognostyczna, wedyjska, czy studium horoskopów.
W dółStrona: 12345
TEMAT: Wyniesienie i upadek Merkurego
*
#7521
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 10 mies. temu  
Jowisza przy Merkurym interpretowałabym raczej jako rozszerzanie znaczenia wygnanego i spalonego Merkurego, bo czy bycie żałosnym to takie wielkie szczęście.
Merkury jako władca Asc zapewne ma coś wspólnego z wyglądem Wody Allena. A jego uroda, co tu dużo mówić, jest żałosna, a mimo to stała się jego atutem ( dzięki Jowiszowi ).
"Achilles miał tylko piętę Achillesa. Ja mam całe ciało Achillesa."
Na brak kobiet też nie narzekał – 3 żony, 2 partnerki, a teraz 4 żona w postaci adoptowanej córki!

Co można zrobić z takim wyglądem i z takimi poglądami? – jednych to zachwyca, innych razi.
Marlon Brando nie musi nic mówić, wystarczy, że wyjdzie na scenę i ma u stóp całą rzeszę kobiet.

"Nie chcę żyć w swoich dziełach, chcę żyć w swoim apartamencie." – mówi Panna na Asc i Merkury w 4 domu.

"Uważają mnie za intelektualistę, ponieważ noszę okulary, a moje filmy za wartościowe, bo... trzeba do nich dopłacać."
Strzelec to bardzo wartościowy znak ale kompletnie nie pasuje do Merkurego. Bliźnięta zbierają wszelkie informacje, interesują się wszystkim dookoła ale zajmuje je dany temat pobieżnie, nie poszerzają go, nie szukają głębszej treści. Natomiast Strzelec ma już gotowy materiał, wyszukany przez Bliźnięta, i rozwija go, szuka do niego filozofii. Co jest największą wadą Merkurego w Strzelcu? – omija podstawy, bo chce wzbijać się wyżej. To tak jakby chciało się wejść na piętra budynku, pominąwszy parter. Taki Merkury bardzo utrudnia sobie życie, bo gdy ma jakiś intelektualny problem do rozwiązania to nie szuka najprostszego rozwiązania tylko wymyśla skomplikowane teorie. A potem się dziwi, że rozwiązanie jest tak banalnie proste, a on na to nie wpadł, bo jak można w ogóle zajmować się takimi podstawowymi pojęciami.
To samo jest z komunikacją. Taki Merkury ma mnóstwo myśli w głowie ale ma trudności w ich przekazaniu. Gdy chce coś komuś wytłumaczyć, to zaczyna od trudnych pojęć i widząc niezrozumienie, zaczyna się plątać, by to jakoś uprościć.
Merkurego w Strzelcu obrazuje chociażby ten cytat : "- Cóż, przyznam się, że postanowiłem iść za tobą i zobaczyć to z bliska.
- Jeżeli szedłeś za mną, to dlaczego byłeś tu przede mną?
- Szedłem za tobą... bardzo szybko." heheh

Twórczość Wody Allena nie trafia do prostych ludzi, którzy myślą schematami lub ślizgają się po temacie.
Jego filmy zawsze mają zaskakujące zakończenie. Nie jesteśmy w stanie do końca objąć rozumem, sklasyfikować, opisać ani innych, ani siebie ( Merkury w Strzelcu).
Występuje tu pewien paradoks Merkurego w Strzelcu, bo może on niewiele wiedzieć na dany temat ale będzie go filozoficznie analizował – trochę to bez sensu ale tak jest.
"Skąd do cholery mogę wiedzieć skąd wzięli się naziści? Ja nawet nie wiem jak działa otwieracz do konserw!"
"Moja wiedza o sztuce ogranicza się do Kirka Douglasa w roli Van Gogha."

Podoba mi się jeszcze ten cytat Woodego :
"Wyglądacie na szczęśliwych. Jak to robicie?
Ona: Ja jestem bezmyślna,ograniczona,nie mam poglądów ani nic ciekawego do powiedzenia.
On: I ja też."
Dlaczego Wody miał tyle partnerek, bo z żadną nie był szczęśliwy.

