Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Odrzucone techniki astrologiczne
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1234
TEMAT: Odrzucone techniki astrologiczne
Re: Odrzucone techniki astrologiczne 8 lat(a), 10 mies. temu  
PiotrPiotrowski napisał:
Wyjaśniałem Ci, że przez sformułowanie „bezkrytyczne powtarzanie” miałem na myśli m.in. to, że pewna grupa dawnych technik (reguł, pomysłów, rozstrzygnięć) silnie wpisana jest w kontekst kulturowy. A to oznacza, że o przyjęciu bądź odrzuceniu którejś z nich decyduje kryterium użyteczny/nieużyteczny, a nie kryterium prawda/fałsz.
Czy to oznacza, że do technik astrologicznych przykładasz pragmatyczną teorię prawdy?

Jeśli chodzi o XIX-wieczne techniki, to wyjaśnij, jakiejż to wyrafinowanej teorii prawdy potrzebujesz, aby rozstrzygnąć zasadność twierdzenia na przykład o rzekomym istnieniu wiecznej, świętej planety Melodia, zwanej przez Charubela planetą Ov (cykl 297 lat), która ma mieć naturę beneficzną i olbrzymie znaczenie w określaniu losu i przeznaczenia USA?
Term czy troistości również nie widać, a jednak piszesz o nich w swojej najnowszej książce. Co różni twierdzenia Ptolemeusza o Termach od twierdzeń Charubela o planecie Ov? Dlaczego Termy zagościły w Twoim warsztacie, a planeta Ov nie?

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
astrolabium.pl
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

panTo napisał:
Czy to oznacza, że do technik astrologicznych przykładasz pragmatyczną teorię prawdy?
Nie. To oznacza, że w tym przypadku sięgam po kryterium użyteczny/nieużyteczny, w związku z czym nie ma konieczności odwoływania się do żadnej teorii prawdy.

Co różni twierdzenia Ptolemeusza o Termach od twierdzeń Charubela o planecie Ov?
Różni to, że termy, troistości, dekanaty, zodiak, aspekty, planety, domy są częścią spójnego i logicznego systemu, który od czasów antycznych nazywamy astrologią, a który wsparty jest na kosmologii pitagorejsko-platońsko-arystotelejskiej oraz na antyczno-średniowiecznej filozofii przyrody z wynikającymi z tego rozmaitymi konsekwencjami natury antropologiczno-metafizycznej, co poskutkowało wyodrębnieniem modelu pozwalającego opisać świat w jego całości, złożoności i totalności i stąd możemy mówić również o paradygmatycznym charakterze astrologii, podczas gdy planeta Ov jest jedynie postulatem, który – gdyby został zaakceptowany – musiałby rozsadzić całą tę uporządkowaną strukturę znaczeń, a przede wszystkim naruszyłby fundamentalną zasadę aksjomatyczną astrologii, jaką jest homologia kosmiczna.

Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/08/01 18:40 Przez PiotrPiotrowski.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

PiotrPiotrowski napisał:
[...] sięgam po kryterium użyteczny/nieużyteczny, w związku z czym nie ma konieczności odwoływania się do żadnej teorii prawdy.
Nie rozumiem, czy mogę prosić o wyjaśnienie? Co to znaczy, że dana teoria jest użyteczna? Czy jakaś użyteczna teoria może być fałszywa?

[...] termy, troistości, dekanaty, zodiak, aspekty, planety, domy są częścią spójnego i logicznego systemu
Dla mnie to twierdzenie jest dość dyskusyjne. O ile jestem w stanie zgodzić się z tym, że struktura żywiołów i jakości w znakach Zodiaku, teoria władztw planetarnych, czy tradycyjne podejście do aspektów stanowią spójny i logiczny system, o tyle termy i troistości takie dla mnie nie są. Do takiego twierdzenia skłania mnie ilość i różnorodność systemów term i troistości, na które powołują się różni autorzy, jak również spore zamieszanie, które jest z tymi systemami związane.

