Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
W dółStrona: 12345678
TEMAT: Animodar
Re: Animodar 9 lat(a), 2 mies. temu  
stargazer napisał:

1) Czy siłę planet rozpatrywanych jako władcy bada się tylko dla horoskopu urodzeniowego? Czy w razie braku silnych władców (planety pozbawione godności podstawowych) można pod tym kątem zbadać horoskop samej lunacji? Czytałam informację o władcy ascendentu lunacji - a czy można też brać pod uwagę władcę znaku i stopnia przedurodzeniowego nowiu w horoskopie tegoż nowiu, a nie w radiksie?

Nie. W wersji arabskiej jest tak, że jeżeli rozpatrujemy kandydatów na animodara pośród Doroteuszowych władców troistości, wówczas to w horoskopie urodzeniowym, a nie w horoskopie lunacji (syzygii) muszą być oni postawieni w jakiejkolwiek godności (czyli: domicyl, egzaltacja, troistość, granice bądź oblicza). Jeżeli są peregrine, można rozpatrzeć ich dyspozytorów, względnie ostatecznie władcę ascendentu horoskopu lunacji.

Natomiast w wersji renesansowej animodarem była ta planeta, która miała najwięcej godności w stopniu przedurodzeniowej lunacji, czyli ta, która była almutenem lunacji, bez względu na to, czy w horoskopie urodzeniowym ów almuten pozostawał słaby czy silny. Jednakże w tym przypadku ograniczamy się wyłącznie do jednej planety, a to może być problematyczne.

Gdy już zostanie ustalony animodar, wówczas tak korygujemy ascendent bądź medium coeli (w przypadku gdy MC leży bliżej stopnia animodara), aby animodar tworzył jakikolwiek aspekt z ascendentem (lub MC), przy czym chodzi tu o każdy aspekt włącznie z półsekstylem i kwinkunksem z orbą +/- 3 stopnie.

Wiem, że to trochę skomplikowane i teoretycznym rozważaniom i wariantom może nie być końca, dlatego najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie. Proszę wkleić tu interesujący Panią horoskop i wtedy od gdybania przejdziemy do praktycznego zastosowania.

Warto jednak pamiętać, że zdarzają się horoskopy, które nie da się zrektyfikować przy pomocy tej metody. Tak jest na przykład z horoskopem Bronisława Komorowskiego.

2) Czy jeśli spośród rozpatrywanych planet jedna jest w swojej granicy, a pozostałe nie mają żadnych godności podstawowych, to czy siła tej pierwszej jest na tyle znacząca, żeby była ona animodarem?

Tak. Wyjaśniłem to wyżej.

Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

PiotrPiotrowski napisał:
lucy napisał:

żadna z planet nie znajduje się w tym stopniu co ASC ... musiałabym przesunąć ASC do 3 stopni do planety która "stopniami" najbardziej pasuje

Przecież orba animodara wynosi właśnie 3 stopnie, więc w takim przypadku nie trzeba przesuwać ascendentu.

czyli generalnie jest to metoda do horoskopów w których mamy informacje "urodziłem się rano" albo "między godziną tą a tą" ... z uwagi na 3 stopniową orbę nie uszczegółowi nam ASC na granicach znaków

Gdy już zostanie ustalony animodar, wówczas tak korygujemy ascendent bądź medium coeli (w przypadku gdy MC leży bliżej stopnia animodara), aby animodar tworzył jakikolwiek aspekt z ascendentem (lub MC), przy czym chodzi tu o każdy aspekt włącznie z półsekstylem i kwinkunksem z orbą +/- 3 stopnie.

tu chyba nie ma co sobie zawracać głowę aspektami ... z tego co zrozumiałam poprostu chodzi o to by stopień ASC lub MC znalazł się w stopniu animodar (+orba 3*) niezaleznie od znaku

fajnie że jest możliwość wyjaśnienia wątpliwości ... potrenuję trochę na tych horoskopach których godz ur jest potwierdzona a potem wezme się za te z którymi mam problem

pozdrawiam Lucyna
lucy
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/05/01 08:37 Przez lucy.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

PiotrPiotrowski napisał:

Nie. W wersji arabskiej jest tak, że jeżeli rozpatrujemy kandydatów na animodara pośród Doroteuszowych władców troistości, wówczas to w horoskopie urodzeniowym, a nie w horoskopie lunacji (syzygii) muszą być oni postawieni w jakiejkolwiek godności (czyli: domicyl, egzaltacja, troistość, granice bądź oblicza). Jeżeli są peregrine, można rozpatrzeć ich dyspozytorów, względnie ostatecznie władcę ascendentu horoskopu lunacji.

Natomiast w wersji renesansowej animodarem była ta planeta, która miała najwięcej godności w stopniu przedurodzeniowej lunacji, czyli ta, która była almutenem lunacji, bez względu na to, czy w horoskopie urodzeniowym ów almuten pozostawał słaby czy silny. Jednakże w tym przypadku ograniczamy się wyłącznie do jednej planety, a to może być problematyczne.

Wiem, że to trochę skomplikowane i teoretycznym rozważaniom i wariantom może nie być końca, dlatego najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie. Proszę wkleić tu interesujący Panią horoskop i wtedy od gdybania przejdziemy do praktycznego zastosowania.

Warto jednak pamiętać, że zdarzają się horoskopy, które nie da się zrektyfikować przy pomocy tej metody. Tak jest na przykład z horoskopem Bronisława Komorowskiego.