Interesuje mnie szczególnie temat Merkurego na wygnaniu i spalonego, bo sama takowego posiadam. Nawet w bardzo podobnym układzie jak Woody – też jako władca Asc, też w Strzelcu w stellium w 4 domu, tylko niestety nie mam w tym stellium Jowisza, zamiast tego Neptuna.
Jakiś czas temu znalazłam ten element podobieństwa horoskopów, mojego i Allena, gdy zastanawiałam się nad wpływem położenia władcy Asc na wygląd. Na szczęście różnie się to objawia, tzn. sam władca tak bardzo nie determinuje urody. Klasyczną pięknością nie jestem ale daleko mi do „urody” Allena. Nawet niektóre cechy są całkiem przeciwne np. Wody jest niski, a ja wysoka ( 178cm), ma rzadkie włosy, ja mam bardzo gęste, długie i puszyste. Jedyne podobieństwo to okulary – też lubię grube oprawki, teraz mam czerwone ale szykuję się właśnie na zmianę na czarne :), a i jeszcze jestem chuda jak Allen.

Aga
neptis
Posty: 243
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7522
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 10 mies. temu  
Podoba mi się;)
Na szybko jedna refleksja:
Występuje tu pewien paradoks Merkurego w Strzelcu, bo może on niewiele wiedzieć na dany temat ale będzie go filozoficznie analizował – trochę to bez sensu ale tak jest.
Mam bardzo podobne spostrzeżenia przy wszelkich koneksjach Merkurego z domem IX, czy to przez znak, dom, czy dyspozytora. Np. uczniowie z takim położeniem mimo braku zaangażowania i rzetelnej wiedzy, często są bardzo błyskotliwymi rozmówcami i dochodzą do zaskakujących wniosków.

Jowisza przy Merkurym interpretowałabym raczej jako rozszerzanie znaczenia wygnanego i spalonego Merkurego, bo czy bycie żałosnym to takie wielkie szczęście.

Klasyka mówi, że jeśli planeta jest w upadku, to korzystne położenie władcy znaku, podobno działa na +. Ale w przypadku Jowisza?;)
ederlezi
Posty: 62
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7540
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 10 mies. temu  
Zastanówmy się jeszcze nad znaczeniem Merkurego w Rybach.
Znalazłam horoskop znanej osoby z takim Merkurym, a mianowicie jednego z moich ulubionych pisarzy Wiktora Hugo (astrology.clairvision.org ).
Merkury w Rybach i do tego w trygonie z Neptunem. Co sądzicie o jego znaczeniu w tym horoskopie?
W programie ZET ten Merkury dostaje 4 punkty ujemne za upadek i 5 za wygnanie – to znaczy, że Panna jest jednocześnie znakiem władztwa i egzaltacji Merkurego?

Zastanawiałam się nad znaczeniem Merkurego w Strzelcu jako opozycji do Bliźniąt ale należałoby jeszcze rozważyć znaczenie Merkurego w Strzelcu jako kwadrat do Panny, a teraz przy horoskopie W.Hugo Merkurego w Rybach jako opozycji do Panny i kwadratu do Bliźniąt. Nałożenie tych 2 opozycji daje Wielki Krzyż, co pewnie ma jakieś znaczenie.
Właściwie sama natura Merkurego stawia przed nami wyzwanie – kwadrat Bliźniąt do Panny. Bliźnięta to zbieranie i wymiana informacji, a Panna to ich logiczne uporządkowanie. Ich połączenie powinno być harmonijne ale nie jest, bo praca umysłowa zawsze wymaga wysiłku. Nawet jeśli jesteśmy bardzo lotni, to bez pracy nad sobą, bez uporu i systematyczności, na nic zda się nasza błyskotliwość i inteligencja. Panna ściąga na ziemię bujającego w obłokach Bliźniaka, każe zmierzyć się z realiami życia, praktycznie wykorzystać swój umysł.

Strzelec jest mało praktyczny. Dla wielu ludzi religia, filozofia czy nawet poszerzanie swoich horyzontów myślowych jest niepraktyczne tzn. nie potrzebne i nie ma sensu w ogóle o tym myśleć czy mówić. Dlatego Panna i Strzelec są dla siebie wyzwaniem. Sprostać temu wyzwaniu to wykorzystać filozofię swojego życia w praktycznym celu, najlepiej w służbie drugiemu człowiekowi.