Wystarczy popatrzeć, jak do troistości podchodzi Ptolemeusz a za nim Lilly, czy Frawley :

Piotr wybacz, ale ja w tej tabelce — pewnie za sprawą Marsa, który jest zarówno dziennym i nocnym władcą żywiołu Wody, czy takiego Raka, w którym Mars jest w swojej troistości i jednocześnie w upadku — nie widzę spójnego i logicznego systemu. Zresztą nie ja jeden mam z tym problem. Morinus, którego za krytykę tradycyjnych astrologicznych metod cenię, termy zupełnie odrzucił oraz zaproponował zupełnie nowe podejście do troistości:

Podejście to oparte jest na teorii godności planetarnych, do których większość z astrologów nie wnosi żadnych zastrzeżeń. Tutaj owszem, widzę spójny i logiczny system — nie taki, jak u Ptolemeusza.

Podobnie sprawa ma się z termami. Ptolemeusz w Tetrabiblos opisując termy egipskie — te, z których korzystasz w swojej książce — zamiast dokładnie wytłumaczyć ich genezę, stawia szereg pytań, potem stwierdza, że temat ten jest dość silnie narażony na błędy i na końcu stosuje piękne argumentum ad antiquitatem oraz argumentum ab auctoritate stwierdząc, że autorytety tradycji antycznej podają takie a takie zestawienie term.

Reasumując — jestem w stanie zrozumieć, że skoro do rozstrzygnięcia prawdziwości jakiejś techniki astrologicznej nie mogę się odwołać do klasycznej definicji prawdy, to będę się posiłkował definicją koherentną. Mimo tego twierdzenie, że termy i troistości są częścią spójnego i logicznego systemu poddaję w wątpliwość...

[...] fundamentalną zasadę aksjomatyczną astrologii, jaką jest homologia kosmiczna.
Homologia kosmiczna — ładne, szukałem wyjaśnienia na Twoim blogu, coś znalazłem choć było tego niewiele. Czy możesz mi na ten temat napisać coś więcej lub odesłać do jakiegoś internetowego źródła?

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
graph
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2011/08/02 13:38 Przez panTo.

panTo napisał:
Nie rozumiem, czy mogę prosić o wyjaśnienie? Co to znaczy, że dana teoria jest użyteczna? Czy jakaś użyteczna teoria może być fałszywa?
Nie. To znaczy, że odwołuję się do innych kryteriów.

Dla mnie to twierdzenie jest dość dyskusyjne. [...] Do takiego twierdzenia skłania mnie ilość i różnorodność systemów term i troistości, na które powołują się różni autorzy, jak również spore zamieszanie, które jest z tymi systemami związane.
Zamieszenie z tym związane może budzić zastrzeżenia, ale ta wielość propozycji nie powinna być niczym zniechęcającym. Każdy z astrologów zgadza się, że termy i troistości istnieją i że są ważne, nawet jeśli spotkamy się z różnymi ich wariantami. To są tylko modyfikacje w obrębie systemu.

Piotr wybacz, ale ja w tej tabelce — pewnie za sprawą Marsa, który jest zarówno dziennym i nocnym władcą żywiołu Wody, czy takiego Raka, w którym Mars jest w swojej troistości i jednocześnie w upadku — nie widzę spójnego i logicznego systemu.
Mars w Raku jest w upadku i jednocześnie w swojej troistości. Sprzeczność jest pozorna. Wyjaśniam to w swojej książce „Reguły astrologii tradycyjnej”.

Morinus, którego za krytykę tradycyjnych astrologicznych metod cenię, termy zupełnie odrzucił oraz zaproponował zupełnie nowe podejście do troistości:
Żeby dobrze rozumieć Morinusa, trzeba dobrze znać historię astrologii. Zresztą Morinus stworzył własny, odrębny system, z którego poza nim samym nikt nie korzystał. Dziś się do niego wraca, chociaż brytyjscy astrologowie z wiadomych względów zawsze go będą bojkotować.

Podobnie sprawa ma się z termami. [...] zamiast dokładnie wytłumaczyć ich genezę, stawia szereg pytań, potem stwierdza, że temat ten jest dość silnie narażony na błędy i na końcu stosuje piękne argumentum ad antiquitatem oraz argumentum ab auctoritate stwierdząc, że autorytety tradycji antycznej podają takie a takie zestawienie term.
Ptolemeusz jest dla astrologów tym, kim dla filozofów jest Platon. Jeśli Whitehead mówi, że cała filozofia to przypisy do Platona, to my możemy powiedzieć, że cała astrologia to przypisy do Ptolemeusza, ściślej mówiąc do jego Tetrabiblos. Zauważ, że późniejsi astrologowie nie czytają Ptolemeusza bezkrytycznie i nie zaakceptowali ani jego term, ani term chaldejskich, lecz termy egipskie.

