Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
W dółStrona: 12345678
TEMAT: Animodar
Re: Animodar 9 lat(a), 3 mies. temu  
lucy napisał:
Witam ... Panie Piotrze ... czy ta tabela co jest w Pana artykule w "astrologii Profesjonalnej" to są termy egipskie? ... rozumiem że władztwa, wywyższenia, detryment i upadek to standard - nie ulegało to zmianie ... różnica pomiędzy tabelą Lillego a termami egipskimi jest w żywiołach (troistości), termach (granice) i dekanatach oblicza)?[ ...

Niestety, w „Astrologii Profesjonalnej” jest błąd. Niechcący zostały wydrukowane termy ptolemejskie (à la Lilly).

W większości dawnych technik, które wywodzą się z astrologii hellenistyczno-arabskiej, stosuje się termy egipskie. Tak zwane termy ptolemejskie, którymi posługiwał się William Lilly, zostały mocno zniekształcone, a poza tym istnieje kilka ich wersji.

Lilly korzystał również z uproszczonego systemu władztw troistości i o tych różnicach także piszę w artykule.

i jeszcze jedno pytanie:
czy obie wersje liczymy wg term egipskich?

Raczej tak, choć są różne źródła i wspomniany Lilly liczył po swojemu.

Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

dziękuję ślicznie za odpowiedz ...

pytanie jeszcze do ogółu ... czy ktoś ma link na termy egipskie? bo ja znaleźć jakoś nie mogę ...

pozdrawiam Lucyna
lucy
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Tu jest ładna tabelka i wskazanie różnic z ptolemejskimi termami
altairastrology.wordpress.com/2009/03/01...the-terms-or-bounds/
Odo
graphgraph
Płeć: Mężczyzna Miejsce: Warszawa (Inflancka) Urodziny: 10/28

super ... dzięki ....
lucy
graphgraph

Re: Animodar 9 lat(a) temu  
PiotrPiotrowski napisał:
Natomiast w wersji renesansowej animodarem była ta planeta, która miała najwięcej godności w stopniu przedurodzeniowej lunacji, czyli ta, która była almutenem lunacji, bez względu na to, czy w horoskopie urodzeniowym ów almuten pozostawał słaby czy silny. Jednakże w tym przypadku ograniczamy się wyłącznie do jednej planety, a to może być problematyczne.

Witam, chyba gdzieś popełniam błąd. Liczę w wersji renesansowej. Przypuśćmy, że almutenem lunacji - nowiu jest Saturn. Czy dobrze myślę, że wówczas dla wszystkich urodzonych w okresie od tego nowiu do nastepnej lunacji (pełnia) aniomodarem będzie Saturn?

Może ja popełniam błąd licząc almuten lunacji, ktoś wie gdzie można znaleźć info jak go liczyć?

pozdrawiam Lucyna
lucy
graphgraph

lucy napisał:
Witam, chyba gdzieś popełniam błąd. Liczę w wersji renesansowej. Przypuśćmy, że almutenem lunacji - nowiu jest Saturn. Czy dobrze myślę, że wówczas dla wszystkich urodzonych w okresie od tego nowiu do nastepnej lunacji (pełnia) aniomodarem będzie Saturn?

Niestety tak wychodzi. W przypadku wolnych planet ich przesunięcie w ciągu dwóch tygodni rzeczywiście jest niewielkie; inaczej sprawa wygląda przy szybszych planetach. Stąd bardziej popularna była metoda z władcami troistości, albo ta, którą posługiwał się William Lilly – dokładniej opisałem ją w książce "Reguły astrologii tradycyjnej".

Może ja popełniam błąd licząc almuten lunacji, ktoś wie gdzie można znaleźć info jak go liczyć?

Almuten można liczyć na kilka sposób. Najbardziej popularną metodę zaprezentowaną w pismach Abrahama ibn Ezry przedstawiłem ostatnio na Zjeździe PTA (tekst mojego wystąpienia ma być dostępny w wersji drukowanej.)

Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph

Witam,

nowa książkę mam ;) już ją studiuję, mnóstwo ciekawych rzeczy. Bardzo brakowało takiej książki na rynku polskim.

Dziękuję za rozwianie wątpliwości co do wersji renesansowej - to kiepsko, jeżeli tak to wychodzi z planetami wolnymi. Chyba że natura to rozwiązywała w ten sposób że jakoś tak dzieci się rodziły w tym czasie ;) ale to chyba mało prawdopodbne ;).

Co do almutenu poszukam jeszcze w necie i poczekam na wersję drukowaną.

Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedź
Lucyna
lucy
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/07/27 20:29 Przez lucy.

Do góryStrona: 12345678