Merkury w Rybach jako opozycja do Panny to brak logiki. Logiczny umysł nie jest w stanie zrozumieć intuicji czy telepatii, a przecież to też jest forma zrozumienia i porozumienia ze światem.

Merkury w Rybach jako kwadrat do Bliźniąt. Bliźnięta to słowa, słowa, słowa.. Ryby nie muszą nic mówić, bo współodczuwają.

Merkury w Rybach rozumie świat przez intuicję i empatię, natomiast dla świata jest tajemnicą.
neptis
Posty: 243
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7546
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 10 mies. temu  
neptis napisała:
> „Triplicity” to jakgdyby trygon danego żywiołu.
Beata Kibil nazywa to po prostu władcą żywiołu. Piotr Piotrowski nazywa to władcą troistości (piotrpiotrowski.blog.onet.pl/2317859,405...3695387,0,forum.html).

Tutaj masz tabelki, które mogą być przydatne:

1. http://wiki.astrolabium.pl/index.php/Zes..._Władcy_żywiołów
2. wiki.astrolabium.pl/index.php/Zestawieni...wiołów_wg_Morinusa wyjaśnienie: tutaj: (www.skyscript.co.uk/morin.html)

> A co powiecie na Merkurego Wody Allena? W Strzelcu jest w upadku, a do tego spalony przez Słońce
> i jest władcą horoskopu ( nie wspomnę o kwadracie do Saturna).


[Kliknij aby powiększyć]

1. Dla mnie tam przede wszystkim krzyczy Antares (www.astrolabium.pl/forum/24-gwiazdy-stal...iona--alfa-skorpiona)
2. Ascendent to ciało, Wł. Ascendentu na dole - niski wzrost, na wygnaniu - wątła budowa ciała.
3. Poczytaj na temat tzw. sekt planetarnych. Tutaj masz linki:

en.wikipedia.org/wiki/Astrology_of_sect
horoscopicastrologyblog.com/2008/11/25/the-astrology-of-sect/
– przykład pracy z sektami (bardzo dobry artykuł): www.astrologyinstitute.com/Articles/arti...tical_Beginning.html

W myśl tej teorii z horoskopem dziennym pracuje się zupełnie inaczej niż z horoskopem nocnym. Wg tej teorii w horoskopie Allena najważniejsze są Księżyc, Wenus oraz Mars. Sekty zaznaczone są na rysunku w tabeli planet (na górze po prawej stronie) w kolumnie 'H', gdzie podwójnymi kółkami zaznaczony jest tzw. stan Hayz.

Pozdrawiam
Tomasz

PS. Agnieszka, bardzo fajnie, że złapałaś bakcyla na te tradycyjne techniki. Dzięki temu mam wrażenie, że nie jestem osamotniony i mam z kim na ten temat rozmawiać :)
PS2: Gdybyś miała do powyższych rzeczy jakieś pytania, to zakładaj nowe wątki.
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2010/05/09 17:56 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7718
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 10 mies. temu  
Pytanie: Jak określić moc planety?
Określa się moc planety zawsze w relacji do całości horoskopu.
W astrologii praktycznej moc jako abstrakt nie istnieje, zawsze związana jest z konkretna konfiguracją. Praktycznie można tak: najpierw przyglądamy się kto jest władcą horoskopu; np. władca Merkury znajduje się w Strzelcu i jest zniszczony, ASC w Bliźniętach, Saturn posadowiony w Koziorożcu w trygonie do Marsa w Pannie. Jeżeli szuka się mocy horoskopu, to należy pamiętać, że moc główna dotyczy władcy horoskopu. W tym przypadku, Merkury w Strzelcu będzie wykorzystywał trygon Saturna do swoich merkurialno-strzelcowych zachowań. Dotyczyć to będzie także jego kontaktów i kontraktów. Główna moc wszystkich sygnifikatorów, działająca w horoskopie, będzie związana ze zniszczonym Merkurym w Strzelcu, który zazwyczaj wszystko wie lepiej; jeśli w dodatku jest WH, to wszystko w horoskopie musi na niego pracować. Taki człowiek będzie szedł do celu, wykorzystując całą moc swojego horoskopu, żeby ten cel osiągnąć.
Co można takiemu człowiekowi doradzić? Może, by został adwokatem i z maniakalnym uporem bronił interesu swojego klienta; może, aby świat opłynął dookoła, albo na rowerze wodnym przepłynął Bałtyk itd. Dlatego, że taki człowiek dla osiągnięcia celu użyje całej swojej mocy, całej swojej inteligencji. Należy pamiętać, że podczas interpretacji zawsze musimy mieć jakiś punkt odniesienia
www.logonia.org/content/view/84/2/