Homologia kosmiczna — ładne, szukałem wyjaśnienia na Twoim blogu, coś znalazłem choć było tego niewiele. Czy możesz mi na ten temat napisać coś więcej lub odesłać do jakiegoś internetowego źródła?
Na temat homologii kosmicznych rozpisywałem się w swoim doktoracie. A jeśli chcesz sięgnąć do źródeł, to proponuję rozprawę Mircei Eliadego Kosmologia i alchemia babilońska.

Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph

Troistości w Tetrabiblos 8 lat(a), 10 mies. temu  
panTo napisał:

Wystarczy popatrzeć, jak do troistości podchodzi Ptolemeusz a za nim Lilly, czy Frawley :

Tomek, przeczytaj uważnie Tetrabiblos (I.18). Twoja tabela nie odzwierciedla tego, co pisze Ptolemeusz, któremu niestety trochę się z troistościami pokręciło.

Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph

Re: Troistości w Tetrabiblos 8 lat(a), 10 mies. temu  
PiotrPiotrowski napisał:
Tomek, przeczytaj uważnie Tetrabiblos (I.18). Twoja tabela nie odzwierciedla tego, co pisze Ptolemeusz, któremu niestety trochę się z troistościami pokręciło.
Tak, widziałem, że w swojej najnowszej książce o tym piszesz, ale nie bardzo wiem, co masz na myśli. Korzystam z tego przekładu:

penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Tex...rabiblos/1B*.html#18

gdzie jest napisane:

Aries, Leo, and Sagittarius [...] The sun assumes first governance of it by day and Jupiter by night.
Taurus, Virgo, and Capricorn [...] the moon governs it by night and Venus by day.
Gemini, Libra, and Aquarius [...] with Saturn governing during the day on account of his sect and Mercury by night.
Cancer, Scorpio, and Pisces, was left to the only remaining planet, Mars

Co wg mnie jest zgodne z tą tabelą:

Pamiętam, że zawsze dochodząc do sformułowania 'was left to the only remaining planet, Mars' śmiałem się w duchu myśląc sobie, że on Marsa przyporządkował do troistości Wody nie poprzez jakąkolwiek logikę, tylko przez to, że mu się Mars w tej całej wyliczance ostał i coś z nim trzeba było zrobić.

Owszem, Ptolemeusz później omawiając żywioł Wody pisze:

and along with him [Mars], on account of the sect and the femininity of the signs, the moon by night and Venus by day are co‑rulers.
Ale tu wyraźnie jest napisane, że są to współwładcy.

Napisz mi proszę, gdzie jest ten błąd, o którym piszesz?

Pozdrawiam
Tomasz
panTo
Admin
graph
astrolabium.pl
Ostatnio zmieniany: 2011/08/02 17:43 Przez panTo.

Re: Troistości w Tetrabiblos 8 lat(a), 10 mies. temu  
O mano!

Właśnie czytam angielskie tłumaczenie arabskiego tłumaczenia, które było tłumaczeniem perskiego tłumaczenia greckiego tekstu, który był oryginalnie napisany wierszem i nie ocalał w całości :( .................................... Dorothei-Sidonii-Carmen-astrologicum - Pingree, David

PiotrPiotrowski napisał:
Pierwszą z brzegu techniką nie-archetypową jest na przykład opisywana przez Doroteusza z Sydonu (I w. n.e.) procedura określania ilości dzieci to już znalazłam: book 2, chapter 9: Knowledge of the number of children.

albo tego, które w kolejności dziecko umrze jako pierwsze. a tego nie mogę się doszukać. Czy może mi ktoś podać miejsce, gdzie to jest opisane (book, chapter, sentence)?

PiotrPiotrowski napisał:
Czy to znaczy, że William Lilly też się pomylił? :)
"Mars[...][TRIPLICITY & TERMS.] He governeth wholly the Watry Triplicity, viz. Canser, Scorpio, Pisces. "

Artykuł Chrisa Brennana "The Katarche of Horary" polecam zainteresowanym historią astrologii pytaniowej:
"…there is always a tendency for enthusiasts in any subject to want to trace their interests
as far back in history as possible, to give them an aura of respectability8"

Pozdrawiam
B.
Bona
graphgraph

Do góryStrona: 1234