Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Diabeł w sztuce
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1234
TEMAT: Diabeł w sztuce
#6940
Re: Diabeł w sztuce 14 lat(a) temu  
Andrzej Żuławski

Diabeł
– polski horror wyprodukowany w 1972 roku. Zatrzymany na kilkanaście lat przez PRL-owską cenzurę, doczekał się premiery dopiero w 1988 roku.
Akcja rozgrywa się w styczniu 1793 roku podczas wkroczenia wojsk pruskich do Wielkopolski. Nieznajomy (Pszoniak) wyprowadza z więziennego klasztoru, młodego szlachcica Jakuba (Teleszyński) wraz z zakonnicą. Niedoszły królobójca, wyraźnie oszołomiony torturami Jakub, wraca w towarzystwie zakonnicy w rodzinne strony, ale spotkanie z rodzicami, rodzeństwem, przyjacielem oraz narzeczoną, tylko potęguje w nim opętanie. Nieznajomy wręcza Jakubowi brzytwę i każe "oczyszczać". Jakub postanawia rozliczyć się z najbliższymi, którzy pogrążyli się w zdradzie i moralnej rozpuście, zatraca przy tym poczucie realności.

• Scenariusz Diabła, opublikowany w 1969 w miesięczniku "Kino", zapowiadał klasyczny horror.
• Prasa zamieszczała reportaże z planu Diabła, a reżyser udzielał wywiadów dotyczących powstającego filmu. Jednak Diabła zatrzymała cenzura z powodu okrucieństwa i zbyt śmiałych scen erotycznych, jakich dopatrzyli się w filmie ówcześni dygnitarze kinematografi. Jak dzisiaj powszechnie wiadomo stanowiło to tylko pretekst , by nie dopuścić tego wizjonerskiego i politycznie zaangażowanego dzieła do szerokiego rozpowszechniania. Po tym bolesnym wydarzeniu Żuławski został zmuszony wbrew własnej woli opuścić kraj i wyemigrował do Francji. Mimo odblokowania po Sierpniu '80 wielu niecenzuralnych dotąd filmów, premiera Diabła odbyła się dopiero w roku 1988.

Źrodło : pl.wikipedia.org/wiki/Diabe%C5%82_(film_1972)



lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6941
Re: Diabeł w sztuce 14 lat(a) temu  
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6942
Harry Angel 14 lat(a) temu  
Harry Angel (ang. Angel Heart) – siódmy film Alana Parkera, zrealizowany na podstawie powieści Williama Hjortsberga Falling Angel (wydana w 1971 r.) w 1987 roku. Film podzielił krytykę i widownię a opinie o nim wahają się od pełnych zachwytu do zupełnie miażdżących. Harry Angel to połączenie klasycznego filmu noir i horroru.

Oryginalny tytuł (dosł. serce anioła) jest kluczem do finału historii opisanej w filmie. Tytuł jest dwuznaczny, w pierwszej chwili odbieramy go jako oczywiste odniesienie do nazwiska głównego bohatera, dopiero wraz z rozwojem akcji zauważalna staje się jego przewrotność i ironiczna wymowa. Anioł mający serce pozostaje człowiekiem z krwi i kości, z wszystkimi jego zaletami i ułomnościami, ze skłonnościami do ulegania pokusom. Ten, który ma być "aniołem" okazuje się kimś zupełnie innym – tak dosłownie, jak i w przenośni.

Akcja filmu przenosi nas w lata 50. XX wieku. Nowojorski prywatny detektyw, Harold Angel, dotychczas zajmujący się sprawami prostymi i nieskomplikowanymi, otrzymuje nietypowe zlecenie. Tajemniczy arystokrata powierza mu misję odnalezienia swego dłużnika – Johnny'ego Favourite'a. Skuszony wizją godziwego zarobku Angel podejmuje się zadania.
Informacje dodatkowe :
• Rola Louisa Cyphre'a tworzona była z myślą o Marlonie Brando.
• Wspominany w filmie wiersz o Evangeline to Evangeline, A Tale of Acadie autorstwa Henry'ego Wadsworth'a Longfellow'a napisany w 1847 roku.
• Harry Angel zaliczany jest do klasyki amerykańskiego kina satanistycznego.

