Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Odrzucone techniki astrologiczne
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1234
TEMAT: Odrzucone techniki astrologiczne
#13542
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
panTo napisał:
Po Twojej odpowiedzi nie tyle byłem zainteresowany szarlatanami i głupcami, co kryterium, wg którego jesteś w stanie stwierdzić, że dana teoria astrologiczna jest prawdziwa lub fałszywa.
Chyba wystarczająco jasno się wyraziłem, że o odrzuceniu technik związanych z przedstawionym przez Doroteusza tematem dzieci zadecydował kontekst kulturowy.

Bardzo ważne było również pytanie o to, czy tego typu kryterium w dyskursie astrologicznym istnieje.
Tomek, po kolei. Żeby pytać o kryterium prawdy w astrologii, najpierw trzeba zdefiniować ową prawdę astrologiczną.

Ja po prostu chcę się dowiedzieć, na jakiej podstawie twierdzisz, że pomysły XIX-wiecznych astrologów – jak to sam o tym pisałeś – były błędne i szaleńcze.

A na jakiej podstawie uważasz, że jeden bredzi, a drugi mówi sensownie?

Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
Posty: 67
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2011/07/30 14:34 Przez PiotrPiotrowski.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13549
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
PiotrPiotrowski napisał:
Chyba wystarczająco jasno się wyraziłem, że o odrzuceniu technik związanych z przedstawionym przez Doroteusza tematem dzieci zadecydował kontekst kulturowy.
No właśnie nie do końca jasno. Pisałeś: "Nie uważam, że tego typu techniki należy a priori odrzucić, ale trzeba stosować je krytycznie, w znaczeniu rzeczowej analizy i oceny." Zrozumiałem to tak, że nie odrzucasz tych technik, ale je stosujesz z uwzględnieniem kontekstu kulturowego. Trochę tak, jak astrolodzy wedyjscy z grupy Parampara, do której należy Rafał Gendarz. Tam, w związku z silnym trzymaniem się tradycji astrologicznej, w tekstach na temat ilości słoni kwerenta (w dawnych czasach w Indiach duża ilość słoni wskazywała na bogactwo) wprowadzono korektę, która polegała na zmianie wyrazu 'słonie' na 'samochody'. Z tego, co napisałeś a ja zacytowałem, zrozumiałem, że nie odrzucasz technik Doroteusza z Sydonu, a jedynie uwzględniasz współczesny kontekst kulturowy, który w tym przypadku silnie związany jest z rozwojem współczesnej medycyny.

PiotrPiotrowski napisał:
Żeby pytać o kryterium prawdy w astrologii, najpierw trzeba zdefiniować ową prawdę astrologiczną.
No i tu zaczyna mi się pojawiać pewien problem i nie ukrywam, iż liczę, że mi w tym temacie to i owo pomożesz rozstrzygnąć. Problematyczne są dla mnie następujące kwestie:

1. Staram odwołać się do klasycznej definicji prawdy, która głosi, że prawdą jest zgodność myśli z rzeczywistością. Wydaje mi się, że w takim rozumieniu 'prawdy astrologicznej' zbyt mocno zbliżyłbym się do nauki, a tą - jak sam piszesz - astrologia nie jest.

2. Odwołanie się do tradycji (argumentum ad antiquitatem). Anna Sokół, w swojej pracy pt.: Perswazja czy manipulacja?
Analiza wybranych aspektów językowych czasopisma Wróżka
napisała, że w tym piśmie dość często pojawia się tego typu argumentacja. Dodam, że tego typu myślenie bardzo mocno jest narażone na błędy. Myślę, że nie zrobię nadużycia jeżeli stwierdzę, że w żargonie astrologicznym tego typu argumentacji jest mnóstwo i nie muszę przytaczać przykładów, bo jeszcze narobię sobie wrogów.

3. Lokalne pola znaczeń, czyli świat relatiwizmu. Na III Konferencji PSA Włodzimierz Zylbertal podczas swojego wykładu mówił o lokalnych polach znaczeń, których koncepcja wydaje się być podobna do gier językowych Wittgensteina. Zaraz po tej konferencji zadałem mu pytanie na jego stronie na Facebook'u:

panTo:
Czy teoria "lokalnych pól znaczeń", o której Pan mówił podczas III Konferencji PSA, dopuszcza możliwość powstania systemu wiedzy, który głosi brednie? Innymi słowy — czy z perspektywy Pana teorii można mówić o kategoriach prawdy i fałszu?
Włodzimierz Zylbertal:
Dobrze Pan to odczytał - w świecie opisywanym przez psychotronikę w zasadzie nie ma jakiegoś "jedynie słusznego" opisu tegoż świata, są tylko jego mniej lub bardziej subiektywne odczucia i większe lub mniejsze grupki wyznawców. Dzisiejsze przekleństwo wszechobecnego realtywizmu to przecież dokładnie to zjawisko... Stąd mój postulat przyjęcia Lokalnego Pola Znaczeń możliwie najszerszego, najbardziej uniwersalnego - a ten warunek astrologia spełnia jak najbardziej
Źródło: www.facebook.com/photo.php?fbid=19527364...p;type=1&theater

Rozumiem to tak, że jednym z takich lokalnych pól znaczeń - grą językową - jest astrologią, a w związku z tym trudno mówić jest w tym przypadku o jakimkolwiek kryterium prawdy, bo ono nie istnieje. Owszem w cytowanym tekście Zylbertal stwierdza, że astrologia mogłaby być najbardziej uniwersalnym językiem, ale traktuję to, jako aspirację a nie opisanie tego, co jest obecnie.