Akurat też mam Marsa w Pannie i jeszcze w stanie Hayz :)

A co W. Allen może wykorzystać? Na Merkurego zapracuje przede wszystkim wyniesiona w godnościach Wenus, dla której Merkury jest władcą troistości.
neptis
Posty: 243
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#8501
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 7 mies. temu  
z 'upadku' Merkurego, robi się personifikację niedorozwoju umysłowego
J.S Bach,Darwin, Baudelaire Kopernik, Galileusz, GGarcia Marquez, Mario Vargas Llosa, James Joyce, Billie Holiday, Herbie Hancock , M Brecker, Niżyńsky,Sharon Stone, Anna Pavlova,Anna Magnani, Juliette Binoche ,Isabelle Huppert , Benicio del Toro, Yoko Ono, Bertolucci, Bunuel, Mirbeau, Rohmer, Balthus, Milan Kundera, Kurosava, James D.Watson, Graham Bell, Galton, Auden, Holderlin, Mallarme,Ibsen, Elizabeth Browning, Chateaubriand, M. Duras, Monteskiusz, Piet Mondrian, Dumezil, Lacan, Levi Strauss,Ricoeur,Caillois, Schopenhauer, M Legrand, Kurt Weil , Kurt Cobain, Erykah Badu , Aretha Franklin, Chaka Khan, Nina Simone, Le Clezio, Van Dyck, Bernanos, Lawrence Durrell, Erica Jong, Spike Lee, Cronenberg,

Wszyscy wyżej wymienieni to posiadacze Merkurego w Rybach.


Wypisałam tylko tych twórców, naukowców etc. Których sama lubię, więc to bardzo subiektywna lista.
Trochę mój protest przeciwko klasyfikacji co jest spalone i osłabione, a co nie.

F. Galton wybitny uczony , twórca eugeniki ( właściciel Merkurego w Rybach ) pisał : „Bardzo mi przeszkadza w pisaniu, a jeszcze bardziej w wyjaśnianiu myśli, że trudniej myślę za pomocą słów niż w inny sposób. Często się zdarza, że gdy po ciężkiej pracy dochodzę do wyników, które są dla mnie całkowicie jasne i zadowalające, a potem staram się wypowiedzieć je słowami, czuję że muszę rozpocząć od przestawienia się na zupełnie inną płaszczyznę umysłową...gdy wykonam krok „mentalny” odpowiednie słowo pojawia się jak echo, ale z reguły nie występuje jednocześnie.”

Wilson, Ukryty władca, Warszawa 1990, s. 64.

Dla mnie to cenna wskazówka do interpretacji Merkurego W Rybach
Lula

PS

Ten post to także mój prezent dla właścicieli Merkurego w Rybach

Merkurego w Rybach miał Alexander von Pronay – skąd ja znam tego pana ? :)
Aha zauważyłam, taka pozycja Merkurego sprzyja matactwom :)
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2013/03/25 20:02 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#8505
Re: Wyniesienie i upadek Merkurego 13 lat(a), 7 mies. temu  
Ten cytat F. Galtona to strzał w dziesiątkę :). Co prawda mam Merkurego w Strzelcu ale w ścisłej koniunkcji z Neptunem, więc także coś na kształt Ryb.

To chyba zasługa Neptuna, że gdy intensywnie o czymś myślę to wyłączam się ze świata zewnętrznego. Nie słyszę wtedy np. gdy ktoś coś do mnie mówi – mój mąż się wścieka jak któryś raz z kolei próbuje coś do mnie powiedzieć, dopiero jak wrzaśnie to usłyszę :). To jest chyba tzn. niepodzielność uwagi. Najgorzej jest jak się zamyślę podczas jazdy samochodem, co robię głównie wtedy gdy jadę z moim mężem (Neptun władcą 7d.), bo wiem, że w razie czego to mnie obudzi krzykiem :). Niektórzy mogliby to nazwać niedorozwojem umysłowym :).
neptis
Posty: 243
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 12345
Moderatorzy: panTo