Dziękuję bardzo za odpowiedź, wiele mi rozjaśniła. Proszę jeszcze o potwierdzenie, czy dobrze myślę, że wg wersji arabskiej w poniższym horoskopie żadna planeta nie nadaje się na animodar.

Radiks

Nów przedurodzeniowy
stargazer
Admin
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/05/01 10:26 Przez stargazer.

U siebie sprawdzałam i pełnię i nów. W pełni ascendent w znaku Panny a jego władca Merkury w 12,16 Wagi co zgadza się z moim MC w 12,17 stopnia Panny. Merkury jest w moim horoskopie w ścisłej koniunkcji z ascendentem.
genny19
graphgraph

stargazer napisał:

Dziękuję bardzo za odpowiedź, wiele mi rozjaśniła. Proszę jeszcze o potwierdzenie, czy dobrze myślę, że wg wersji arabskiej w poniższym horoskopie żadna planeta nie nadaje się na animodar.

W Pani przypadku sprawa wygląda następująco.

Syzygia miała miejsce w 2° 23´ Raka i że był to horoskop dzienny, toteż rozpatrujmy władców troistości w następującej kolejności: Wenus, Mars, Księżyc.

W Pani horoskopie urodzeniowym zarówno Wenus, jak i Mars oraz Księżyc nie mają żadnej godności podstawowej, więc nie możemy brać ich pod uwagę. Również Merkury (jako władca Wenus i Marsa) nie ma żadnej godności podstawowej. Z kolei władcą Księżyca jest Wenus, którą z uwagi na brak godności też wykluczyliśmy.

Ostatnią opcją jest władca ascendentu horoskopu syzygii. Ponieważ jest to ostatnia ewentualność, nie obchodzą nas już godności. W Pani horoskopie Wenus położona jest 25° 57´ Bliźniąt. Gdybyśmy chcieli ciągnąć ascendent do tego stopnia, musielibyśmy zmienić jego znak. Należy więc rozpatrzeć położenie medium coeli, które znajduje się 21° 20´ Wodnika. Oznacza to, że należałoby przesunąć nieco MC, tak aby Wenus utworzyła z nim aspekt w obrębie 3°. MC musiałoby się znajdować najwcześniej 22° 57´ Bliźniąt, a najpóźniej 28° 57´ Bliźniąt, co oznacza, że ascendent znajduje się nieco dalej niż ten szacunkowo wyliczony. Czyli gdzieś pomiędzy 1° 36´ a 6° 24´ Raka, a więc na pewno nie 0° Raka – tak jak jest to teraz.

Mam nadzieję, że to w miarę jasne.

Pozdrawiam
Piotr Piotrowski
PiotrPiotrowski
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/05/01 13:03 Przez PiotrPiotrowski.

PiotrPiotrowski napisał:

Oznacza to, że należałoby przesunąć nieco MC, tak aby Wenus utworzyła z nim aspekt w obrębie 3°. MC musiałoby się znajdować najwcześniej 22° 57´ Bliźniąt, a najpóźniej 28° 57´ Bliźniąt, co oznacza, że ascendent znajduje się nieco dalej niż ten szacunkowo wyliczony. Czyli gdzieś pomiędzy 1° 36´ a 6° 24´ Raka, a więc na pewno nie 0° Raka – tak jak jest to teraz.

nie wiem skąd Stargazer ma godz ur ... ale jeżeli z metryki to by oznaczało ze ur się póżniej niż zanotowano? ... (zegarek sie późnił?)

mnie nurtuje jeszcze kwestia jaki czas ur powinno się zapisywać ... może moment pierwszego oddechu następuje szybciej? ... czy ktos wie jak położne zapisują godz ur? ... jaka jest procedura?

może mamy tu położną wśród nas :D ?

mam jeszcze jedno pytanie ... czy jest jakaś metoda która pozwala na dokładniejsze ustalenie ASC? bez tej orby 3 stopniowej?
lucy
graphgraph

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o znak ascendentu, to przez długi czas miałam wątpliwości, czy jest on w Raku, czy w Bliźniętach. Godzina wpisana w dokumentach i zapamiętana przez rodziców to 3.30, co daje sam koniec Bliźniąt. Możliwe jest jednak, że sobie trochę tę godzinę zaokrąglili dla równego rachunku i żeby lepiej brzmiało - "trzeciego o trzeciej trzydzieści" :) Zakładam, że mogło to być do dwóch minut w którąkolwiek stronę - nie sądzę, żeby trzy i więcej, bo już zapisaliby raczej 3.25 lub 3.35. Wersja ze źle chodzącym zegarkiem oczywiście prawdopodobna :) Z kolei kilka znajomych osób na podstawie kontaktu ze mną przyjęło, że do mojego zachowania i wyglądu pasuje im bardziej znak Raka. Dlatego zwykle uznaję swój czas urodzenia jako ok. 3.31 lub 3.32.

Jeśli chodzi oś MC/IC, to parę bardzo wyraźnie odczuwalnych zdarzeń w moim życiu zaistniało przy pobycie Saturna między 21 a 24 stopniem Lwa (okolice IC) oraz Urana między 21 a 24 Wodnika (okolice IC), więc szukam w tym zakresie.
stargazer
Admin
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/05/01 16:07 Przez stargazer.

Do góryStrona: 12345678