***

Reasumując: 1) Piotr, widzę to tak, że astrolog, który będzie chciał się posługiwać klasyczną definicją prawdy, szybko wpadnie w tarapaty, bo zaraz znajdzie się ktoś ze świata nauki, który poprosi o rzeczowe statystyczne argumenty. 2) Odwoływanie się do tradycji - jak dla mnie - trochę trąci myszką i uważam, że jest bardzo mocno narażone na błędy, mało tego - samo z siebie wydaje się być błędem poznawczym. 3) Z kolei relatywizm... No właśnie? Może nie ma tego kryterium? W takim razie dlaczego uważasz, że techniki XIX-wiecznych astrologów - lub jakieś inne - są błędne?

Będę wdzięczny jak mi to na spokojnie wyjaśnisz.

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
Posty: 1636
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2011/08/01 00:29 Przez panTo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13551
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
Tomek, przypomnę Ci, że wątek ten zaczął się od Twojego pytania, które wywiodłeś z mojego stwierdzenia, że „nie wszystkie dawne techniki astrologiczne nadają się do bezkrytycznego powtarzania”.

Wyjaśniałem Ci, że przez sformułowanie „bezkrytyczne powtarzanie” miałem na myśli m.in. to, że pewna grupa dawnych technik (reguł, pomysłów, rozstrzygnięć) silnie wpisana jest w kontekst kulturowy. A to oznacza, że o przyjęciu bądź odrzuceniu którejś z nich decyduje kryterium użyteczny/nieużyteczny, a nie kryterium prawda/fałsz. Z tego wcale nie wynika, że nieużyteczne techniki są fałszywe.

O Wittgensteina, relatywizm, solipsyzm, gry językowe i inne sprawy, które się z tym wiążą, pytaj Pana Zylbertala – to jego pomysł, z którym nie miałem okazji się zapoznać. A poza tym, wybacz, ale nie mam zamiaru ustosunkowywać się do każdego cytatu, który tu łaskawie przytoczysz.

Jeśli chodzi o XIX-wieczne techniki, to wyjaśnij, jakiejż to wyrafinowanej teorii prawdy potrzebujesz, aby rozstrzygnąć zasadność twierdzenia na przykład o rzekomym istnieniu wiecznej, świętej planety Melodia, zwanej przez Charubela planetą Ov (cykl 297 lat), która ma mieć naturę beneficzną i olbrzymie znaczenie w określaniu losu i przeznaczenia USA?

I na koniec medytacja nad prawdą na nadchodzący tydzień:

„Są w życiu tylko trzy prawdy: święta prawda, tysz prawda i gówno prawda”
(ks. Józef Tischner).


Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
Posty: 67
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13552
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
no to jesteśmy w punkcie wyjścia ;)

www.astrolabium.pl/forum/29-krytyka-astr...=7&start=7#12737

W tym dziale "Krytyka astrologii", dziwnie wszystkie wątki zazębiają się o siebie i kończa się na niczym.

pozdrawiam Lucyna
lucy
Posty: 1178
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13553
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
Ewidentny unik, ale wśród większości astrologów panuje takie nastawienie.
Miłego dnia.
ederlezi
Posty: 62
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13554
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
ederlezi napisał:
Ewidentny unik, ale wśród większości astrologów panuje takie nastawienie.
Miłego dnia.


a może efekt polaryzacji? Jestem ciekawa czego wg Ciebie unikają astrologowie?
lucy
Posty: 1178
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#13556
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 12 lat(a), 8 mies. temu  
Gazeta „Wróżka”, szczególnie numery od 2001 roku, wydaje teksty o wysokiej wartości językowej. Przygotowana argumentacja wykorzystuje różnorodne środki wypowiedzi, elementy obrazowe, uwzględnia szczegóły związane z określoną tematyką, opiera się często na bardzo precyzyjnej wiedzy historycznej, a także na wypowiedziach ważnych autorytetów. Bogato przygotowana warstwa stylistyczna posługuje się stylizacją tekstów na inne, wykorzystuje liczne tropy, elementy autotematyczne, a także leksykalne środki stylistyczne.www.pulib.sk/elpub2/FF/Olostiak1/pdf_doc/65.pdf
Ciekawe, że gdyby to odnosiło się do dowolnie innego tekstu "naukowego" uznane by było na "plus" ale w astrologii jest wg co niektórych "minusem" ;) i ...
W tym wypadku tworzy atmosferę niesamowitości i niezwykłości, dzięki czemu bardziej oddziaływa na emocje czytelnika niż na jego rozsądek, a to bliższe jest już manipulacji.
Podsumowując, wszystkie artykuły zamieszczone w gazecie „Wróżka” pełnią i
funkcję perswazyjną, kiedy przytaczają naukową i historyczną argumentację
, i manipulacyjną, gdy dzięki odpowiedniej stylizacji tworzą atmosferę tajemniczości i niezwykłości.
Nakłaniają, dając wolny wybór, a niekiedy narzucają w sposób ukryty i zakamuflowany
określone poglądy.


pozdrawiam Lucyna
lucy
Posty: 1178
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2011/08/01 09:51 Przez lucy.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1234