Źródło : pl.wikipedia.org/wiki/Harry_Angel

lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#6943
Harry Angel 14 lat(a) temu  
Spisałam dialog z filmu, w którym mowa o astrologii:)


Louis Cyphre
:Mówi się , że religia potrafi skłonić ludzi do nienawiści, ale nie potrafi skłonić do miłości.
Harry Angel :Znalazłem trzecią ofiarę .Była dziewczyną Johnny’ ego Margaret Krusemark. Miała przygotować mój horoskop ,podałem jej datę urodzin Johnny’ego ,
ale ktoś zrobił z niej zrobił walentynkową kartkę. Wyciął jej serce.
Widocznie nie potrafiła przewidzieć swojej przyszłości.
Louis Cyphre :Przyszłość nie jest tym czym kiedyś była.
Harry Angel : Może mi pan kurwa powie o co tu chodzi.
Louis Cyphre :Tylko o dług Johnny’ego . Jestem staromodny w sprawach honoru , oko za oko i tak dalej
Harry Angel : Kim ty kurwa jesteś ?
Louis Cyphre :Uwaga na słowa.
Harry Angel : Mam to w dupie ze jesteśmy w kościele. Nie lubię kościołów.
Louis Cyphre Jesteś ateistą?
Harry Angel : Tak jestem z Brooklynu
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/06 01:24 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7157
Mefisto 14 lat(a) temu  
Mefisto reżyseria Istvan Szabo

Widziałam ten film ( nagrodzony Oscarem, niesamowita rola Brandauera), główny bohater dla sławy zaprzedaje się władzom nazistowskim, staje się ich marionetką.

Bardzo dobry artykuł tutaj:


www.film.org.pl/prace/mefisto.html


lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7158
Jean Genet 14 lat(a) temu  
Jean Genet w Dzienniku złodzieja pisał: „Twórczość nie jest pustą i przyjemną zabawą. Twórca wpakował się w przeraźliwą przygodę, w której sam poddać się musi niebezpieczeństwom, jakie zagrażają stworzonym przezeń istotom (...) Twórca musi wziąć na siebie ciężar grzechów swoich postaci. Jezus stał się człowiekiem. Odkupicielem. Bóg stworzywszy ludzi, uwalnia ich od grzechów: chłoszczą go, plują mu w twarz, lżą go, przybijają gwoździami. Oto sens wyrażenia: „Ból szarpie mu ciało”. Dajmy sobie jednak spokój z teologami. „Wziąć na siebie ciężar grzechów świata” oznacza dokładnie: wypróbować na sobie potęgę i skutki wszystkich grzechów, poddać się złu.”


Zerknijcie też tu


pl.wikipedia.org/wiki/Jean_Genet

P.S.

J Genet powiedział kiedyś: Być może jestem murzynem w białej skórze gdyż nigdy nie znałem swojego ojca.
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2010/03/18 23:32 Przez lula322.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
#7159
Re: Diabeł w sztuce 14 lat(a) temu  
W pracy Udział Diabła Rougemont spekuluje: „Lucyfer upadł z Nieba, ponieważ chciał małpować Boga. Stał się posłańcem nie posiadającym już rzeczywistego posłania, agentem Nicości pośród nas. Zło jest jedynie robieniem złego użytku z dobra, to znaczy z tego, co istnieje.”

Myśl ta przypomina opinię Jeana Paula Sartre'a, o Genecie, ( poszukiwał zła gdyż uznał je za dobro), oraz nawiązuje do legendy o Fauście, znanych słów :Jestem cząstką tej dziedziny, co zła wciąż pragnie, a dobro wciąż czyni.


Rougemont powtarzał słowami Ewangelii: „Diabeł jest kłamcą i Ojcem Kłamstwa”

oraz „Diabeł jest ojcem fałszywej sztuki, wszystkich tych dzieł, które nie są „ani dobre ani złe”, gdyż zrodziły się z likwidacji norm piękna jako takich”. Pisze również: „Nasza muzyka, rzeźba, malarstwo zrodziły się w prezbiteriach kościołów, zaś na kształtowanie się naszej poetyki wpłynęła atmosfera panująca w sektach manichejskich. I nawet jeszcze wielkie filozofie nowożytne, Kartezjusz i Kant, Hegel, August Comte i Marks, przyjmowały za punkt wyjścia swój stosunek do teologii".
lula322
:)
Posty: 1043
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1234